در گزارش شیك بار مطرح شد؛

جزئیات صنعتی سازی ۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن

جزئیات صنعتی سازی ۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن

به گزارش شیک بار، رئیس انجمن تولیدگنندگان صنعتی ساختمان از راه اندازی ۵۰ هزار واحد ذیل نهضت ملی مسکن به روش صنعتی اطلاع داد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، اخیراً یکی از مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی به خبرنگار مهر از آغاز صنعتی سازی برخی از واحدهای نهضت ملی مسکن اطلاع داده بود.
مقام مسئول در وزارت راه: صنعتی سازی ۴۰۰ واحد نهضت ملی مسکن شروع شده است
به گفته این مقام مسئول، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) از نهادهای تابعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) پروژه ۵ هزار واحدی مهرگان قزوین را در ۳ طبقه و به روش پیش ساخته در دست راه اندازی دارد.
بر اساس اعلام پیمانکار این پروژه، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) مقرر است ۴۰۰ واحد از آنرا ظرف ۲ ماه تحویل دهد.
کل پروژه ۵ هزار واحدی هم به صورت صنعتی سازی ساخته و ظرف یک سال به متقاضیان تحویل خواهد شد.فرمانده قرارگاه خاتم: بخشی از واحدهای نهضت ملی را قرارگاه به روش صنعتی راه اندازی می کند
پیش از این هم سردار سید حسین هوش السادات فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اظهار داشته بود: در این عرصه با عنایت به تفاهم نامه ای که در حضور رئیس جمهور به امضا رسید، ساخت یک میلیون واحد مسکونی را قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برای محرومان و نیازمندان تعریف کرده تا ساخته شود؛ ۱۰۰ هزار واحد هم قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) بر عهده گرفته است.
به گفته سردار هوش السادات، ما در قرارگاه بیشتر به دنبال اجرایی کردن صنعتی سازی هستیم.
مرداد ۱۴۰۰؛ افتتاح کارخانه ساخت قطعات صنعتی مسکن با حضور قالیباف
در حالی بخشی از واحدهای نهضت ملی مسکن به صنعتی سازی منتقل شده که در ۴ مرداد ۱۴۰۰ با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از کارخانه ساخت قطعات ساختمان به روش های صنعتی در پاکدشت استان تهران (با سرمایه گذاری وزارت دفاع)، بازدید و آنرا افتتاح نمود.
رئیس مجلس در این مراسم ایران را جزو ۱۰ کشور زلزله خیر کشور دانسته بود که اهمیت توجه به کیفیت ساختمان سازی، قدرت انتقال و اقتصادی کردن آن بر مبنای تکنولوژی های روز جهان را می رساند.
معاون سابق مسکن وزارت راه: کاهش زمان پروژه های تولید انبوه مسکن به یک چهارم با صنعتی سازی
سید مازیار حسینی مجری طرح مسکن صنعتی وزارت دفاع و معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم مرداد سال قبل در یک برنامه رادیویی در رابطه با صنعتی سازی مسکن اظهار داشته بود: هم اکنون ساخت و ساز ساختمان در کشور از کیفیت و ایمنی لازم برخوردار نیست و طولانی شدن مدت زمان ساخت مسکن هزینه ساخت و قیمتها را افزایش داده است اما با اجرای طرح صنعتی سازی و کار جهادی علاوه بر کاهش مدت زمان ساخت مسکن از ۵۴ ماه به ۶ تا ۱۲ ماه، به میزان قابل توجهی هزینه های تولید و در نهایت قیمت مسکن کاسته می شود.
جزئیات روش مونتاژ قطعات صنعتی مسکن در کارگاه
مجری طرح صنعتی سازی مسکن اضافه کرد: در این طرح که متکی به دانش بومی است؛ قطعات ساختمان با دستگاههای پیشرفته و رباتیک در مدت یک ماه در کارخانه تولید می شود و سپس در مدت یک ماه این قطعات مانند پازل در محل به هم متصل می شود و بعد از آن ۴ ماه بعد این خانه ها باکیفیت و ایمنی بالا آماده تحویل به مشتریان می باشد.
وی عنوان کرد: با این شیوه به علت پیشگیری از حبس سرمایه و کاهش قابل توجه مدت زمان ساخت به میزان قابل توجهی هزینه های تولید کاسته می شود و کیفیت و ایمنی ساختمان ها افزوده می شود
رئیس انجمن تولیدکنندگان صنعتی ساختمان: ۵۰ هزار واحد مسکونی، صنعتی ساخته می شود
در همین ارتباط عبدالرضا فرید نائینی رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه راه اندازی ۵۰ هزار واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن در چارچوب روش های صنعتی سازی اظهار داشت: طرح ملی مسکن می تواند یکی از پل های تغییر روش ساخت و ساز در کشور از سنتی سازی به صنعتی سازی باشد.
وی اضافه کرد: بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته، مقرر است ۵۰ هزار واحد از خانه های ذیل طرح ملی مسکن به صورت صنعتی ساخته شود.
صنعتی سازی مسکن؛ افزایش بهره وری و کاهش زمان ساخت
فعال صنعت ساختمان ضمن اشاره به رکودی که در سالهای اخیر در بخش مسکن بخصوص تولید وجود داشت افزود: راه اندازی نهضت صنعتی سازی مسکن می تواند هم بهر وری بخش ساخت و ساز را افزایش دهد، هم در اشتغال نیروهای تحصیلکرده مؤثر است و هم به رشد اقتصادی کشور با عنایت به پیشران بودن بخش مسکن در کشور کمک می نماید.
وی تصریح کرد: بخش تولید مسکن در دوره سنتی باقی مانده که به عقب ماندگی این صنعت در کشور دامن زده است. عقب ماندگی ای که نه تنها در طولانی شدن زمان ساخت نقش دارد، بلکه در کاهش بهره وری ساخت و ساز هم مؤثر بوده است؛ این در شرایطی است که ما مهندسان و دانش آموختگان دانشگاهی توانمندی داریم و می توانیم با رشد صنعتی سازی ساختمان، به فضای رقابتی تولید مسکن در منطقه برگردیم.
طرح جامع صنعتی سازی مسکن نداریم
به گفته این فعال صنعت ساختمان، یکی از اشکالات اصلی در عدم توسعه صنعتی سازی ساختمان، نبود طرح جامع تولید صنعتی مسکن می باشد که سبب شده تا معیار و ضوابطی در زمینه توسعه صنعتی ساختمان نداشته باشیم.
رئیس انجمن تولیدکنندگان صنعتی ساختمان به همکاری این انجمن با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) اشاره و خاطرنشان کرد: مقرر است قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) ۵۰ هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن را با همکاری انجمن تولیدکنندگان صنعتی ساختمان راه اندازی کند.
مشکلات صنعتی سازی ساختمان کجاست؟
در حالی برخی فعالان ساخت و ساز بر تغییر رویکرد از سنتی سازی به صنعتی سازی در راه اندازی مسکن تاکید دارند، که برخی کارشناسان صنعت ساختمان، مشکلاتی همچون نبود زیرساخت های لازم برای تولید گسترده ساختمان های صنعتی ساز در کشور را یادآور می شوند.
محمد رضا حجتی یک کارشناس صنعتی سازی ساختمان در این حوزه به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۳ چالش اصلی در این عرصه، کمبود کارخانجات تولید قطعات صنعتی مسکن، نبود تجهیزات به روز در این عرصه و هم گران تر تمام شدن تولید صنعتی مسکن می باشد.
وی خاطرنشان کرد: تولید انبوه مسکن به روش صنعتی و افزایش تیراژ تولید می تواند چالش گرانی را تا حدودی برطرف کند؛ ضمن این که اتمام ساخت و ساز در زمان کوتاه، یکی از الگوهایی است که در دراز مدت به جبران هزینه ها کمک می نماید.


منبع:

1401/05/24
08:10:13
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری