وزیر راه خبر داد:

اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت مسكن

اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت مسكن

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طی جلساتی که با رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم قرار شد یک بسته 20 هزار میلیاردی برای جهش تولید مسکن آماده نماییم.به گزارش شیک بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر (سه شنبه ۳ فروردین) با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹ درباب آخرین وضعیت راه ها گفت: تردد جاده ای بین استانی و در سطح کشور نسبت به سال قبل با افزایش شایان توجهی روبه رو شده و این رشد را در مسافرت با وسیله نقلیه عمومی اتوبوس، قطار و هواپیما نسبت به زمان مشابه در سال قبل به آسانی می توان شاهد بود.
وی اضافه کرد: دراین زمینه و برمبنای اطلاعات پلیس راهور تردد در شهرهای قرمز و نارنجی کاهش و در سایر مناطق کشور با رنگ بندی های آبی و زرد تردد افزایش داشته است.
تردد به شهرهای قرمز و نارنجی فقط با تست کرونا
این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با اعلان اینکه از مسافران برای خروج از شهرهای قرمز و نارنجی با وسیله نقلیه عمومی (اتوبوس، هواپیما، کشتی و قطار) حتما تست کرونا گرفته می شود و در صورت منفی بودن تست اجازه سوار شدن نخواهند داشت، اشاره کرد: نیروهای هلال احمر در ۳۱ پایانه مرزی فعال کشور مستقرند و از مسافران تست کرونا گرفته می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در نوروز امسال افزایش نرخ بلیط ها را شاهد نبودیم، اظهار داشت: هیچ افزایش قیمتی در بلیط ها صورت نگرفت تنها در بحث اتوبوس این تغییر قیمت رخ داد که پس از ایام نوروز آنرا به حالت قبل باز خواهیم گرداند.
وی اضافه کرد: سال ابتدایی ورود کرونا تمام کسب وکارها لطمه جدی دیدند ولی با تلاش ما امسال هیچ کسی در حوزه حمل و نقل بیکار نشد.
افتتاح ۹۰۰ کیلومتر بزرگراه در سال ۹۹
وی با اعلان اینکه در سال ۹۹ حدود ۹۰۰ کیلومتر بزرگراه افتتاح کردیم و حدود ۳۰۰ کیلومتر دیگر هم آماده افتتاح و بهره برداری است، گفت: سال قبل رونق تولید و جهش تولید را در حوزه ریل داخلی داشتیم.
وی توضیح داد: ما کوشیدیم در بخش حمل و نقل تولید کننده و مصرف کننده را در حالت متعادل نگه داریم و این در حالیست که در سال ۹۹ خیلی از بخش های حمل و نقلی با مشکلات و لطمه های بسیار زیادی روبرو شدند که توانستیم با حمایت های لازم قسمتی از این مشکلات را رفع نماییم.
اسلامی با اعلان اینکه در سال ۹۸ که سال رونق تولید بود در بحث تولید اقلام وزارت راه شهرسازی ما کوشیدیم پروژه های عمرانی که نیمه تمام مانده بودند را فعال نماییم، اضافه کرد: یکی از این پروژه ها کنار گذر شرقی اصفهان بود که یک پروژه ۳۰ ساله بود که پیشرفت فیزیکی آن تنها ۴۲ درصد بود که در مدت زمان یک سال نیم آنرا در ماه گذشته به بهره برداری رسانیدم همین طور پروژه غدیر هم یکی دیگر از پروژه های عمرانی بود که چندین سال نیمه تمام مانده بود که با حمایت و جدیت پیگیری ان را به بهره برداری رساندیم و اجرا و اتمام چنین پروژه های در طول این سال ها بی سابقه بود.
وی اضافه کرد: در سالهای گذشته سامانه های ریلی و واگن های باری از خارج از کشور تامین می شد، ولی در سال ۹۸، ۷۷۸ واگن باری، مسافری و لوکوموتیو با توان نیروی داخلی ساخته شد و در سال ۹۹ این رقم از یک هزار و ۱۵ واگن عبور کرد.
جشن خودکفایی تولید واگن های مسافری در راه است
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در سال ۹۹ علاوه بر جلوگیری از واردات و پشتیبانی از تولید داخل، جشن خودکفایی تولید واگن باری را برگزار کردیم و در ماه های آتی جشن خودکفایی تولید واگن مسافری و لوکوموتیو را برگزار خواهیم کرد. سال قبل توانستیم در حوزه راه ها و بهبود وضعیت حمل و نقل رکوردهای جدیدی را به لحاظ عملیات اجرائی در کشور ثبت و ضبط نماییم.
آزادراه هایی که سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسند
اسلامی با اعلان اینکه در سال ۱۴۰۰ افتتاح چندین پروژه آزادراهی را در دستور کار خود قرار داده ایم، اظهار داشت: آزاد راه اصفهان-شیراز قسمتی از آزاد راه حرم تا حرم و قسمتی از آزاد راه مراغه هشترود را امسال به بهره برداری خواهیم رساند.
وی با اعلان اینکه قوانین متضاد مهم ترین چالش وزارت راه و شهرسازی است، بیان کرد: دستگاه نظارتی نباید وارد تشخیص مدیریتی شود و فقط به طرح سوال بپردازد.
وزیر راه و شهرسازی به ادامه روند توقف پروازهای تهران-لندن اشاره نمود و اظهار داشت: این پروازها همچنان لغو هستند. در بحث حمل و نقل زمینی هم با بهره گیری از ۶۰ درصد ظرفیت ناوگان، ۱۰۰ درصد دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود.
پایدارسازی تولید مسکن، مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹
در ادامه این برنامه وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت مسکن و اقدامات انجام گرفته با تاکید بر اینکه پایدارسازی تولید مسکن با ایجاد اصلاحات در بخشنامه ها و شیوه نامه ها، ثبت نام گسترده از مردم و عرضه زمین در همه شهرهای دارای متقاضی مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹ بود، اظهار داشت: سال قبل سامانه جامع املاک و اسکان را فعال کردیم و در پرتو این سامانه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی گردید و سبب افزایش عرضه به بازار و کاهش حدود ۲۵ درصدی قیمت مسکن شد.
اسلامی از تحویل نخستین واحدهای مسکن ملی آگاهی داد و اظهار داشت: با تحویل این واحدها در فروردین ماه و بسته شدن طرح اقدام ملی مسکن تا آخر سال، بازار مسکن بهبود خواهد یافت. از لحاظ فنی هیچ دلیل برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد بلکه باید به سمت ثبات و بعد کاهش نرخ هم حرکت نماییم.
وی اضافه کرد: متأسفانه بازارهای ایران تحت تأثیر جو سیاسی و روانی قرار می گیرند و امسال نیز سال انتخابات است.
عدم همکاری شهرداری های کشور با طرح اقدام ملی مسکن
وی در ادامه به شعار امسال که سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها اشاره نمود و اظهار داشت: ما در بحث مسکن در بخش مانع زدایی ها نیاز داریم شهرداری ها قسمتی از موانعی که در این عرصه به وجود آورده را رفع کنند و در بحث طرح اقدام ملی مسکن رویه دیگری را در پیش بگیرند.
اسلامی بیان کرد: در بحث طرح اقدام ملی مسکن شهرداری خیلی از شهرهای کشور به سبب همکاری نکردن سبب تأخیر در تحویل و اجرائی شدن واحدهای مسکن شده اند.
اسلامی توضیح داد: باتوجه به شعار امسال ما اهتمام کرده ایم مسکن مردم را در اولویت قرار دهیم و با تسهیل کردن روند خانه دار شدن بتوانیم قسمتی از این شعار را به مرحله اجرائی برسانیم. مهم ترین اقدام در این عرصه شهرسازی است که با تسهیل و تسریع در ارائه مجوز توسط شهرداری بتوانیم گشایشی در حوزه ایجاد نماییم.
بسته تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی بانک ها برای تولید مسکن
وی در ادامه به روند تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی در حوزه مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: طی جلساتی که با همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم قرار شد یک بسته ۲۰ هزار میلیاردی برای جهش تولید مسکن آماده نماییم و در پرداخت تسهیلات سایر بانک ها هم علاوه بر بانک مسکن همکاری لازم را انجام دهند
وی اشاره کرد: سهم هر بانک در این بخش مشخص است و با اعتباراتی که در این عرصه به بانک ها تخصیص می یابد به استناد بانک ها و وزارت اقتصاد و همین طور با ایجاد صندوق زمین و مسکن تسهیلات مسکن با همان نرخ های رایج به متقاضیان پرداخت گردد.
اسلامی بیان کرد: خوشبختانه در طول این مدت بانک مسکن همکاری لازم را داشته است، اما امیدواریم با ابلاغ این دستورالعمل روند سرعت پرداخت تسهیلات مسکن افزایش یابد.

1400/01/06
13:10:58
5.0 / 5
1135
تگهای خبر: بار , پایانه , تولید , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری