در گزارش شیك بار عنوان شد؛

محرومیت درمناطق حاشیه اهوازشدید است

محرومیت درمناطق حاشیه اهوازشدید است

به گزارش شیك بار عضو شورای شهر اهواز اظهار داشت: اهواز مناطق محروم بی شماری دارد كه متأسفانه خدمات شهری خوبی دریافت نمی كنند.رحیم کعب عمیر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات شهری حاد در مناطق محروم اهواز اظهار نمود: این مناطق در طرح جامع که سال ۶۸ شروع و ۸۸ تمام می شود و بازبینی آن هم تا ۹۷ تصویب گردید، وجود نداشتند ولی به علت اینکه اعضای شورای پنجم آشنا به شرایط منطقه و وضعیت مردم ساکن در این گونه مناطق بودند، پیگیر قرار گرفتن آنها در طرح جامع شهری شدند.
کعب عمیر با اشاره به تصویب شدن الحاق مناطق کم برخوردار برای نخستین بار اواخر سال ۹۷ به طرح جامع شهر اهواز افزود: حجت بر ادارات خدمات دهنده تمام شده که در برنامه ریزی، مطالعات، طراحی و ردیف های اعتباری این مناطق را ببیند.
وی با اشاره به اینکه همه سازمان ها و ادارات خدمات دهنده همچون گاز، آب و فاضلاب، برق، بهداشت، آموزش و پرورش و شهرداری باید طرح های خویش را برای این مناطق دارای عقب ماندگی ۳۰ تا ۴۰ ساله داشته باشند، اظهار داشت: ۶ ماهه دوم سال ۹۶ وارد شورا شدیم که بودجه ۹۶ مصوب شده بود و مناطق حاشیه و کم برخوردار در بودجه آن سال برای خدمات رسانی در نظر گرفته نشدند.
عضو شورای شهر اهواز با اشاره به امیدوارکننده بودن الحاق این مناطق به طرح جامع شهری افزود: به صورت هفته ای یک مرتبه به صورت بیگاری نسبت به تمیز کردن این مناطق اقدام می کردند؛ در شورای پنجم بودجه ۹۷ را مشروط به این مورد گذاشتیم که شهرداری خدمات رسانی در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر را رسماً جزو خدمات خودش قرار دهد.

کعب عمیر با اشاره به اینکه شهرداری با عرضه نقشه های UTM دار نحوه خدمات رسانی در مناطق مختلف را تعریف کرد، بیان نمود: هرچند که نباید انتظار داشته باشیم در سال های اول یک عقب ماندگی ۳۰ ساله جبران شود ولی خوشبختانه اینکه در ریل دریافت خدمات شهری قرار گرفته اند را باید به فال نیک گرفت.
افزایش نیرو برای مناطق کم برخوردار
وی با اشاره به افزایش نیروی انسانی و ماشین دفع زباله با هدف عرضه خدمات شهری به این مناطق عنوان کرد: شورای پنجم در بحث آسفالت و زیرسازی با وجود محدودیت های اعتباری یک میلیون مترمربع آسفالت (دو سوم آسفالت شهر اهواز) را در مناطق محروم و کم برخوردار اجرا کردیم.
کعب عمیر با گلایه از اینکه شرکت ها و سازمان های مختلف به تعهدات اجتماعی خود در مورد شهر عمل نمی کنند، افزود: نفت با وجود مصوبه مجلس در مورد پرداخت عوارض آلایندگی ولی حاضر به پرداخت مطالبات نشد؛ شهرهای اهواز، باوی، کارون و هفتکل که در حوزه شرکت های مارون و کارون هستند، سرجمع یک هزار میلیارد تومان از شرکت نفت مطالبه دارند که اواخر سال ۹۷ هم حساب های نفت را مسدود کردیم ولی شهردار وقت و مدیر مالیاتی استان را به وزارتخانه بردند که نباید این کار انجام می شد.
وی، خودگردان شدن شهرداری را یکی از معضلات بزرگ دانسته و خاطرنشان کرد: با این وجود شهرداری باید از محل عوارض و ارزش افزوده ها نسبت به تأمین هزینه های خود اقدام کند؛ این قوانین مربوط به سال ۷۰ است و شرایط امروز با آن دهه متفاوت شده و همینطور افزایش جمعیت هم خواسته ها و نیازهای شهری را تغییر داده است.
شهرداری ها بدون وزارت خانه هستند
عضو شورای شهر اهواز با گلایه از اینکه با وجود شهرنشین بودن بیشتر از ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت کشور ولی وزارت خانه ای به نام شهرداری در کشور فعال نشده است، اضافه کرد: ما را به وزارت کشور وصل کردند که یک وزارتخانه سیاسی امنیتی هست که بیشتر فعالیتهای آن سیاسی و مربوط به احزاب است؛ در این میان اگر وقتی باقی بماند در اختیار شهرداری ها قرار می گذارد و به نظرم نمایندگان مجلس باید این وضعیت را اصلاح و برای شهرداری ها هم یک ردیف اعتباری مشخص کنند که از بودجه عمومی خدمات رسانی کنند.

کعب عمیر با اشاره به اینکه اهواز پس از تهران و مشهد سومین شهر دارای مناطق حاشیه کشور است، بیان نمود: ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن در حاشیه نشین در اهواز داریم که بر اثر جنگ، مسائل خشکسالی، انتقال آب و دیگر مسائل به شهر نقل مکان کردند؛ یک سوم جمعیت شهر اهواز در مناطق حاشیه نشین با امکانات بسیار ضعیف ساکن شده اند.
وی با اشاره به آسفالت کامل منطقه علی آباد و کوی مهاجرین اظهار داشت: شهرک پیام هم که وسط شهر قرار گرفته به کلی آسفالت کردیم، هرچند که این کارها باید پیش از این تمام می شد ولی متأسفانه حجم خرابی ها آن قدر بالاست که کارها به چشم نمی آید.
کعب عمیر با اشاره به نیاز مناطق پردیس، عین دو، سیاحی، ملاشیه، اکباتان، زویه و دیگر مناطق حاشیه به خدمات رسانی و آسفالت بیان نمود: حجم محرومیت ها بالاست و کمبودهای زیادی داریم؛ هرچند شهرداری هم خدمات رسانی می کند ولی باز باید تزریق مالی به شهرداری انجام و دولت هم باید در مناطق فاقد زیرساخت اقدامات لازم را انجام دهد.
عضو شورای شهر اهواز با اشاره به اینکه ایجاد فضای سبز و دفع زباله های مناطق همچون وظایف شهرداری هاست ولی زیرسازی را باید دیگر دستگاه ها انجام دهند، در مورد کوی سیاحی اظهار داشت: منطقه غرب جاده خرمشهر شامل محلات مختلف همچون سیاحی، مندلی، کروشات، سادات، گلدشت، گلبهار و ملاشیه است که به غیر از عین دو (آن هم با شبکه فاضلاب نصف و نیمه) عموماً فاقد شبکه فاضلاب هستند
کعب عمیر اظهار داشت: یک ماه پیش جلسه ای در دفتر تسهیل گری کوی سیاحی با حضور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز برگزار کردیم تا رسیدگی بیشتری به این منطقه داشته باشند؛ اجرای طرح پنجشنبه و جمعه های جهادی را شروع کردند که هنوز هم با وجود متولی فاضلاب نبودن شهرداری اما به دنبال هدایت آب به سمت کانال چمران هستیم.
وی عنوان کرد: سال ۹۷ به شهردار منطقه ۶ اعلام کردم که یک سری لوله بی. آر. تی در منطقه سه شهرداری هست که می تواند از آنها برای کانال موجود در خیابان فلاح کوی سیاحی استفاده کند؛ ولی چون لایروبی سبب عمیق تر شدن کانال و غرق شدن بچه ها می شد، این کار را انجام ندادیم.
عضو شورای شهر اهواز اظهار نمود: قاعدتاً شرکت آب و فاضلاب نمی تواند این حجم عظیم نیازهای منطقه را به این زودی انجام دهد؛ ازاین رو به شهرداری اعلام کردم که همین کانال ها را ادامه بدهد که اگر شرکت فاضلاب نتوانست آب منطقه را منتقل کند، مردم منطقه گرفتار آب گرفتگی نشوند.
نبود شبکه آبرسانی و گاز
کعب عمیر با اشاره به حل مشکل گاز کوی سیاحی خاطرنشان کرد: اگر برای کوی سادات و گلدشت بخواهیم زیرسازی نماییم، فعلاً شبکه گاز و آبرسانی نیست و بدون آن نمی گردد زیرسازی یا آسفالت کرد؛ مثلاً پس از آسفالت گاز و آب قصد حفاری آسفالت را داشته باشند باردیگر کار خراب می شود.

وی افزود: برای کوی سادات و گلدشت گاز به منظور تأمین زیرسازی ها حضور پیدا کرده ولی آب هنوز نیامده و چون برای عرضه خدمات شهری نیازمند تأمین این دست از زیرسازی ها هستیم تا بعداً آسفالت تخریب نشود و در عین حال برای عرضه خدمات شهری با مشکل مواجه نشویم.
کعب عمیر با اشاره به پیگیری دریافت اسناد منازل بعضی از این مناطق محروم اظهار داشت: وقتی خانه های مردم بدون سند باشد اساسا از پرداخت عوارض یا قبوض آب، برق و گاز هم سر باز می زنند؛ به دنبال تصویب لایحه ای هستیم که این کار را هم به همین زودی ها انجام و سند برای آنها صادر شود.
عضو شورای شهر اهواز اضافه کرد: در اهواز مناطقی مثل آسیه آباد، عامری، کوی الصافی، شرق اهواز و زویه، زرگان، پاستوریزه، فرهنگیان، کوی طاهر، کوی امام و دیگر مناطق محروم و حاشیه نشین مختلفی وجود دارند و از شهرداران مناطق خصوصاً سه و هفت گلایه مند هستیم و خدمات آن طور که باید عرضه نمی گردد.


منبع:

1399/04/21
21:34:01
5.0 / 5
1633
تگهای خبر: امكانات , بار , جاده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری