وزیر راه و شهرسازی:

خرید و فروش امتیاز مسكن ملی غیر قانونی می باشد

خرید و فروش امتیاز مسكن ملی غیر قانونی می باشد

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: فروش امتیاز طرح اقدام ملی خلاف بوده و اشخاصی که امتیاز خودشان را می فروشند اقدامی غیر قانونی انجام داده اند و دیگر این امتیاز را با قرمز شدن فرم ج نخواهند داشت.به گزارش شیک بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز ۷ اردیبهشت در حاشیه جلسه کمیسیون ایمنی راه ها در جمع خبرنگاران درباب آخرین وضعیت جریان ساخت مسکن در کشور، اظهار داشت: تمام تلاش ما این است جریان تولید مسکن در کشور پایدار باشد و با توانمندسازی در فراهم کردن زمین و تسهیلگری جهت ستاندن مجوزها، مردم بتوانند ساخت واحدهای خودشان را رو به جلو حرکت دهند.
وی اضافه کرد: همه این موارد در قالب اصلاح بخشنامه ها انجام گرفته است که ۵۰۰ هزار مسکن در طرح اقدام ملی مسکن در اجرای کار قرارگرفته و این برنامه از شرایط پرالتهاب بازار جلوگیری می کند. شواهد نشان میدهد این روند به یک سمت با ثبات تر در حال حرکت است.
وی با اشاره به استقبال مردم از سامانه املاک و اسکان اظهار داشت: تبلیغات منفی در مورد این سامانه انجام گرفت و کمپین هایی افتتاح شد تا مردم در آن ثبت نام نکنند. برای وزارت راه و شهرسازی مهم این است که آمار دقیق ثبتی از وضعیت مسکن داشته باشد تا روند انجام کار با برنامه پایداری همراه باشد. سالانه ۷۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز کشور است و ۲۰۰ هزار واحد روستایی که در مجموع برای ۹۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده است.
وی اضافه کرد: دراین زمینه در شرایطی قرار گرفتیم که قسمتی از این واحدها توسط خود مردم ایجاد می شود. یعنی پروانه ساخت از شهرداری دریافت کرده و اختتام کار می گیرند و لازم بود که برای کسری آن برنامه ریزی صورت گیرد. به ویژه با هدف خانه دار کردن مردمی که شرایط خرید خانه در بازار را ندارند تا بتوانند با قیمت مناسب تر منزل خودشان را ابتیاع کنند. به همین خاطر ساخت ۴۰۰ هزار واحد سالیانه در طرح اقدام ملی برنامه ریزی شد که تفاضل آن از ۷۰۰ هزار واحد مورد نیاز مردم، ۳۰۰ هزار واحد است که خود مردم در این چند سال بطور ثابت کار ساخت و ساز را انجام داده بودند. این ۴۰۰ هزار واحد برنامه ریزی شده اکنون در دست اجرا قرار گرفته که دارای تداوم بوده و یعنی این روند هرسال می تواند ادامه داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار داشت: در طرح اقدام ملی و بخش اول برای ما تکمیل دقیق اطلاعات مهم بود تا بدانیم نیاز هر شهر را شناخته و برای مخاطب خودمان برای ساخت مسکن برنامه ریزی داشته باشیم. نکته دوم این بود که بتوانیم آورده هایی که مسکن را تبدیل به کالای سرمایه ای کرده است را به حوزه اقتصادی مسکن که تولید و عرضه آنست سوق دهیم تا کسب وکار تولید مسکن را رونق دهند. نه به این شکل سرمایه گذار خانه های خالی را نگهداری کرده و سبب التهاب بازار می شود. سرمایه گذارانی که خریدهای انبوه انجام می دهد و با خالی نگه داشتن خانه ها ایجاد تورم می کند. به همین خاطر لازم بود که از ورود پول ها برای سرمایه گذاری به این شکل جلوگیری نماییم تا مسکن همیشه کالای مصرفی قلمداد شده و برای مردم التهاب ایجاد نکند. این گام دوم نیاز به یک ابزار بازدارندگی داشت که در حقیقت همان مالیات بود که در قانون ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم از قبل بوده که از خانه های خالی مالیات ستاندن شود.
اسلامی افزود: این مالیات ها بازدارندگی نداشت و به همین خاطر مجلس این قانون مالیات پنجاه و چهار را اصلاح کرد. در قانون جدید مالیات سنگینی در نظر گرفته شده و به همین خاطر نگه داشتن خانه های خالی دیگر صرف و توجیه نداشته و باید اجاره یا فروخته شوند تا به این شکل التهاب بازار مسکن را نداشته باشیم. قیمت مسکن از اوایل دهه هفتاد همیشه با دلار رشد داشته و حالا با این اتفاق مقرر است کاری انجام گیرد تا بازار مسکن از بازار ارز، طلا و سایر بازارها تبعیت نکند.
وزیر راه و شهرسازی درباره فروش امتیاز مسکن ملی اظهار داشت: اشخاصی که امتیاز خودشان را می فروشند فرم «ج» آنها قرمز شده و دیگر نمی توانند باردیگر امتیاز داشته باشند. این کار آنها ممنوع و خلاف بوده و با این کار امتیازشان حذف می شود.

1400/02/08
11:44:15
5.0 / 5
492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری