وزیر راه و شهرسازی:

وام ودیعه فعلا به خانوارهای 5 نفره و ازدواج های 99 داده می شود

وام ودیعه فعلا به خانوارهای 5 نفره و ازدواج های 99 داده می شود

به گزارش شیك بار وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: فعلا خانواده های 5 نفره و تازه ازدواج كرده ها در اولویت دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسكن هستند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، محمد اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر چهارشنبه ۱ مرداد درباره وام ودیعه اجاره مسکن گفت: برمبنای وعده ای که رئیس جمهور داده، اعطای وام ودیعه مسکن از هفته آینده شروع می شود.
وی افزود متقاضیان در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام می کنند مستأجران کارمزد آنرا واریز می کنند تسهیلات بوسیله مستأجر در اختیار موجر قرار می گیرد حقوق بگیران ثابت یا کارگران، خانواده های ۵ نفره و کسانی که امسال ازدواج کرده اند در اولویت قرار دارند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: گروه دوم هم خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد در اولیت دریافت این تسهیلات هستند.
اسلامی با اعلان اینکه این تسهیلات در تهران ۵۰، در شهرهای بزرگ ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است اظهار داشت: شرایط مشمولان دریافت این تسهیلات، همان شرایطی است که برای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف گردیده است.
وی درباره ضمانت این وام اظهار داشت: معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق از طرف کارگاه دارای کد بیمه تامین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک بعنوان ضمانت کافی است.
به گفته اسلامی، ۶۰۰ هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که برمبنای اطلاعات سامانه های وزارت رفاه آنها را احصاء کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که تعیین سقف اجاره بها را برای تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ و سایر شهرها ۱۵ درصد بود، توانست رشد لجام گسیخته اجاره بها را کنترل کند و آرامشی بر بازار اجاره حاکم کرده است.
وی افزود: البته مواردی هم داشته ایم که به شوراهای حل اختلاف مراجعه نموده اند برمبنای مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خودرا فروخته باشد و اگر مستأجری به تعهدات خود عمل نکرده باشد (به تشخیص شورای حل اختلاف)، حکم تخلیه مستأجر به سود آن موجر صادر می شود.
اسلامی با اعلان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته ایم، منابع آنرا از محل منابع در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا عنوان و اظهار نمود: البته نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، ۱۲ درصد بود که با توجه به این که در تسهیلات ودیعه مسکن، مقرر است اصل وام به بانک برگردانده شود، یک درصد دیگر هم به آن اضافه گردید و به ۱۳ درصد افزایش پیدا کرد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهاد ما ابتدا ۷۰ میلیون تومان بود اما دیدیم که بانک ها برای وام ۷۰ میلیونی، ۲ ضامن طلب می کنند و روند بروکراسی آن طولانی می شود؛ پس این وام را به ۵۰ میلیون تومان کاهش دادیم که هم افراد بیشتری از آن استفاده کنند و هم با گواهی کسر از حقوق، امکان ضمانت آن برقرار شود.
اسلامی با اعلان اینکه مستأجران متقاضی دریافت این تسهیلات باید قرارداد رسمی داشته و کد رهگیری ستاندن کرده باشند که برمبنای مصوبه ستاد ملی کروناست؛ از زمان صدور این مصوبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۸۰۰ درصد میزان دریافت کد رهگیری رشد داشته است. همین طور برمبنای گزارشی که از اتحادیه شرکت های باربری و حمل اثاثیه دریافت کرده ایم، میزان جابه جایی ها کاشه شایان توجهی داشته است.
وی درباره این مساله که آیا دریافت سود از مستأجر و اقساط ۵۴۰ هزار تومانی، به مستأجران فشار نمی آورد، اظهار داشت: در بازار به ازای هر ۱ میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان از مستأجر ستاندن می شود که ۵۰ میلیون تومان، معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره است؛ در صورتیکه مستأجر باید یک سوم آنرا قسط بدهد که نشان میدهد این وام، به صرفه و جذاب است.
اسلامی درباب این مساله که آیا این وام، سبب افزایش اجاره بها می شود، اظهار داشت: به نظر من این تسهیلات اثر خوبی برای رفع مشکلات مستأجران دارد؛ از طرف دیگر از موجران هم می خواهیم تا انسانیت به خرج دهد و یار و کمک کار مستأجران باشند و این رقم تسهیلات را روی اجاره بها نکشند.
به گفته اسلامی، از فردا احتمالاً امکان ثبت نام در سامانه وزارت راه و شهرسازی فراهم می شود و تلاش نموده ایم تا روند اداری دریافت این تسهیلات با حداقل بروکراسی باشد. اما اول خانوارهای ۵ نفره و تازه ازدواج کرده ها در سال ۹۹ ثبت نام کنند.


منبع:

1399/05/02
22:36:15
5.0 / 5
1585
تگهای خبر: آرامش , بار , باربری , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری