3 برنامه صنعت برق برای کاهش ناترازی

3 برنامه صنعت برق برای کاهش ناترازی

شیک بار: صنعت برق کشور کوشش برای به حداقل رساندن ناترازی برق را در سال 1403 ادامه خواهد داد، تلاش هایی که در تمامی حوزه ها شامل توسعه ظرفیت نیروگاه های حرارتی، سیکل ترکیبی و انواع تجدیدپذیرها پیش بینی شده است.


به گزارش شیک بار به نقل از ایسنا، میزان ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۲به عدد ۹۲ هزار و ۵۵ مگاوات رسید که نسبت به سال ۱۴۰۱ بالغ بر۱.۴ درصد افزایش داشته است. در این میان میزان ظرفیت نیروگاه های گازی کشور با ۳.۱ درصد افزایش به رقم ۲۳ هزار ۳۳۰ مگاوات رسید که ۲۵.۳ درصد از کل ظرفیت تولید نیروگاهی کشور را شامل می شود.
باتوجه به این اعداد و ارقام افزایش بهره بری و ظرفیت تولید نیروگاهی در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد، بنا بر این برنامه ها و اهداف این بخش بسیار حائز اهمیت می باشد.
افزایش ظرفیت بوسیله تکمیل طرح های نیمه تمام نیروگاهی، افزایش کارایی و رفع محدودیت های تولید نیروگاه های حرارتی و جایگزینی نیروگاه های فرسوده، برنامه ریزی برای راه اندازی و بهره برداری از حداقل ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید توسط صنایع بزرگ و بهره برداری از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با راه اندازی و رویکرد افزایش بازدهی از اهم برنامه های این حوزه است.
در سال ۱۴۰۲ افزایش ۲۰۰۰ مگاوات توان عملی و رفع محدودیت نیروگاه های بخار، گرفتن مصوبه ۲۰۰۰ مگاوات راه اندازی نیروگاه تجدیدپذیر و پاک توسط صنایع با بهره گیری از ساز و کار تهاتر انرژی که تا حالا ظرفیت ۳۱۴۲.۷ مگاوات در ۵۲ ساختگاه پروانه راه اندازی نیروگاه تجدیدپذیر را دریافت کرده اند را شاهد بودیم.
همین طور راه اندازی و بهره برداری از ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه های خورشیدی پس از گرفتن مصوبه وزیر نیرو با بهره گیری از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید که تا حالا ۲۰۷۳ مگاوات از ۴۰۰۰ مگاوات در دست راه اندازی است، دیگر عملکرد مهم سال قبل بوده است.
از طرفی گرفتن مصوبه راه اندازی نیروگاه های بادی در قالب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید هم از دیگر دستاوردهای سال ۱۴۰۲ بوده است.
مقرر شده است برای سال جدید، بهره برداری از ۱۱، ۷۲۵ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی شامل ۲۵۹۶ مگاوات نیروگاه حرارتی بزرگ و مقیاس متوسط و ۹، ۱۲۹ مگاوات نیروگاه های بخش صنایع صورت گیرد. همین طور مناقصه برای راه اندازی نیروگاه های بادی صورت پذیرد تا جذب سرمایه در این بخش نیز انجام شده و توسعه تا این انرژی پاک بیش از پیش گسترش یابد.
با این دست اقدامات امید است ناترازی در صنعت برق کشور از بین رفته و شاهد رشد و تعالی این صنعت نسبت به ادوار گذشته باشیم تا با مهیا شدن زیرساخت ها این صنعت برای سرمایه گذاران جذابیت بیشتری داشته باشد.
منبع:

1403/01/09
16:19:15
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تولید , فرسوده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری