گزارش شیك بار؛

وام بی اثری به نام ودیعه مسكن

وام بی اثری به نام ودیعه مسكن

به گزارش شیک بار بررسی های میدانی نشان داده است به علت تعلل و سخت گیری بانکهای عامل در اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، عملا اثرگذاری این تسهیلات در حال از بین رفتن است.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، در تیر ماه سالجاری که بسته پشتیبانی از مستأجران در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید، یکی از بندهای آن امکان اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران بود که قرار شد جزئیات آنرا وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بررسی و به بانک ها ابلاغ کنند.
نهایتاً اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی نیمه نخست مرداد ماه جزئیات این تسهیلات را اعلام و همزمان وزارت راه و شهرسازی هم ذیل سامانه طرح اقدام ملی مسکن، ثبت نام در این طرح را شروع کرد.
بر اساس این طرح که ابتدا وام مرابحه خرید کالا و خدمات نام گرفت و سپس به تسهیلات ودیعه مسکن یا با اصرار بانک مرکزی، تسهیلات «کمک» ودیعه مسکن نامگذاری شد، قرار بود به متقاضیان در تهران، ۵۰، در ۸ کلانشهر ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان وام با سود ۱۳ درصد پرداخت گردد.
آمار متناقض از متقاضیان وام ودیعه مسکن
اگرچه ثبت نام از متقاضیان در هفته نخست مرداد انجام شد و با بیان دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند، اما اعطای این تسهیلات تا شهریور به طول انجامید.
در مرحله دوم ثبت نام هم هفته پایانی مهر ماه برای ثبت نام مجدد جاماندگان تعیین و اجرایی شد.
این در حالی است که پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اخیراً از ثبت نام حدود ۹۲۰ هزار نفر در این طرح اطلاع داده و تعداد افراد واجد شرایط را ۸۲۸ هزار نفر اعلام نموده است.
به گفته اصلانی، تا کنون ۱۹۱ هزار نفر توانسته اند این تسهیلات را دریافت نمایند که عملاً معادل تنها کمی بیشتر از ۲۰ درصد ثبت نام کنندگان در صورت پذیرش اظهار نظر دوم دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و کمتر از ۹ درصد متقاضیان در صورت پذیرش اظهار نظر اول این دفتر در خصوص ثبت نام ۲.۲ میلیون نفر می شود.
به دلیل طولانی شدن روند ثبت نام، یک کارگروه ذیل ستاد ملی مقابله با کرونا در نیمه نخست دیماه تصویب کرد که افرادی که ثبت نام کرده اند، تا آخر بهمن ماه فرصت دارند با رفتن به بانک ها، از این تسهیلات استفاده کنند.
رئیس اتحادیه املاک: اجاره بها ۹۲ درصد رشد کرد!
از سوی دیگر بر مبنای اعلام مرکز آمار ایران تورم بخش اجاره بیشتر از ۳۰ درصد بوده است؛ بانک مرکزی هم رشد اجاره بها در تهران را در دیماه نسبت به آذر ماه سال جاری کمی کمتر از ۳۰ درصد می داند؛ مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم میزان افزایش اجاره بها در ۱۰ ماهه نخست سال جاری در شهرهای کشور را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹۲ درصد اعلام نموده است.
همچنین بررسی میدانی از سطح شهر نشان دهنده افزایش بین ۳۰ تا ۸۵ درصدی افزایش اجاره بها صرفا در فاصله ۸ ماهه تصویب اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران تا آخر مدت زمان اعطای این تسهیلات است.
پرداخت وام ودیعه مسکن فرسایشی شد
نکته مهم اینکه برخی مستاجرانی که قراردادهای اجاره بهای خویش را طی ماههای گذشته تمدید کرده اند، همچنان بدلیل مشکل در تأمین وثایق درخواست شده بانک ها، موفق به دریافت وام ودیعه نشده اند. اتفاقی که به نظر می آید، در مرحله اول بر عهده سیاست گذاران بخش مسکن و بانکی به علت طولانی شدن روند ثبت نام و پالایش مشمولان و سپس بانکهای عامل است که با طولانی شدن روند اعطای این تسهیلات، در بی اثر یا کم اثر شدن این تسهیلات در بهبود شرایط رفاهی مستأجران، نقش مهمی داشتند.
یکی از متقاضیان وام ودیعه مسکن در گفتگو باخبرنگار مهر اظهار داشت: به سختی با گرفتن قرض توانستم مبلغ ودیعه را جهت تمدید قرارداد با صاحبخانه تأمین کنم و در تلاش هستم با تأمین وثیقه مدنظر بانک، وام را از بانک بگیرم.
در طول ماه های اعطای این تسهیلات هم خیلی از مستأجران در گفتگو با خبرنگار مهر از سنگین بودن شرایط اعطای این تسهیلات از جانب بانکهای عامل و علیرغم تاکید بانک مرکزی و معاونت مسکن وزارت راه مبنی بر سهل گیری در پرداخت وام به مستأجران، گلایه مند بودند.
بررسی میدانی بازار اجاره مسکن و میزان پوشش وام ودیعه
بر اساس آنچه برخی مستأجران می گویند، رقم های ودیعه (پول پیش) چنان بالا رفته که صاحبخانه ها از زمان امضای اجاره نامه، برای تمدید بعدی شرط و شروط می گذارند و می گویند برای سال آینده باید فلان رقم به ودیعه اضافه شود؛ اینکار را انجام می دهند که مستأجر یکسال وقت داشته باشد تا برای تأمین رقم مدنظر صاحبخانه، اقدام نماید.
در حالی که قراردادهای آنها در بهار سال جاری با رقم ودیعه زیر ۱۰۰ میلیون تومان تمدید شده، از جانب موجر به آنها گوشزد شده که باید برای تمدید قرارداد اجاره مسکن در بهار سال آینده، بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان دیگر به رقم ودیعه افزوده شود.
همچنین یک مشاور املاک در منطقه جنت آباد به خبرنگار مهر اظهار داشت: مالکانی که برای بهار سال جاری پیشنهاد اجاره واحدهای (میان متراژ) خود با رقم ۱۵۰ میلیون تومان ودیعه و ۱.۵ تا دو میلیون تومان اجاره ماهانه تعیین کرده بودند، برای زمستان سال جاری و بهار سال آینده، پیشنهاد فایل اجاره این واحدها تا افزایش ۸۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان دیگر برای مبلغ ودیعه مسکن را عرضه کرده اند.
از سویی، در لایحه بودجه سال آتی، دولت پیشنهاد داده تا در جهت افزایش جمعیت، به خانوارهایی که طی سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰، فرزند سوم خویش را به دنیا بیاورند، وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی اعطا شود.
برخی کارشناسان اخطار داده اند که در صورت تصویب این پیشنهاد در صحن علنی با عنایت به این که رقم مورد نظر دولت برای تخصیص اعتبار به این طرح ۲۱۰ میلیارد تومان است، تنها ۳ هزار خانوار مستأجر در سرتاسر کشور می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند.
سرنوشت وام مسکن یکم در انتظار وام ودیعه مسکن؟
پیش از این هم تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که در سال ۹۳ تصویب و اجرایی شد، به چنین سرنوشتی گرفتار شده بود.
این تسهیلات که در زمان شروع به اجرای آن در سال ۹۳ توانسته بود به صورت میانگین تا ۸۰ درصد ارزش ملک در تهران و حتی بعضاً در بعضی مناطق پایتخت وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین همراه با آورده اولیه ۸۰ میلیون تومانی و وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی، تا بیشتر از ۱۰۰ درصد ارزش یک ملک را پوشش دهد، هم اکنون کمتر از ۲۰ درصد ارزش یک واحد مسکونی کوچک متراژ را پوشش می دهد.
به گونه ای که عملاً در تهران و کلانشهرها، این تسهیلات از حیز انتفاع خارج شده و متقاضی ای برای دریافت آن وجود ندارد.
بعید نیست تسهیلات ودیعه مسکن هم در صورتیکه برخی از متقاضیان بتوانند این تسهیلات را که در تهران ۵۰ میلیون تومان است، دریافت نمایند، سال آینده باز هم با چالش جدی تأمین ودیعه اجاره مسکن مواجه شوند.

1399/11/13
14:58:46
0.0 / 5
1105
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری