گزارش شیك بار؛

افزایش قیمت بلیت هواپیما بالاخره قانونی می باشد یا غیر قانونی؟

افزایش قیمت بلیت هواپیما بالاخره قانونی می باشد یا غیر قانونی؟

شیك بار: رئیس كمیسیون عمران مجلس از استفساریه شورای نگهبان درباره مصوبات برنامه های توسعه كه اجرا شده اند، اطلاعی ندارد و به اشتباه قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را اختتام یافته اعلام نموده است.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، برمبنای بند ب ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب دی ماه سال ۱۳۸۹ که در سال ۱۳۹۴ اجرای آن آغاز شد، دولت مکلف به آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی شد.
متن این بند از قانون برنامه پنجم توسعه بدین شرح است:
ماده ۱۶۱ بند ب- دولت مکلف است تا آخر سال اول برنامه نسبت به متنوع سازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی بار و مسافر اقدام نماید و از شروع سال سوم برنامه ضمن آزادسازی کامل نرخ حمل و نقل هوایی، خدمات فرودگاهی و شبکه پروازی، لغو تخفیفات تکلیفی و هرگونه معافیت در زمینه بهره برداری از خدمات ناوبری هوایی، فرودگاهی، نشست و برخاست، خدمات پروازی، واگذاری اماکن و سایر موارد مرتبط نسبت به واقعی نمودن نرخ آنها اقدام نماید.
خاطرنشان می شود، این ماده قانونی در آذرماه سال ۹۴ و با حضور علی عابدزاده رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری در رأس این سازمان در زمان وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی، اجرائی شد.
با در گرفتن کش و قوس هایی میان سازمان هواپیمایی کشوری و کمیسیون عمران و برخی فراکسیون های مجلس درباب نرخ نامه جدید قیمت بلیت هواپیما اعلامی از طرف انجمن شرکت های هواپیمایی، مباحثی نیز درباب ادامه قانونی یا غیر قانونی بودن مصوبه سال ۸۹ مجلس عنوان شد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس: تاریخ اعتبار قانون آزادسازی بلیت هواپیما به پایان رسیده است
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگویی با یکی از رسانه ها، می گوید: پیش از برنامه پنجم و موضوع آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی مسئول نرخ گذاری بلیت هواپیما بود و نرخ گذاری زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری انجام می شد و بعد از برنامه پنجم نرخ شناور اعلام گردید. اما در برنامه ششم این حکم تمدید نشد بدین سبب متولی قیمت گذاری بلیت هواپیما، سازمان هواپیمایی کشوری است و این سازمان باید قیمت ها را کنترل کند و در این زمینه با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگوی تلفنی درخواست کردم به وظیفه نظارت و کنترل قیمت ها متعهد باشد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به برنامه ششم هم تسری یافت
از سوی دیگر، تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگوی دیگری اعلام نمود: سازمان هواپیمایی کشوری هیچ دخالتی در تعیین کف و سقف قیمت بلیت پروازهای داخلی ندارد. برمبنای قانون برنامه پنجم توسعه که به برنامه ششم هم تسری پیدا کرد، شناورسازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما یک تکلیف قانونی می باشد.
حق با کیست؟ رئیس سازمان هواپیمایی یا رئیس کمیسیون عمران؟
نگاهی به قانون برنامه ششم توسعه نشان میدهد خبری از تمدید مصوبه آزادسازی نرخ بلیت نیست و در هیچیک از بندها و مواد قانونی آن، اشاره ای به ادامه اجرای قانون آزادسازی بلیت پروازهای داخلی نشده است.
همچنین در قانون احکام دائمی برنامه های ۵ ساله توسعه نیز این مساله به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.
بنابراین ظاهراً رئیس کمیسیون عمران مجلس برنده این نزاع خواهد بود.
این در حالی است که برمبنای استفساریه ای از شورای نگهبان، اگر قوانین برنامه های ۵ ساله، اجرا شده بود، به قانون دائمی تبدیل می شوند ولی اگر مواد این قوانین در تاریخ اعتبارِ ۵ ساله آنها اجرا نشد، دیگر قابل تسری به برنامه بعدی نبوده و تاریخ اعتبار آنها منقضی شده است.
یک حقوقدان: قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به قوت خود باقی است
یک کارشناس حقوق هوانوردی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره دعوای حقوقی رؤسای کمیسیون عمران مجلس و سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به استفساریه موجود از شورای نگهبان درباره قوانین برنامه های ۵ ساله توسعه، گفت: در این مورد، حق با رئیس سازمان هواپیمایی است.
وی اضافه کرد: با توجه به این که قانون آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی در زمان اعتبار قانون برنامه پنجم اجرائی شد، برمبنای استفساریه مذکور، قابل تسری به برنامه ششم بوده و این قانون همچنان پابرجاست؛ حتی اگر در برنامه ششم توسعه، بند یا ماده ای در خصوص تمدید مصوبه قانون برنامه پنجم ذکر نشده باشد.
این کارشناس حقوقی تصریح کرد: مثلاً اگر در یکی از برنامه های ۵ ساله توسعه، مجلس دولت را مکلف به ایجاد یک وزارت خانه جدید با ساختار جدید و دولت نیز این مصوبه را اجرائی کرد، ولی در برنامه ۵ ساله بعدی، مصوبه مذکور تمدید نشد، آیا دولت می تواند به این بهانه، کل وزارتخانه به وجود آمده را منحل کند؟ مسلماً چنین برداشتی صحیح نخواهد بود و در این خصوص نیز، استفساریه شورای نگهبان، حجت را بر سازمان هواپیمایی کشوری تمام کرده است.


منبع:

1399/08/14
13:58:54
5.0 / 5
1202
تگهای خبر: بار , حمل و نقل , خدمات , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری