گزارش شیك بار؛

افزایش وام مسكن جدی شد

افزایش وام مسكن جدی شد

در حالیکه افزایش بی سابقه قیمت مسکن طی دو سال گذشته، اثرگذاری وام مسکن در خرید را به شدت کاهش داده، امروز مقرر است مسؤلان درباره افزایش مبلغ این وام تصمیم گیری کنند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز گذشته از برگزاری نشستی میان مسؤلان این معاونت با مسؤلان بانک مرکزی جهت بررسی مبحث افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن اطلاع داد. خبرگزاری مهر هفته گذشته در گزارشی از احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن اطلاع داده بود. وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته همواره سیاست تقویت سمت عرضه (ساخت و ساز) و بانک تخصصی این بخش هم سیاست افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را در دستور کار داشته است.
وزیر راه (۵ آبان): افزایش سقف وام مسکن منتفی است
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اوایل آبان ماه در یک برنامه رادیویی درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن با عدول از این موضع وزارت راه و شهرسازی و انصراف این وزارت خانه از تقاضای افزایش سقف وام مسکن عنوان کرد: قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت ها واقعی تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.
معاون وزیر راه: چهارشنبه با بانک مرکزی افزایش سقف وام مسکن را بررسی می کنیم
با این حال محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز گذشته از انجام نشستی میان مسؤلان این وزارت خانه با مسؤلان حوزه اعتبارات بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۱۷ دیماه (امروز) جهت بررسی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن اطلاع داده است.
محمودزاده اظهار داشت: فردا ۱۷ دیماه در جلسه ای با مسؤلان بانک مرکزی در مورد افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همینطور میزان این افزایش تصمیم گیری خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با عنایت به پیشنهادهای گوناگونی که مطرح شده و با عنایت به ضریب پوشش تسهیلات برای رقم کل ساخت، جلسات کارشناسی و بین دستگاهی گوناگونی برگزار گردید که برای افزایش آن رقم، فردا در جلسات بانک مرکزی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.
محمودزاده خاطرنشان کرد: این افزایش با عنایت به بررسی های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می تواند به این امر تخصیص دهد.
معاون بانک تخصصی مسکن: وام مسکن احتمالاً سال آینده افزایش می یابد
پیش تر، هم محمد حسن علمداری معاون امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن در مورد رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن اطلاع داده و اظهار داشته بود: افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سال آینده جزو برنامه ها و سیاست های بانک قرار دارد.
انواع وام های فعلی مسکن + میزان پوشش قیمت مسکن
بر اساس آخرین گزارش منتشره از وضعیت بازار مسکن آذر ماه از جانب بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، حدود ۲۷ میلیون تومان (۲۶ میلیون و ۹۰۵ هزار تومان) است.
به عبارت دیگر، هزینه تمام شده خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری در پایتخت، ۱ میلیارد و ۳۴۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.
این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق حساب پس انداز مسکن یکم برای زوجین در تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۸۰ میلیون تومان است.
اگر زوجینی در تهران، یک سال پس انداز در صندوق مسکن یکم داشته باشند می توانند با دریافت ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات به همراه ۸۰ میلیون تومان سپرده خود و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن، ۲۸۰ میلیون تومان تأمین مالی کرده و می توانند کمی بیشتر از ۱۰ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.
متقاضی انفرادی این تسهیلات هم ۸۰ میلیون تومان وام مسکن یکم به اضافه ۴۰ میلیون تومان سپرده اولیه و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت می کند که با مجموع ۱۶۰ میلیون تومانی که از بانک می گیرد می تواند ۶ متر از یک واحد مسکونی را با این وام خریداری کند.
همچنین رقم تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده ممتاز بانک عامل بخش مسکن (وام با اوراق تسهیلات) برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۱۰۰ میلیون تومان است؛ به هر کدام هم ۴۰ میلیون تومان وام جعاله پرداخت می شود.
بنابراین زوجین تهرانی می توانند با وام مذکور، حدود ۹ متر و متقاضیان انفرادی هم کمی بیشتر از ۵ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند. نوع وام رقم وام پوشش متراژ صندوق یکم زوجین+جعاله +سپرده ۲۸۰ میلیون تومان ۱۰ متر مربع صندوق یکم فردی +جعاله +سپرده ۱۶۰ میلیون تومان ۶ متر مربع وام با اوراق زوجین + جعاله ۲۴۰ میلیون تومان ۹ متر مربع وام با اوراق فردی + جعاله ۱۴۰ میلیون تومان ۵ متر مربع


منبع:

1399/10/18
01:12:04
0.0 / 5
1053
تگهای خبر: بار , دستگاه , ساختمان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری