اعطا به وزارت دادگستری، وزارت میراث و شهرداری تهران پیشنهاد كرد

بازسازی تكیه دولت به نام تكیه مردم در محل سابق تكیه تاریخی

بازسازی تكیه دولت به نام تكیه مردم در محل سابق تكیه تاریخی

به گزارش شیك بار سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: مطالعات و تهیه طرح، برای بازسازی تكیه دولت و راه اندازی تكیه مردم در بخشهای باقی مانده از محل تكیه دولت را طی توافقی ۳جانبه در دستور كار قرار دهند.


به گزارش شیک بار به نقل از مهر، علی اعطا عضو هیات رییسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با ارائه پیشنهادی خطاب به وزارت دادگستری، وزارت میراث و شهرداری تهران اظهار داشت: مطالعات و تهیه طرح، برای بازسازی تکیه دولت و راه اندازی تکیه مردم در بخش های باقی مانده از محل تکیه دولت را طی توافقی ۳جانبه در دستور کار قرار دهند. وی، شامگاه یکشنبه با انتشار رشته توییتی نوشت: از تکیه دولت، بزرگ ترین تماشاخانه تاریخ ایران به جز نام و تابلویی کوچک از ورودی بن بستی باریک به همین نام در ضلع شمال سبزه میدان در خیابان ۱۵خرداد چیزی باقی نمانده است. وی با اشاره به اینکه از بنای عظیم تکیه دولت چیزی بر زمین نمانده است، اضافه کرد: امروز بازیابی و بازسازی تکیه دولت، معطوف به نیازهای شهر و هویت شهری، می تواند بعنوان دغدغه ای ملی و دینی مطرح باشد. عضو و رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای تهران عنوان کرد: در سال ۷۴ پی گردی تکیه دولت را دکتر اسکندر مختاری انجام داد و طرحی زیر نظر مرحوم دکتر باقر شیرازی تهیه کرد؛ آن زمان بحث بازسازی بنا عنوان شد، اما به نتیجه نرسید. اعطا تصریح کرد: به صورت کلی تکیه ها باید در جایی از شهر واقع شوند که عناصر مختلف شهری را به هم پیوند بدهد؛ محل فعلی تکیه دولت باآنکه در اختیار دادگستری است اما بهترین مکان برای ساخت یک تکیه ملی است؛ چرا در محل تکیه دولت، امروز تکیه مردم را نسازیم؟ وی با اشاره به مصاحبه مختاری با یکی از رسانه ها، اضافه کرد: مختاری گفته است بخشی از پی ِ تکیه دولت هنوز امکان دارد آنجا مدفون باشد. ازاین رو بخشی از تاریخ سوگواری های جمعی ما ایرانیان، در محل تکیه دولت مدفون است. علی اعطا به وزارت دادگستری، وزارت میراث و شهرداری تهران پیشنهاد کرد طی توافقی ۳جانبه و انجام مطالعات و تهیه طرح، بازسازی تکیه دولت و راه اندازی تکیه مردم در بخشهایی از محل تکیه دولت را در دستور کار قرار دهند تا انشاءالله در آینده نزدیک که بودجه و اعتبارات فراهم بود، تکیه مردم را بسازیم.

بر طبق این گزارش؛ بر مبنای نقشه ای که عبدالغفارخان نجم الملک در سال ۱۳۰۹ قمری از وضعیت طهران قدیم رسم کرده است، ساختمان عظیم تکیه دولت در ضلع جنوب شرقی کاخ گلستان و در جنوب غربی شمس العماره، شمال سبزه میدان و روبه روی مسجد شاه قرار داشت. تکیه دولت سال ها نیمه متروکه بود و در ۱۳۲۵ برای ساخت شعبه بانک ملی در بازار تخریب شد. یکی از مهمترین اسناد تصویری از تکیه دولت، تابلوی تکیه دولت اثر مهم کمال الملک است که معماری این بنا را به خوبی نمایان می کند.منبع:

1399/06/10
17:17:50
5.0 / 5
1523
تگهای خبر: احداث , بار , زمین , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری