معاون سازمان هواپیمایی در گزارش شیك بار

نوتام آمریكا خلاف واقع است، آمریكایی ها نخستین بارشان نیست

نوتام آمریكا خلاف واقع است، آمریكایی ها نخستین بارشان نیست

شیك بار: معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی كشوری با اشاره به اینكه اطلاعیه خلاف واقع هوانوردی آمریكا درباب آسمان ایران مسبوق به سابقه است، اظهار داشت: آسمان ایران امن ترین فضا برای پروازهای عبوری است.مرتضی دهقان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اعلام ممنوعیت پرواز هواپیماهای مسافری در قسمتی از آسمان جنوب ایران از طرف برخی شركت های هواپیمایی آمریكایی، هلندی و استرالیایی (كانتاس) گفت: فضای آسمان جمهوری اسلامی ایران فضای امنی است و برمبنای قوانین بین المللی اداره می شود.
وی اضافه كرد: اگر هر هواپیمایی بخواهد برمبنای قوانین بین المللی از آسمان ایران عبور كند، هیچ مشكلی ندارد و هواپیماهای خارجی در هنگام عبور از آسمان ایران، در حال گذر از امن ترین فضای جهان هستند.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری افزود: نوتام (اطلاعیه هوانوردی) هایی كه برخی ایرلاین های آمریكایی صادر كرده اند، صرفاً برای اتباع این كشور و هواپیماهای تحت مالكیت و رجیستری آنها ارزش دارد.
وی با تاكید بر اینكه آنچه آمریكایی ها درباره عبور از آسمان ایران با عنوان Security Notam (اطلاعیه امنیتی هوانوردی) صادر كرده اند، خلاف واقع است اظهار داشت: بر خلاف ادعای وزارت دفاع آمریكا كه سبب شده تا سازمان هواپیمایی آمریكا چنین اطلاعیه ای درباب قسمتی از آسمان ایران در آب های خلیج فارس و دریای عمان برای هواپیماهای مسافری منتشر كند، آسمان ایران بسیار امن است و هواپیماهای عبوری از فضای كشورمان هم از نظر قوانین بین المللی و هم از نظر ایمنی هوایی بهترین خدمات را دریافت می كنند.
دهقان با اشاره به اینكه آسمان ایران از نظر امنیتی كاملاً مورد تأیید مجامع جهانی هوانوردی است، اشاره كرد: هر هواپیمای مسافری كه برمبنای قوانین بین المللی و با استفاده از مجوزهایی كه در دنیا مرسوم بوده و ایكائو صادر می كند، بخواهد در آسمان تردد كند، هیچ مشكل امنیتی نخواهد داشت و با امنیت كامل از آسمان ایران عبور خواهدنمود.
وی درباره اینكه آیا نوتام هایی كه چند شركت هواپیمایی غربی درباب امنیت قسمتی از آسمان ایران صادر كرده اند را ایكائو (سازمان جهانی هوانوردی) به رسمیت می شناسد؟ تصریح كرد: ایكائو یك سازمان قانونگذار در زمینه هوانوردی است و این كشورها هستند كه نوتام و اطلاعیه های هوانوردی صادر می كنند و تصمیم می گیرند كه به اتباع كشور خود آگهی سفر بدهند.
معاون سازمان هواپیمایی كشوری گفت: ما به همه شركت های هواپیمایی دنیا اطمینان می دهیم كه دغدغه تردد از آسمان ایران را نداشته باشند و آسمان ما از امنیت كامل برای پروازهای مسافری برخوردار می باشد.
وی اشاره كرد: نوتام ها تاریخ مصرف دارند و آمریكایی ها بار اولشان نیست كه چنین نوتام هایی صادر كرده اند. با این وجود هر كشوری مختار است كه پرواز هواپیماهای خودرا از چه كریدوری عبور بدهد.
دهقان درباب كاهش آمار پروازهای عبوری از آسمان ایران اظهار داشت: تابحال هنوز آماری در این زمینه به دست من نرسیده است.


منبع:

1398/04/01
15:30:08
5.0 / 5
1727
تگهای خبر: بار , خدمات , زمین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری