در نشست شورای عالی شهرسازی؛

حریم گسل های پایتخت مشخص شد

حریم گسل های پایتخت مشخص شد

به گزارش شیك بار در سیزدهمین نشست شورای‬ عالی شهرسازی و معماری، موضوعاتی مانند راه اندازی سامانه مكانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل كلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه سازی مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش خبرگزاری‬ مهر‬ به‬ نقل از وزارت راه و شهرسازی، سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران، اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، محمد مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران، محمدحسن طالبیان، معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اکبر سلیمانی، معاون وزارت دفاع، محسن صالحی ‬ نیا، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسدالله کریمی، معاون سازمان پدافند غیرعامل، رحمانی، معاون سازمان برنامه و بودجه و حیدری، معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورخ ۲۱ مهر برگزار گردید.
در این نشست که مدیران استانی به صورت مجازی (ویدئو کنفرانس) حضور داشتند، چهار مبحث با عناوین؛ راه اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری، تهیه و تدقیق نقشه گسل های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آنها، مغایرت های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر آران و بیدگل (تغییرات خط محدوده و حریم شهر) و اصلاح ضوابط بلندمرتبه سازی (مصوب ۱۶ مهر ۹۷) مورد بررسی اعضا قرار گرفت.
در راستای راه اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری و به منظور تجمیع فرایندهای صدور پروانه تا طرح جامع و دیگر موارد با تأیید اهمیت آن توسط تمامی اعضا، مقرر شد در این سامانه فعالیتهای مشابه تمام دستگاه های عضو شورا تجمیع شده و همه دستگاه های عضو در عرضه اطلاعات و اجرایی شدن آن اهتمام ویژه داشته باشند.
همچنین بنا بر تکالیف قبلی تهیه و تدقیق نقشه گسل های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آنها در مقیاس «یک‬ دو‬ هزارم‬» انجام و عرضه شد. بنا بر این امر، علاوه بر گسل ها و حرائم آن، ساختمان های مهم در معرض خطر این شهرها شناسایی شدند و مقرر شد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بعنوان مجری طرح طی ۲ ماه آینده ضوابط ساخت و ساز در این نواحی را ابلاغ کند.
با توجه به ابهامات مصوبه قبلی بلندمرتبه سازی در اجرا، اصلاحاتی در آن صورت گرفت. مهمترین این اصلاحات عبارت است از اینکه مقرر شد ایجاد ساختمان های بلند به صورت موردی و نقطه ای ممنوع شود و طرح پیشنهاد و لزوم آن تنها در چارچوب محور و پهنه عرضه شود.
شورای عالی شهرسازی نقشه حرائم گسل ها را متعاقباً منتشر خواهد نمود.

1399/07/22
12:58:20
5.0 / 5
1520
تگهای خبر: بار , تجارت , دستگاه , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری