گزارش شیك بار؛

آخرین وضعیت پرداخت غرامت جانباختگان هواپیمای اوكراینی

آخرین وضعیت پرداخت غرامت جانباختگان هواپیمای اوكراینی

بااینکه دولت تصمیم به پرداخت خسارت 150 هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح شده که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر، بااینکه دولت تصمیم به پرداخت خسارت ۱۵۰ هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح شده که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است.
یک مقام مسئول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت که اوکراین، انگلیس، سوئد و کانادا یک تیم مشترک شده اند و در قالب یک تیم مشترک با هم اتاق فکر تشکیل داده اند؛ اصرار آنها این است که این اتفاق، یک سانحه غیر عمد نبوده است. در مصاحبه های دادستان کل اوکراین و وزیر خارجه این کشور به تبعیت از کانادا هم می بینیم که مرتباً به دنبال اطلاعات نظامی-امنیتی ما هستند.
وی اشاره کرد: اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از موضوع هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد.
اگرچه دولت تصمیم به پرداخت خسارت ۱۵۰ هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح می شود که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است
این درخواست ها خلاف رویه های بین المللی است چونکه برمبنای انکس ۱۳ پیمان شیکاگو، کشور محل وقوع سانحه می تواند با استناد به حفظ اسرار نظامی، از ارائه آنها به سایر کشورهای ذی مدخل در سوانح خودداری کند.
آخرین گزارش منتشره از سانحه تا این لحظه
به گزارش شیک بار به نقل از مهر، دی ماه یادآور سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای ۷۳۷ شرکت هواپیمایی دولتی اوکراین (پرواز ۷۵۲) در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) و اندکی بعد از برخاستن این هواپیما به مقصد کی یف و سپس تورنتو در دی ۹۸ است.
بر اثر این سانحه ۱۷۶ سرنشین هواپیما شامل ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، جان باختند.
پس از آن، دو نشست حضوری در کی یف و تهران با حضور نمایندگان کشورهای درگیر در این سانحه به ترتیب در ایام ۹ و ۱۰ مرداد و ۲۸ مهر ماه و یک نشست ویدئو کنفرانسی در ۳ دی ماه اجرا شد.
دوم شهریورماه امسال نیز تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران جزئیات کامل بازخوانی هر دو جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی را که از ۲۷ تیر امسال تا ۳ مرداد ماه در آزمایشگاه دفتر تحقیقات و ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه (BEA) انجام شده بود تشریح نمود.
مصوبه هیئت دولت برای پرداخت غرامت ۱۵۰ هزار دلاری
هیئت دولت در جلسه چهارشنبه ۱۰ دی ماه، میزان و نحوه پرداخت خسارت به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی را تصویب کرد.
اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از موضوع هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد
بر اساس این مصوبه و همین طور اطلاعیه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، رقم غرامت که شامل همه جان باختگان سانحه شامل ایرانی و غیر ایرانی می شود، وزارت خانه راه و شهرسازی موظف شده است با همکاری دستگاه های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار (۱۵۰ هزار) دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را برمبنای مستندات به ذی نفعان پرداخت کند.
وزیر راه: به زودی گزارش نهایی منتشر می شود
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در چهارشنبه ۳ دی و بعد از تصویب پرداخت غرامت به بازماندگان جان باختگان این سانحه در پاسخ به سؤالی درباب آخرین وضعیت پیگیری پرونده هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت: رسیدگی به سانحه هواپیما به دور از هرگونه حاشیه و رفتار غیر حرفه ای انجام شده است.
وی اضافه کرد: شرکت بهره بردار یعنی اوکراین و شرکت سازنده یعنی بوئینگ در پروسه بررسی سانحه نقش داشتند.
وزیر راه تاکید کرد: جمع بندی سانحه انجام و گزارش نهایی پرینت شده و در اختیار تمام ذیربطان قرار گرفته است و به زودی در سامانه اطلاع رسانی سازمان هواپیمایی کشوری برای همه قابل مطالعه خواهد بود.
جزئیات نحوه تعیین پرداخت غرامت به بازماندگان جان باختگان
یک مقام مسئول صنعت هوانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مصوبه هیئت دولت گفت: رقم این غرامت را ایران تعیین کرده است؛ اما علت اعتراض اوکراینی ها به مصوبه هیئت دولت ایران، درباره رقم خسارت این حادثه نیست.
این درخواست ها خلاف رویه های بین المللی است چونکه برمبنای انکس ۱۳ پیمان شیکاگو، کشور محل وقوع سانحه می تواند با استناد به حفظ اسرار نظامی، از ارائه آنها به سایر کشورهای ذی مدخل در سوانح خودداری کند
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، با اعلان اینکه رقم تعیین شده برای خسارت، از نُرم بین المللی هم بالاتر است، درباره علت اعتراض اوکراینی ها به این مصوبه، اضافه کرد: اوکراینی ها می گویند ابتدا باید درباره اتفاقی که رخ داده اینکه آیا عدالت محقق شده، بحث نماییم و سپس درباره غرامت مذاکره نماییم.
درخواست های ضدامنیتی چهار کشور از ایران
وی اضافه کرد: اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از موضوع هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد.
به گفته این مقام مسئول، اوکراین، انگلیس، سوئد و کانادا یک تیم مشترک شده اند و در قالب یک تیم مشترک با هم اتاق فکر تشکیل داده اند؛ اصرار آنها این است که این اتفاق، یک سانحه غیر عمد نبوده است. در مصاحبه های دادستان کل اوکراین و وزیر خارجه این کشور به تبعیت از کانادا هم می بینیم که مرتباً به دنبال اطلاعات نظامی-امنیتی ما هستند.
وی افزود: برمبنای قانون، مسئولیت رسیدگی به جرایم، با توجه به این که در داخل ایران رخ داده، با کشور ایران است؛ آنها هم اگر شکایتی دارند، می توانند در محاکم ایرانی مطرح کنند.
این فعال صنعت هوانوردی با اعلان اینکه دادستان نظامی، پرونده ای درباب سانحه مذکور تشکیل داده و از افراد مختلفی بازجویی یا پرس و جو کرده است، اظهار داشت: به زودی جلسات دادگاه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در این سانحه در سازمان قضائی نیروهای مسلح شروع می شود.
رقم غرامت تعیین شده، ۵۰ درصد از نُرم بین المللی هم بالاتر است حتی رسانه های خارجی هم که در این مساله تشکیک می کنند، درباره پایین بودن رقم غرامت صحبت نمی کنند بلکه درباره جزئیات سانحه اعتراض می کنند وی اشاره کرد: شاکی، مدعی العموم است، ضمن اینکه برخی از خانواده های جان باختگان سانحه هم شکایت کرده اند؛ کیفرخواست به زودی به قاضی پرونده در سازمان قضائی نیروهای مسلح داده می شود؛ در جلسات دادگاه خانواده های جان باختگان هم حضور خواهند داشت و دادرسی عادلانه ای صورت می گیرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: اوکراینی ها نمی خواهند متقاعد شوند؛ رقم غرامت تعیین شده، ۵۰ درصد از نُرم بین المللی هم بالاتر است حتی رسانه های خارجی هم که در این مساله تشکیک می کنند، درباره پایین بودن رقم غرامت صحبت نمی کنند بلکه درباره جزئیات سانحه اعتراض می کنند. ایران به هیچ عنوان از این رقم تعیین شده عدول نمی کند و پرداخت خواهد شد.
به زودی جلسات دادگاه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در این سانحه در سازمان قضائی نیروهای مسلح شروع می شود. شاکی، مدعی العموم است، ضمن اینکه برخی از خانواده های جان باختگان سانحه هم شکایت کرده اند؛ کیفرخواست به زودی به قاضی پرونده در سازمان قضائی نیروهای مسلح داده می شود
وی تاکید کرد: برای تعیین رقم غرامت، ۹ ماه کار کارشناسی فقهی-حقوقی با حضور حدود ۲۵ تن از نمایندگان و کارشناسان حقوقی دستگاه های مرتبط انجام شده است که به وراث همه ۱۷۶ مسافر ایرانی و غیر ایرانی این پرواز پرداخت می شود؛ برخی کارشناسان می گفتند به خانواده جان باختگان ایرانی، «دیه» فرد مسلمان داده شود؛ اما چون پرواز خارجی بود و همین طور با توجه به این که رقم تعیین شده، در قالب غرامت و خسارت نیست بلکه در قالب یک تِرم حقوقی خاص است، برای همه سرنشینان هواپیمای سانحه دیده، یک رقم تعیین شد.
بگفته این فرد مطلع، اگر قرار بود دیه پرداخت گردد، دیه فرد مسلمان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است اما ۱۵۰ هزار دلار ۱۰ برابر دیه فرد مسلمان است؛ اما تصمیم کلان و خوبی در کشور اتخاذ و قرار شد بین اتباع ایرانی و غیر ایرانی فرقی گذاشته نشود.
کارشناس حقوق بین الملل: کنوانسیون های بین المللی، منشأ تعیین رقم غرامت
یک کارشناس حقوق بین الملل نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره نحوه تعیین رقم پرداخت غرامت به وراث جان باختگان این سانحه اظهار داشت: این رقم برمبنای کنوانسیون ورشو تعیین شده و برمبنای سایر کنوانسیون های بین المللی هوانوردی، ارقامی که به دست می آید، متفاوت خواهد بود.
وی اضافه کرد: استدلال جمهوری اسلامی ایران این است که چون در ایران این سانحه رخ داده و ما عضو کنوانسیون های دیگر نیستیم، رقم غرامت را برمبنای کنوانسیون ورشو تعیین کرده ایم.
کارشناس حقوقی اظهار داشت: اوکراینی ها می گویند ابتدا درباره جزئیات سانحه مذاکره شود سپس سراغ تعیین رقم غرامت برویم؛ جزئیات سانحه که موردنظر انهاست مستلزم ارائه اطلاعات نظامی و امنیتی از طرف ایران است بدین سبب درخواست آنها خلاف انکس ۱۳ پیمان شیکاگو است؛ البته مبلغ خسارت، فقط برای وراث جان باختگان است و ارتباطی به خسارت وارده به هواپیما ندارد.

1399/10/20
22:37:28
0.0 / 5
743
تگهای خبر: بار , دستگاه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری