در گزارش شیك بار مطرح شد؛

راهكار مجلس برای كنترل مصرف سوخت و كاهش آلودگی هوا

راهكار مجلس برای كنترل مصرف سوخت و كاهش آلودگی هوا

به گزارش شیک بار یک نماینده مجلس اظهار داشت: تلاش می نماییم تا بوسیله اعمال محدودیت هایی همچون محدودیت در شماره گذاری خودرو ها، طرح های بهینه سازی مصرف سوخت را دنبال کرده و به کاهش آلودگی هوا کمک نماییم.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، با آغاز زمستان و سردتر شدن هوا، قصه قدیمی وارونگی هوا که ریشه اصلی آن در بخش مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل است به نقل محافل کارشناسی تبدیل گشته و پاسکاری بین وزارت نفت و سایر نهادهای ذی ربط شروع می شود. در نهایت مردم متضرر نهایی چنین شرایطی هستند. بویژه که این آلودگی در کلانشهرها خصوصاً در تهران در وضعیت فعلی می تواند منجر به تشدید شیوع ویروس کرونا شود.
اگرچه هیچ نهاد یا وزارتخانه ای بطور قطعی و تمام عیار مسئول و مقصر شرایط آلودگی هوای کشور خصوصاً در زمستان نیست، اما با واکاوی بیشتر می توان گفت سهم وزارت نفت، در بخش مدیریت مصرف سوخت و همین طور بهینه سازی مصرف سوخت با بهره گیری از ابزارهای تشویقی یا تنبیهی و همین طور پتانسیل های قانونی، میزان قابل توجهی است؛ چنانچه بطور اساسی مدیریت مصرف و بهینه سازی مصرف سوخت در کشور بر عهده وزارت نفت می باشد.
از ابتدای کار دولت تدبیر و امید و صندلی نشینی زنگنه در ساختمان حافظ، سیاست های مدیریت مصرف سوخت یکی بعد از دیگری حاشیه نشین شدند و وزیر نفت نیز توضیح قانع کننده کارشناسی به سیاست های وزارت خانه متبوع خود در حوزه مدیریت مصرف سوخت نمی داد.
بی توجهی دولت تدبیر و امید به قانون هدفمندی یارانه ها
یکی از اقدامات در امتداد حاشیه نشینی این سیاست ها، بی توجهی به قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش پلکانی نرخ بنزین با هدف حقیقی شدن تدریجی نرخ آن بود. بدین سبب چنین ابزار باز دارنده ای بطور کل تا آبان ماه ۹۸ به دست فراموشی سپرده شد. از سویی دیگر حذف کارت سوخت از چرخه سوخت گیری سبب شد تا آمار مصرف بنزین به شدت افزایش یابد. در همین حال به سبب حذف کارت سوخت از این چرخه عملاً طرح کدینگ سوخت در استان سیستان و بلوچستان که دارنده بالاترین آمار قاچاق سوخت است، متوقف گردید وفضای مطلوبی برای جولان قاچاقچیان برقرار شد تا حدی که مقام معظم رهبری نیز نسبت به مدیریت شرایط تذکر دادند.
سیاست های تشویقی و حتی یارانه ای برای خودروسازان که در دولت نهم و دهم وجود داشت نیز به خاطره ها پیوست. بدین سان که به دستور رستم قاسمی، وزیر وقت نفت کشور، خودروسازان موظف بودند حدود ۲۰ درصد از خط تولید خودرا خودروی گازسوز تولید کنند. این دستور با حضور شیخ الوزرا در ساختمان وزارت نفت کنسل شد. بدین سبب باتوجه به افزایش هزینه تولید خودرو های گازسوز، مشتریان رغبتی به خرید نداشتند و شاهد کندی روند گازسوز شدن خودرو های کشور بودیم.
به نحوی که آمار گازسوز شدن خودرو ها از شروع شروع به کار دولت یازدهم تا حدود دو سال پیش رقمی تقریباً ثابت بود.
افزایش تولید گاز تکانی به وزارت نفت داد
اما با افزایش تولید گاز از پارس جنوبی، ورق وزارت نفت برگشت و پس از حدود ۶ سال مبادرت به توسعه مصرف گاز در خودرو ها کرد. هر چند این اقدام برای کاهش آلایندگی کافی نیست اما می توان به توسعه آن امیدوار بود. انتظار می رود وزارت نفت از محل معادل سازی گاز با سوخت جایگزین و صادرات آن، به کمک خودروسازها آمده و به این حوزه نیز کمک نماید تا یکبار برای همیشه این مشکل بطور پایدار حل و فصل شود.
در همین زمینه محمدحسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه حفظ ثروت ملی و توسعه اقتصادی، همبستگی مستقیمی با موضوع بهینه سازی مصرف حامل های انرژی دارد، اظهار داشت: دلیل اصلی اجرائی نشدن قوانین در حوزه بهینه سازی مصرف سوخت کمبود منابع مالی است. کمبود منابع مالی، سبب مشکلات مختلفی درحوزه های مختلف شد که می توان اثرات آنرا در بخش های گوناگون کشور همچون حوزه عمرانی و سایر بخش ها همچون حوزه بهینه سازی مصرف سوخت به روشنی مشاهده کرد.
همه چیز مهیاست
وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت، بودجه و مجوزهای لازم برای اجرائی کردن قوانین در حوزه بهینه سازی مصرف سوخت را دارد، اشاره کرد: موضوع کاهش مصرف حامل های سوخت با عناوین مختلفی همچون؛ سهمیه بندی سوخت، کارت سوخت یا اعطای مشوق هایی برای گازسوز کردن خودرو ها، در مجلس شورای اسلامی پیگیری می شود اما در نهایت محدودیت منابع، خودرا بر تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها تحمیل می کند.
این مقام مسئول با منوط دانستن اجرای قوانین بهینه سازی به تامین منابع مالی، افزود: حالا بهترین نهادی که می تواند به کاهش مصرف حامل های انرژی در کشور کمک نماید، وزارت نفت می باشد. این تامین مالی از سهم ۱۴.۵ درصدی از فروش نفت تامین می شود.
وی بر لزوم به روز آوری و نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور اصرار کرد و اضافه کرد: از رده خارج کردن دستگاه های پرمصرف و دارای آلایندگی و استفاده از فناوریهای جدید باید محور اصلی اقدامات در دست کار در حوزه کاهش مصرف سوخت در وسایل حمل و نقل قرار بگیرد.
فرهنگ سازی، مهم ترین رکن
فرهنگی اظهار نمود: مهم تر از همه موارد گفته شده، بحث فرهنگ سازی است هرچند که باید توجه داشت، فرهنگ سازی فقط با سفارش و نصیحت قابل اجرا نیست بلکه باید بوسیله اعمال مشوق ها و محدودکننده ها، محقق شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در موارد مختلفی همچون طرح هوای پاک یا مواردی مربوط به محیط زیست به این مساله ورود کرده است. تلاش نمایندگان خانه ملت بر این بوده است تا بوسیله اعمال محدودکننده هایی همچون شماره گذاری خودرو ها، طرح های بهینه سازی مصرف سوخت را دنبال کنند.
به گفته وی نهادهایی همچون سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان استاندارد، وزارت کشور، وزارت صنعت و نیروی انتظامی نقش مهمی در اجرائی شدن قوانین بهینه سازی مصرف سوخت دارند. ضمن اینکه خودروسازان هم باید به اجرای قوانین در این عرصه بیشتر تن بدهند.منبع:

1399/10/01
13:52:58
5.0 / 5
1155
تگهای خبر: ابزار , بار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری