گزارش شیك بار؛

اوراق تسهیلات در بازه ۶۰ هزار تومانی

اوراق تسهیلات در بازه ۶۰ هزار تومانی

به گزارش شیک بار در حالیکه وام خرید مسکن توانایی چندانی به قدرت خرید مسکن خانوارها نمی افزاید، اما برای دریافت آن خانواده ها می بایست تا حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه کنند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، نرخ اوراق گواهی حق تقدم امتیاز تسهیلات مسکن در معاملات امروز چهارشنبه ۹ تیر ماه باآنکه کم رمق و با استقبال پایین خریداران از نظر تعدد اوراق فروخته شده، به اتمام رسید، اما با این وجود بر خلاف خیلی از معاملات آخر هفته، با افزایش قیمت از ۲ تا ۵ درصد (سقف دامنه نوسان) در همه نمادهای معاملاتی زیرمجموعه «تسه» و «تملی» مواجه بود و به سبزپوشی کامل تابلوی این ابزار نوین بازار سرمایه منجر گردید.
بیشترین تعداد برگه های فروخته شده به نماد تسه ۰۰۰۳ (اوراق مسکن خرداد امسال) با عرضه ۱۷ هزار و ۶۰۰ برگه و کمترین تعداد معاملات هم با ۱۹۰ برگه به نماد تسه ۹۸۱۱ اختصاص داشت
در سایر نمادهای معاملاتی، تعداد برگه های فروخته شده به طور عمده در دامنه زیر ۲ هزار برگه بود.
بیشترین قیمت هم به دو نماد ۹۸۰۶ (اوراق مسکن شهریور ۹۸) و تسه ۹۸۰۸ (اوراق مسکن آبان ۹۸) با متوسط قیمت بیشتر از ۶۱ هزار تومان اختصاص داشت.
سایر نمادهای معاملاتی امروز اوراق تسهیلات مسکن هم با متوسط قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان در نوسان بود.
اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی هم با نماد معاملاتی «تملی» باآنکه از نظر تعداد، اغلب کمتر ۲۰ برگه به فروش رفتند، اما با افزایش ۵ درصدی قیمت روبرو شده و از ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان کشف قیمت شدند.
وام مسکن چند؟
با توجه به این که برای دریافت سقف وام مسکن زوجین در تهران (وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن) می بایست ۴۸۰ برگه خریداری شود، با احتساب متوسط قیمت هر برگه حق نقدم تسهیلات مسکن تا ۶۰ هزار تومان، خانواده ها باید ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از بودجه خویش را به خرید اوراق اختصاص دهند.
همچkین برای دریافت این تسهیلات از جانب متقاضیان فردی در پایتخت (۱۴۰ میلیون تومان) می بایست ۲۸۰ برگه خریداری شود که هزینه دریافت این وام با احتساب متوسط قیمت هر برگه ۶۰ هزار تومان، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد می شود.
تسهیلاتی که با آن فقط میتوان ۸ متر از یک خانه را خرید!
بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خرداد سال جاری، ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود؛ از آنجایی که برای خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری، حدود یک نیم میلیارد تومان بودجه یک خانوار نیاز است؛ وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن تنها ۱۶.۲ درصد از آن ملک را پوشش می دهد؛ متقاضی می تواند صرفا ۸ متر از یک واحد ۵۰ متری را خریداری کند.
پیش از این هم برخی مدیران ارشد بانک تخصصی بخش مسکن شامل مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بر کم بودن این تسهیلات و پایین بودن قدرت پوشش دهی خرید مسکن از محل تسهیلات خرید مسکن تاکید داشته و از عرضه درخواست خود به بانک مرکزی برای افزایش سقف این تسهیلات اطلاع داده بودند.

1400/04/10
12:43:26
5.0 / 5
231
تگهای خبر: ابزار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری