در نشستی با حضور اعضای شورای شهر اهواز مطرح شد؛

برخی افراد فرق استیضاح و طرح سوال از شهردار را نمی دانند

برخی افراد فرق استیضاح و طرح سوال از شهردار را نمی دانند

به گزارش شیك بار در نشستی كه با حضور برخی اعضای شورای شهر برگزار گردید یكی از اعضا اظهار داشت: برخی افراد كه فرق جلسه استیضاح و طرح سوال از شهردار را نمی دانند با خبرها و توئیت های خود فضا را ملتهب كردند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، نشست کارشناسی «هم گفت» با حضور فعالان اجتماعی و چند عضو شورای شهر اهواز با مبحث بررسی مدیریت شهری در دوره پنجم شورای شهر برگزار گردید.
«محمدرضا ایزدی» عضو شورای شهر اهواز در این جلسه در پاسخ به سؤالی درباره انتصابات شهرداری، اظهار نمود: اعضای شورا طبق قانون هیچ حقی در عزل و نصب شهرداری ندارند و فقط از بُعد نظارتی می توانند اثرگذار باشند؛ اساسا انتخاب شهردار می تواند خط و مش و سیاستی را تعیین کند که اگر این انتخاب از جانب شورا درست باشد، بطور حتم این سلامت به زیر مجموعه سرایت خواهد نمود.
این عضو شورا اضافه کرد: اعضای شورا نه تنها در اهواز بلکه در کل کشور با اینکه تأثیرگذاری خویش را برای انتخاب مدیران بر روی شهردار می گذارند اما این جریان عرفی است و قانونی به شمار نمی رود.
ایزدی با اشاره به اینکه برخی از اعضای شورا در بحث انتصابات ورود و بعضاً افراد نالایقی را معرفی کردند، اظهار داشت: بحث انتصاب و سیاسی و بخصوص قومی در انتصابات تأثیرگذار بود.
وی افزود: اخیرا طرح استیضاح شهردار مطرح نبود بلکه طرح سوال از شهردار در شورا بود و دستور کار شورا، پاسخ به سوالات اعضای شوراست؛ طبق قانون، شهردار یا باید در صحن شورا حاضر می شد و به سوالات اعضا پاسخ می داد یا به صورت مکتوب پاسخ خویش را عرضه می کرد که پاسخ خویش را عرضه داد.
ایزدی به تبدیل وضعیت کارگران شهرداری اشاره نمود و اظهار داشت: پارسال کلان شهرهای کشور در تهران تجمع کردند و مقرر شده تا شهرداری های مشهد و اهواز روی نرم افزاری کار کرده و اطلاعات مربوط به نیروهای خویش را وارد این نرم افزار کنند که بعد از جمع آوری اطلاعات مربوط به نیروها، هر کدام از آنها یک درجه ارتقا پیدا کنند که تابحال در حال وارد کردن اطلاعات به سیستم هستیم.
۷۰۰ میلیارد تومان حق آلایندگی
وی با اشاره به مشکلاتی که شهرداری اهواز با آنها دست و پنجه نرم می کند، بیان نمود: برای جمعیت یک میلیون و ۲۵۰ هزاری اهواز باید یک هزار و ۲۵۰ اتوبوس داشته باشیم اما حالا یک صد و ۷۰ اتوبوس برای این جمعیت داریم که نصف آنها کولر ندارند؛ برای خرید هر اتوبوس مبلغ ۲ میلیارد تومان نیاز است که ۸۲.۵ درصد را باید دولت پرداخت کند که پرداخت نمی نماید.
ایزدی اضافه کرد: سالانه باید حدود ۷۰۰ میلیارد تومان حق آلایندگی بگیریم و این در شرایطی است که بیشترین مبلغی که شهرداری پیش از این شورا گرفت، ۲۹ میلیارد تومان است؛ حالا این مبلغ به ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیارد تومان رسیده است که با ۷۰۰ میلیارد تومان خیلی فاصله دارد.
وی به خصوصیت های شورای پنجم اشاره نمود و اضافه کرد: همیشه سال های آخر شوراها بخصوص که نزدیک به انتخابات سنگین است؛ اساسا چهار دوره شورا چهار تجربه بود که هر کدام محاسن و معایب خاص خویش را داشت اما یکی از عواملی که روی عملکرد شوراها سایه می انداخت، مسائل سیاسی بود.
وی در ادامه عنوان کرد: اینکه عملاً اعضای شوراها چقدر به وظایف خود پایبند هستند و سمت حاشیه ها نرفته اند، یک بحث است؛ تا یک مقطعی این شرایط را می پسندم و البته سعی شده است که این شرایط کم شود اما پس از آن در گودال افتادیم.
این عضو شورای شهر اظهار داشت: بعنوان مثال در انتخاب شهردار بحث کارشناسی کردیم که شهردار باید چه شاخص هایی باید داشته باشد؛ اینکه تجربه داشته باشد، رشته تحصیلی وی مرتبط می باشد یا خیر؟ روحیه جهادی، سلامت شخصیتی و… داشته باشد.
محمد فلسفی دیگر عضو شورای شهر اهواز هم اظهار داشت: این در شرایطی است که در بُعد سیاسی در ابتدای شروع شورای پنجم به دنبال شخصیت های ملی برای تصدی شهرداری اهواز بودیم و با عنایت به اختلافات سلیقه ای که وجود داشت، به اجماع رسیدن در مورد شهردار سخت بود.
اجرای طرح «محرومیت زدایی» در اهواز
وی با اشاره به اینکه خیلی مهم می باشد که بدانیم شورای پنجم در چه شرایطی کار خویش را آغاز کرد، عنوان کرد: شورای پنجم زمانی کار را شروع کرد که منطقه بسیار وسیع «مهدیس» اخیرا به شهرستان اهواز ملحق شده بود که باتلاقی بیش نبوده است.
فلسفی از سیاسی کردن فعالیت شوراها انتقاد نمود و اظهار داشت: هر زمانی شوراها از راه سیاسی کاری، کارها را پیش بردند، شکست خوردند؛ در اهواز حتی اگر فرد سیاسی انتخاب گردد اما بافت جمعیتی همچنان در این انتخاب تعیین کننده است.
حجت الاسلام جاسم موسی پور دیگر عضو شورای شهر اهواز نیر با اشاره به اینکه «به نظرم ورود قرارگاه خاتم الانبیا به فضای اجرایی شهر اهواز یکی از دستاوردهای بسیار مهم این دوره از مدیریت شهری است» در ادامه اظهار داشت: قرارگاه کارهای بزرگی را در زمینه راه اندازی تقاطع های چند سطحی شروع کرده و قرارداد خیلی مهم محرومیت زدایی و ازسرگیری ساخت مترو از دیگر پروژه های قرارگاه خاتم الانبیا در این راستا به حساب می آید.
وی اضافه کرد: رقم ۳۰۰ میلیارد تومان که برای طرح «محرومیت زدایی» دیده شد، اسمش ۳۰۰ میلیارد تومان است اما به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان می رسد که در تاریخ مدیریت شهری اهواز بی نظیر بوده است و انتظار می رود هر چه سریع تر اجرا شود.
این عضو شورای شهر خارج شدن شهرداری از چالش و پاس کاری با شرکت آبفا استان را از دیگر کارهای شاخص شورا عنوان نمود و اضافه کرد: در این دوره بر پروژه های نیمه تمام از دوره شهردار قبلی و فعلی تمرکز کردیم.
موسی پور در مورد سکونت یکی از اعضای شورای شهر در تهران، بیان نمود: در شورا کمیسیون تحقیق و تفحص وجود دارد و در سال اول دغدغه این مورد را داشتم؛ این وظیفه فرمانداری است که این قضیه را شفاف کند اما باید دقت کنیم بحث سکونت عضو شورا در تهران در چه فضایی و با چه هدفی مطرح می شود.
تفاوت سوال و استیضاح
موسی پور در مورد استیضاح شهردار اظهار داشت: اصلاً بحث استیضاح نبود؛ وقتی برخی افراد تفاوت طرح سوال و استیضاح را نمی دانند، چرا به این مسائل دامن می زنند؟ توئیت می زنند؟ مطلب می زنند؟ وقتی استیضاح نیست چطور مدعی می شوید اعضای شورا در مورد انتصابات اخیر با شهردار معامله کردند؟
فلسفی هم در مورد برکناری شهردار اظهار داشت: طبق ماده ۸۳ چنانچه شهردار استنکاف کند یا پاسخ های آن قانع کننده نباشد، در این صورت وارد فرآیند استیضاح می شود. البته برای استیضاح باید یک سوم اعضای شورا متقاضی استیضاح باشند و کسانی که می خواهند استیضاح کنند باید دو رویکرد داشته باشند.
وی اضافه کرد: چه دلیلی برای این همه انتصابات و تغییرات وجود دارد؟ در این بازده زمانی این رویه را نمی پسندم که البته این دخالت در کار شهردار نیست بلکه حق ما است که بدانیم چرا این کار را کرده است؟ در حالیکه دخالت این است که به شهردار بگویم فلان فرد را منصوب بکند یا نکند.
این عضو شورای شهر از تغییر معاون خدمات شهری شهرداری اهواز انتقاد نمود و اظهار داشت: مگر دغدغه بحران نداریم؟ کدام آدم عاقل در این شرایط فردی را که در حال مدیریت آب های سطحی است، عوض می کند.
ایزدی هم در این خصوص خاطرنشان کرد: یکی از کارهای خوبی که صورت گرفت، اعتماد به جوانان بود که عمدتاً جوانان دلسوز و سالمی هستند و این مساله در طول تاریخ شهرداری بی سابقه بود و در این حوزه از یک سری فسادها در شهرداری جلوگیری شد.
پیشرفت پروژه ها
وی با اشاره به اینکه در هیچ دوره ای از شوراها بحث محرومیت زدایی با این جدیت توسط اعضا دنبال نشد، اضافه کرد: منطقه مهدیس بعد از ۲۷ سال که مردم آسفالتی در این منطقه ندیده بودند، در این شورا آسفالت آن انجام شد.
این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه کارهای بزرگی در شهرداری صورت گرفت، بیان نمود: حالا پروژه تقاطع غیر هم سطح شهید کجباف حدود ۸۱ درصد پیشرفت دارد و تا بهمن ماه سال جاری افتتاح می شود؛ پل زیرگذر زردشت با ۹۸ پیشرفت فیزیکی در حال آسفالت است و تقاطع غیر هم سطح میدان دانشگاه توسط قرارگاه خاتم در مدت زمان کوتاهی که شروع شده است و ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛ هم اکنون فاز اول رینگ کمربندی پل ششم تا پل فولاد ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال پیگیری برای ایجاد روشنایی و نصب پایه های برق از راه سازمان آب و برق هستیم و با بهره برداری از این پروژه بار ترافیکی زیادی از شهر کم می شود.
همچنین پروژه پل ولایت تا بلوار فرودگاه با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است؛ مسیر ۴۴ متری کیانشهر تا بلوار قدس با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام می باشد و فقط جدول کاری و آسفالت آن مانده تا تکمیل شود؛ پروژه جاده ساحلی حد فاصل پارک ربیع تا پل ششم فولاد ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه جاده ساحلی از کوی ملت تا پل سوم که پروژه نفت جلوی پیشرفت آنرا گرفته است، فرهنگسرای فرهنگیان صد در صد به اتمام رسید و فقط باید تجهیز شود.
حجت الاسلام جاسم موسی پور در ادامه اظهار نمود: به نظرم نقطه تمایزی که در بُعد وظایف شورا نسبت به شورای قبلی وجود داشت، این بوده است که در این شورا بیشتر به سمت شورای شهر رفتیم تا شهرداری و این مسیری که در این دوره شروع شد.
تقسیم کار و شفاف سازی وظایف
وی اضافه کرد: بعنوان مثال در بحث آب گرفتگی اهواز با وجود اینکه برخی توپ را در زمین شهرداری و برخی در زمین آبفا می انداختند در این شورا موفق شدیم جلسه ای را با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، شهردار، رئیس دادگستری، فرماندار تشکیل دهیم و تفاهم نامه ای را که در صحن شورا کارشناسی شده بود امضا نماییم تا تقسیم کاری بین شورا و شهرداری به وجود آمد.
این عضو شورای شهر اظهار داشت: چنانچه در آینده در شهر آب گرفتگی به وجود بیاید، با عنایت به تقسیم کاری که به وجود آمده است، به صورت کامل شفاف هم مردم و هم نهادهای نظارتی می توانند از دو دستگاه شهرداری و آبفا مطالبه کنند.
موسی پور بیان نمود: در بحث فرهنگی هم همه مدیرکل های مربوط به موضوعات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در چارچوب کمیسیون فرهنگی شورای شهر با آنها جلسه ای را ایجاد کرده و در بُعد نظارتی و سیاست گذاری تلاش کردیم که تقارنی ایجاد شود.
وی بیان نمود: سال آخر هر دوره شورا خیلی مهم می باشد و امید می رود عاقبت شورای پنجم این گونه نباشد که دستاوردهای آن مانند شوراهای دوره های قبل دیده نشود.
ایزدی هم با اشاره به اینکه در این سه سال روی بحث سالم سازی (مدیریت شهرداری و نظارت شورا) نسبت به دوره های قبل بهتر کار شد، اظهار نمود: در یک زمانی پست های مدیریتی (علاوه بر مسائل سیاسی و قومیتی نرخ وجود داشت و پست ها خرید و فروش می شد) که این وجه تمایز خیلی خوب این شوراست که در این دوره از شورا خبری از این موضوعات نیست.


منبع:

1399/07/27
11:20:01
5.0 / 5
1299
تگهای خبر: بار , تجربه , ترافیك , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری