مقام مسئول خبر داد:

برگزاری نمایشگاه دریایی با حضور ۱۸ شركت خارجی

برگزاری نمایشگاه دریایی با حضور ۱۸ شركت خارجی

شیك بار: یك مقام مسئول از برگزاری نمایشگاه ارگان های دریایی با حضور ۲۳۰ شركت دولتی و خصوصی و ۱۸ شركت خارجی آگاهی داد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، علی اكبر مرزبان در نشست خبری تشریح برنامه های نمایشگاه دریایی اظهار داشت: این نمایشگاه از ۲۶ تا ۲۸ آذرماه در جزیره كیش برگزار شده كه از امسال این نمایشگاه به صورت هماهنگ و یكپارچه میان همه ارگان های دریایی و به صورت یكجا برگزار می شود.
وی هدف برگزاری این نمایشگاه را اشاعه فرهنگ دریایی در كشور خواند و اظهار داشت: همین طور نمایشگاه دریایی محل تعامل و دیدار شركت ها، نهادها و دستگاه های دریایی برای رسیدن به توافقات جدید است.
وی با اشاره به حضور ۴۵ ارگان در دبیرخانه هماهنگی ارگان های دریایی اضافه كرد: ارگان هایی همچون شركت ملی نفتكش، تایدواتر، صدرا، نیروهای دریایی سپاه و ارتش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شیلات، شورای عالی صنایع دریایی و... بعنوان اصلی ترین نهادهای دریایی كشور در نمایشگاه حاضر بوده كه در مجموع ۲۳۰ شركت دولتی و خصوصی در كنار ۱۸ شركت خارجی از كشورهایی چون هلند، فرانسه، آلمان، یونان، چین، عمان، تایوان و... حضور خواهند داشت.
دبیر هماهنگی ارگان های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: این نمایشگاه ظرفیت های جدیدی در صنعت حمل و نقل دریایی شامل افزایش بار و مسافر دریایی در بنادر كشور، توسعه و تجهیز ناوگان دریایی، ساخت انواع شناورهای باری و مسافری شامل كانتینری، فله بر، تفریحی، جنرال كارگو، لندیك كرافت و...، تولید تجهیزات بندری، ساخت و بهره برداری از تاسیسات فراساحلی، گردشگری دریایی، شیلات و آبزیان، سوخت رسانی به كشتی ها و بانكرینگ، كشتیرانی، لایروبی بنادر و آبراه ها، هدایت كشتی ها، آموزش و تحقیقات، خدمات مشاوره مهندسی دریایی، كنوانسیون های بین المللی، موسسات رده بندی، بیمه حمل و نقل دریایی و... را فراهم خواهدنمود.
به گفته مرزبان برگزاری این نمایشگاه می تواند به كشورهای منطقه و دیگر كشورها و شركت های مایل به همكاری نشان دهد كه تحریم های اخیر نمی تواند اثری بر فعالیت صنایع دریایی ایران داشته باشد.
مدیركل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی اضافه كرد: شورای مدیران ارشد ارگان های دریایی شامل ۱۵ ارگان اصلی دریایی كشور به ریاست مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بهمن ماه پارسال با بررسی تعدد نمایشگاه های دریایی در كیش، تهران، انزلی و دیگر شهرها به این نتیجه رسید كه با عنایت به هزینه بالا و خروجی كم این نمایشگاه، یك نمایشگاه واحد ریایی به صورت سالانه برگزار گردد بدین منظور از امسال این نمایشگاه به صورت یكپارچه و با تصویب شورای هماهنگی ارگان های دریایی در جزیره كیش به صورت سالانه برگزار می شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباب تمهیدات در نظر گرفته شده برای شركت های خارجی حاضر در این نمایشگاه برای مواجه نشدن با تحریم های آمریكا در زمینه حمل و نقل دریایی ایران اظهار داشت: تمهیداتی برای این منظور در نظر گرفته شده است كه از این جمله مقرر است پاسپورت شركت كنندگان خارجی حاضر در این نمایشگاه مهر ورود به ایران نخورد. ضمن اینكه این نمایشگاه در جزیره كیش برگزار می گردد كه با عنایت به منطقه آزاد بودن آن، نیاز به دریافت ویزا برای شركت كنندگان غیرایرانی نخواهد بود. همین طور با عنایت به اینكه تحریم های جدید آمریكا در زمینه حمل و نقل دریایی ایران را اتحادیه اروپا و دیگر كشورها نپذیرفته اند، عمدتاً شركت هایی در این نمایشگاه حاضر می شوند كه تبادلات دریایی با آمریكا ندارند.
این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره وضعیت سرنشینان كشتی نازمهر و درگذشت تعدادی از دریانوردان این كشتی كه حامل غلات از قزاقستان به بندر باكو بود، اظهار داشت: مسمومیت سرنشینان و دریانوردان كشتی نازمهر عمدی نبود. تیم تحقیقات سوانح دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در حال بررسی وضعیت رخ داده در كشتی نازمهر است كه به محض نهایی شدن این گزارش اطلاع رسانی خواهد شد.
به گفته مرزبان: در هنگام سانحه سانچی باز برخی رسانه ها اعلام نمودند كه این اتفاق عمدی بوده است اما بررسی ها نشان داد كه هیچ عمدی در كار نبوده همین طور برمبنای آمار ۷۰ درصد سوانح دریانوردی جهان به خاطر سهل انگاری دریانوردان و خطای انسانی رخ می دهد.
دبیر هماهنگی ارگان های دریایی سازمان بنادر درباب وجود هماهنگی میان این سازمان با نهادهای نظامی اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی با نیروهای دریایی سپاه ارتش هماهنگی كامل دارد و هیچ مشكلی از این نظر میان این دستگاه ها دیده نمی گردد.
مدیركل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسشی درباره بیكاری احتمالی دریانوردان ایرانی در اثر تحریم ها اظهار داشت: در تحریم های گذشته شاهد تغییر گسترده دریانوردان نبودیم و این سوژه به یك چالش جدی تبدیل نشد. به خصوص كه بخش زیادی از دریانوردان ایرانی در شناورهای دو شركت ملی نفتكش و كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نمایند و این دو شركت اجازه تعدیل نیرو را ندادند.
وی ابراز امیدواری كرد: در این دوره از تحریم ها باز این سوژه اتفاق نیفتد و افزود تابحال گزارشی از تعدیل دریانوردان ایرانی در شركت های ایرانی دریافت نكرده ایم.
مرزبان افزود: همین طور با عنایت به اینكه آمار دقیقی از فعالیت دریانوردان ایرانی بر روی كشتی های خارجی نداریم، اما گزارشی هم درباب اخراج دریانوردان ایرانی فعال در كشتی های خارجی به خاطر تحریم ها دریافت نكرده ایم. هرچند كه تابحال بعضی از دریانوردان ایرانی شاغل در كشتی های خارجی برای امكان تردد در سایر كشورها تابعیت آمریكا، انگلیس و كانادا را دریافت نمایند.

1397/08/22
17:41:30
5.0 / 5
2692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری