گزارش شیك بار؛

افزایش مجدد قیمت اوراق تسهیلات مسكن به دامنه ۶۰ هزار تومانی

افزایش مجدد قیمت اوراق تسهیلات مسكن به دامنه ۶۰ هزار تومانی

به گزارش شیک بار در حالیکه رکود بازار مسکن و افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسکن سبب افت قیمت این برگه ها به کانال ۴۰ هزار تومانی شده بود، کاهش عرضه سبب شد تا قیمت مجدداً به دامنه ۶۰ هزار تومانی بازگردد.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، به دنبال رکود شدید بازار مسکن در ماه های آذر و دی که سبب شد تا تعداد معاملات مسکن تهران در این دو ماه بر مبنای اعلام بانک مرکزی به ترتیب ۲۵۵۵ و ۳۵۰۰ فقره معامله شود، بازار اوراق تسهیلات مسکن هم با کاهش تقاضا از جانب مشتریان (به دلیل بی اثر بودن وام مسکن در افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها) و افزایش ناگهانی عرضه این اوراق از جانب دارندگان آنها (به دلیل احتمال تداوم رکود بازار مسکن) مواجه گردید.
دو اتفاقی که کاهش قیمت اوراق در هفته های اخیر را به دنبال داشت و برای چند هفته، قیمت کف کانال ۵۰ هزار تومانی و سقف کانال ۴۰ هزار تومانی را هم تجربه نمود.
با این حال در معاملات دو روز پایانی هفته گذشته و دو روز نخست هفته جاری، کاهش عرضه اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس منجر به افزایش مجدد قیمت این اوراق شده است؛ میزان عرضه تقریباً به یک سوم دو هفته قبل رسیده است.
هر چند که امروز هم بازار اوراق تسهیلات مسکن، قرمزپوش بود و نسبت به روز گذشته روند منفی داشت اما در مقایسه با نرخ های هفته گذشته، با افزایش ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی مواجه بوده است.
به نظر می رسد سفته بازان با نوسان گیری در معاملات، تلاش در افزایش قیمت این برگه ها دارند؛ بعنوان مثال نماد تسه ۹۹۰۷ (اوراق مسکن مهر امسال) در بازه ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومانی تا ۶۷ هزار تومان به فروش رسید؛ تعداد اوراق تسه ۹۹۰۷ که امروز فروخته شد، در قیمت ۶۶ هزار تومان، ۲۰ و در ۶۷ هزار تومان، ۷ برگه بوده است.
اوراق تسه ۹۹۰۱ (اوراق مسکن فروردین امسال) هم امروز با متوسط قیمت ۶۲ هزار و ۲۱۴ تومان در فرابورس معامله شد اما در یک معامله، نرخ پیشنهادی به ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و فروش رفت.
میانگین قیمت سایر نمادها هم امروز در بازه ۵۹ تا ۶۲ هزار تومان کشف شد.
از نظر تعداد هم نمادهای تسه ۹۹۰۹ و تسه ۹۹۱۰ (اوراق مسکن آذر و دی امسال) با متوسط قیمت ۶۰ هزار تومان و تعداد برگه های فروخته شده با بیشتر از ۲۰ هزار برگه، در صدر فروش قرار داشت. این در شرایطی است که دو هفته قبل نمادهای پر فروش تا ۷۰ هزار برگه هم در یک روز، فروش داشتند.
در سایر نمادهای زیرمجموعه تسه، تعداد فروش برگه ها در معاملات امروز، عمدتاً کمتر از هزار برگه بود.

1399/11/21
20:42:18
0.0 / 5
993
تگهای خبر: تجربه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری