گزارش شیك بار؛

كیش و مات پیش فروش كنندگان مسكن

كیش و مات پیش فروش كنندگان مسكن

شیك بار: سازندگان مسكن معتقدند باتوجه به افزایش لحظه ای مصالح در ماه های اخیر، هزینه ساخت با افزایش شایان توجهی روبه رو شده و خیلی از پیش فروش كنندگان آپارتمان، حالا در حاشیه زیان قرار گرفته اند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، سازندگان مسکن معتقدند باتوجه به افزایش لحظه ای مصالح ساختمانی در ماه های اخیر، هزینه ساخت و ساز قابل پیش بینی نیست و خیلی از سازندگانی که مدت ها قبل مبادرت به پیش فروش کرده اند، حالا در حاشیه زیان قرار گرفته اند.
سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ۱۰ تیرماه امسال در پاسخ به نامه ۲۱ خرداد ماه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، هزینه راه اندازی هر مترمربع واحد مسکونی را اعلام نمود که در آن قیمت ها برای واحدهای مصرفی (یک تا دو طبقه) متری ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و برای واحدهای نسبتاً لوکس (۱۶ طبقه به بالا) متری حدوداً ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نرخ گذاری شده بود.
نرخ هایی که حتی با قیمت های سال پیش از آن نیز همخوانی نداشت و با اعتراض خیلی از سازندگان همراه شد چونکه آنها می گفتند در واقعیت بازار، نرخ تمام شده بسیار بالاتر از نرخ هایی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام نموده است.
هنوز ۳ ماه از نرخ گذاری مذکور برای سال جاری نگذشته است اما بنظر می رسد هزینه های واقعی ساخت و ساز هر متر مربع از واحدهای مسکونی مصرفی به دو و نیم تا ۳ برابر قیمتی رسیده که نظام مهندسی ساختمان برای امسال طراحی نموده است.
ماجراهای ۶ ماهه میلگرد
قیمت فولاد (میلگرد) و تیرآهن طی ماه های اخیر خبرساز شده است و بگفته مهندسان ساختمان، تا یک چهارم هزینه ساخت و ساز را حتی برای سازه های بتنی، قیمت فلزات تشکیل می دهد.
علی نیکزاد نایب رییس مجلس و عضو کمیسیون عمران تا کنون جلسات مختلفی با سرپرستان و نهایتاً وزیر صمت در چند ماه اخیر برای پیدا کردن چاره ای جهت کاهش یا حداقل ثبات قیمت میلگرد و تیرآهن برگزار کرد؛ حتی در مقطعی که مدرس خیابانی، سرپرستی وزارت صمت را بر عهده داشت، توانست صورتجلسه ای در کمیسیون عمران با حضور سرپرست اسبق این وزارت خانه تنظیم کند که میلگرد به پروژه های ساختمانی با قیمت حداکثر کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان تزریق شود.
صورت جلسه ای که قرار بود به هیئت دولت هم برود و مجوز دولت را نیز ستاندن کند؛ اما به سبب تفاوت زیاد قیمت تعیین شده با قیمت بازار آزاد میلگرد که بعضاً تا کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان هم عرضه می شود، هیچگاه نه رنگ تصویب دولت گرفت و نه بوی اجرا از آن به مشام رسید.
ضمن اینکه نایب رییس مجلس تلاش زیادی برای موافقت وزارت صمت با فروش میلگرد و فولاد خارج از بورس کالا به پروژه های مسکونی داشت که نهایتاً رزم حسینی وزیر صمت آب پاکی را روی دست موافقان عرضه فولاد خارج از بورس ریخت و اعلام نمود فولاد فقط باید بوسیله سازوکار بورس کالا عرضه شود؛ اما فولادسازان مکلفند همه محصول خودرا به بورس بیاورند و حق دپوی قسمتی از آن در کارخانه یا فروش خارج از بورس را ندارند تا قیمت تمام شده میلگرد در ساخت و ساز کنترل شود.
موافقت با افزایش قیمت سیمان
بر اساس اعلام شرکت های تولیدکننده سیمان در سامانه کدال (سامانه شفاف سازی شرکت های بورسی)، سیمان نیز در ایام اخیر توانسته به بهانه افزایش قیمت پاکت، مجوز افزایش ۱۰ درصدی قیمت را از ستاد تنظیم بازار ستاندن کند. آخرین مجوز افزایش قیمت مربوط به تیرماه بود که هر پاکت سیمان، ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود.
قیمت ساخت هر متر آپارتمان ۶ میلیون تومان؛ قیمت یک متر آپارتمان آماده ۲۴ میلیون تومان!
به گفته انبوه سازان، هزینه تمام شده ساخت و ساز مسکن مصرفی تا متری ۶ میلیون تومان رسیده است؛ از طرف دیگر برمبنای اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران برای شهریور ماه امسال، ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
بنابراین قیمت تمام شده ساخت و ساز تنها ۲۴.۶ درصد از هزینه یک واحد مسکونی را به خود اختصاص می دهد و بیش از ۷۵ درصد مابقی، ظاهراً به قیمت زمین متعلق می باشد.
نرخ گذاری ساخت مسکن ملی، متری ۲.۷ میلیون
این در حالی است که گفته می شود معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ابلاغیه ای به ادارات کل راه و شهرسازی استانها، هزینه ساخت واحدهای مسکونی ذیل طرح اقدام ملی مسکن را متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت امضای قرارداد با سازندگان و پیمانکاران اعلام نموده که این نرخ تا کنون از طرف معاونت مسکن وزارت راه، نه تأیید شده و نه تکذیب؛ قیمتی که احتمالاً صحت داشته باشد. و معین نیست با قیمت های فعلی مصالح ساختمانی، چگونه مقرر است هر مترمربع مسکن ملی با ۲.۷ میلیون تومان ساخته شود.
هزینه ساخت ۴۰ درصد افزایش یافته است
ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره قیمت تمام شده هر متر ساخت و ساز گفت: هم اکنون قیمت ساخت و ساز بدون هزینه پروانه ساختمانی و انشعابات آب، برق و گاز، متری ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان است. بابت پروانه و انشعابات هم متری یک میلیون تومان باید اضافه کرد.
وی افزود: این نرخ ها در مقایسه با سال قبل تا ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این قیمت ها روز به روز تغییر می کند و اگر امروز تیرآهن بخرید ممکنست با قیمت آن در روز قبل یا بعدش متفاوت باشد.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران درباره هزینه تمام شده ساخت و ساز در بافت های فرسوده باتوجه به رایگان بودن هزینه صدور پروانه ساخت و نیز عدم نیاز به خرید انشعابات آب، برق و گاز، اظهار داشت: در بافت فرسوده به خصوص در اماکنی که ریزدانه بوده و فشردگی داشته باشد، هزینه جابه جایی مصالح، انتقال کمپرسی سیمان و نصب آهن آلات در سازه ممکنست به سازنده تحمیل شود در غیر این صورت، هزینه نوسازی بافت فرسوده کمتر خواهد بود.

دبیر کانون انبوه سازان کشور: پیش فروش کننده ها ورشکست شده اند
فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: تورم مصالح ساختمانی فقط در بخش میلگرد طی ۹ ماه گذشته از شروع زمستان ۹۸ که کیلویی ۴ هزار تومان بود تا اختتام شهریور ۹۹ که به متری ۱۲ هزار تومان رسید، ۳۰۰ درصد بوده است.
وی تصریح کرد: این تلاطم بازار مصالح ساختمانی سبب شده تا هم مصالح فروشان و بنکداران عمده بازار آهن آلات از فروش تیرآهن و میلگرد و بعضاً سیمان اجتناب کنند و هم سازندگان متضرر شوند.
پورحاجت اظهار داشت: بعنوان مثال سال قبل برخی سازندگان قرارداد پیش فروش مسکن با پیش خریداران با متری ۱۳ میلیون تومان به امضا رسانده اند؛ در صورتیکه همان واحد متری ۲۴ میلیون تومان به فروش می رسد و حالا با بالا رفتن شدید قیمت مصالح ساختمانی، خیلی از سازندگانی که با مبنای نرخ های قبلی مصالح ساختمانی پیش فروش انجام داده اند، گرفتار مشکل جدی شده اند؛ آنها مجبور به تکمیل ساختمان با نرخی که ابتدای قرارداد متعهد شده اند، هستند اما کل سرمایه آنها از بین رفته و امیدی به بازگشت سرمایه خود ندارند.


منبع:

1399/07/29
20:14:46
5.0 / 5
1405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری