گزارش شیك بار

آغاز فاز خوداظهاری برای شناسایی خانه های خالی

آغاز فاز خوداظهاری برای شناسایی خانه های خالی

شیك بار: در صورتیكه برخی رسانه ها نشست اخیر وزارت راه را رونمایی مجدد از سامانه املاك و اسكان قلمداد كردند، شواهد گویای آغاز فاز خوداظهاری برای تكمیل بانك اطلاعاتی خانه های خالی است.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر؛ سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ مراسمی تحت عنوان «اجرایی نمودن سامانه املاک و اسکان» حسب تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم با حضور محمد اسلامی در محل وزارت راه و شهرسازی اجرا شد. بازتاب برخی رسانه ها از این مراسم، رونمایی مجدد از سامانه املاک و اسکان آن هم با بی مهری و استقبال سرد مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی بوده اما بررسی های خبرگزاری مهر نشان می دهد، بهانه نشست مذکور، اطلاع رسانی درباره تکمیل بانک اطلاعاتی خانه های خالی به شیوه خوداظهاری مالکان بیش از یک واحد مسکونی بوده است!محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: «امروز یکی از مطالبات کهن مردم عملیاتی شد و در این لحظه نسبت به ارسال پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی اقدام خواهد شد.»فارغ از اینکه بی عملی وزارت راه و شهرسازی از سال ۱۳۹۴ در راه اندازی سامانه املاک و اسکان (مطابق قانون مالیات های مستقیم) خصوصاً در دوران وزارت عباس آخوندی منجر شده تا وزیر از آن بعنوان مطالبه کهن مردم یاد کند، نکته حائز اهمیت اشاره به شناسایی مالکان دارای بیش از یک واحد مسکونی است.
بر طبق اظهارات مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی، تابحال بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه متعلق به مالکانی که بیش از یک واحد مسکونی دارند، شناسایی شده که ظن "خالی بودن" درباره آنها می رود. ناگفته نماند وزیر راه و شهرسازی مطابق اطلاعات سامانه املاک و اسکان از مالکیت بیش از ۲۳ هزار واحد مسکونی توسط یک نهاد حقوقی خبر داد!معاون وزیر راه: موجرانی که پیامک دریافت می کنند، مستندات ارائه کنندبر اساس اظهارات محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی، پیش فرض سامانه املاک و اسکان در مورد املاکی که به مالکان آنها پیامک ارسال شده، خالی بودن آن است؛ مگر اینکه مالک توأم با اظهار به سکونت در یکی از املاکش در سامانه املاک و اسکان، مدارکی دال بر واگذاری سایر واحدها به مستأجر ارائه نماید. محمودزاده در این زمینه گفت: وزارت راه و شهرسازی کار شناسایی خانه های خالی را انجام داده و اطلاعات آنرا به صورت پیامک به مالکان این خانه ها ارسال می کند. اگر مالک اظهار کند واحد مسکونی مستأجر دارد، باید مدارک آنرا ارائه کند، اما اگر مدارک ارائه نکند یا تأیید کند خانه، خالی است؛ آن واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود. محمودزاده اضافه کرد: سه ماه به مالکان مهلت عرضه واحدهای مسکونی خالی را می دهیم و اگر این کار را انجام ندهند، لیست آنها را اعلام عمومی می نماییم. گفتنی است، مالکان از زمان ارسال پیامک زیر، ۱۰ روز فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه املاک و اسکان، وضعیت مالکیت و سکونت املاک خودرا تعیین تکلیف کنند؛ در غیر این صورت املاک شناسایی شده به منزله املاک خالی تلقی خواهند شد. نکته حائز اهمیت در مالیات بر خانه های خالی، هدف گذاری برای عرضه این خانه ها به بازار و مقابله با احتکار مسکن می باشد. بدین سبب کسب درآمد از این حوزه مقطعی بوده و نمی توان از آن بعنوان درآمد پایدار برای دولت یاد کرد. از طرفی باتوجه به کاهش شدید تولید مسکن در کشور طی سال های گذشته، ضرورت تحقق جهش تولید در مسکن توأم با ستاندن سایر پایه های مالیاتی نظیر عایدی سرمایه و املاک مازاد نیاز ضروری برای بازگشت آرامش به بازار مسکن می باشد.


منبع:

1399/06/21
17:41:02
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: آرامش , بار , تولید , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری