گزارش شیك بار

رقص آتش لنج ها بر روی آب

رقص آتش لنج ها بر روی آب

به گزارش شیك بار در حالیكه سازمان بنادر برای ارتقای ایمنی شناورهای سنتی و بنادر كوچك و محلی تجاری هیچ اقدامی نكرده است، این سازمان در فراری رو به جلو، دلیل این سوانح را كاهلی لنج دارها عنوان می كند.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، در ماه های اخیر تعدد سوانح دریایی خصوصاً آتش سوزی شناورهای سنتی سبب شده تا توجه خیلی از فعالان حمل و نقل دریایی به ناایمنی بنادر و شناورهای سنتی جلب شود.
با توجه به اینکه بیشتر تجارت دریایی کشور را در بخش واردات، واردکنندگان خُرد می سازند، عمده شناورهای تجاری اقیانوس پیما نیز به واردات کالاهای اساسی و صادرات محصولات ارزآور (فرآورده های نفتی و پتروشیمیایی) اختصاص دارد؛ اما بخش نسبتاً قابل توجهی از کالاهای مصرفی را لنج های سنتی گوناگون از بنادر کشورهای جنوب خلیج فارس وارد و میوه و تره بار را به این کشورها صادر می کنند.
موضوعی که سبب می شود تا هم برای کامیون داران اشتغال ایجاد شود و هم برای ساحل نشینان و دارندگان شناورهای سنتی و بومی؛ با این وجود بخش مهمی از این شناورها، به سبب فرسوده بودن، آبستن سوانح دریایی خصوصاً آتش سوزی هستند؛ این در حالیست که سازمان بنادر و دریانوردی هیچ اقدامی برای نوسازی ناوگان شناورهای سنتی و تخصصی کردن فعالت آنها نکرده است.
کارشناسان دریانوردی: نوسازی ناوگان سنتی و حذف لنج های چوبی، عامل کاهش آتش سوزی ها
برخی کارشناسان صنعت دریانوردی درباره اینکه چرا شناورهای سنتی به سمت نوسازی نمی روند، به خبرنگار مهر اعلام نموده اند: برمبنای آماری که اتحادیه مالکان کشتی در سال ۱۳۹۵ ارائه کرد، تنها ۵۷ فروند لندینگ کرافت از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر نوسازی شده است که البته این رقم در سال های اخیر هنوز اعلام نشده است؛ اما با توجه به این که در دو سال گذشته، تحریم های سنگینی مقابل صنعت کشتی سازی ایران در جریان بود، بعید است این آمار رشد چندانی داشته باشد. این در حالیست که همچنان بخش مهمی از شناورهای فرسوده سنتی ما از جنس چوبی یا فایبرگلاس هستند که هر دو مدل کاملاً آتش پذیرند.
این کارشناسان معتقدند: سازمان بنادر می توانست دارندگان لنج ها و شناورهای سنتی را در چارچوب شرکت های تعاونی سازماندهی کرده و شناورهای دارندگان چند لنج کوچک را با یک شناور «میان تناژ» تعویض کنند که هم حجم کالای بیشتری جابه جا کند و هم هزینه های نگهداری شناورها را کم کند.
فعالان صنعت دریانوردی می گویند: همین طور ما برای صادرات میوه و تره بار به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق و کویت با لنج های بومی، به روش سنتی و حمل فله ای اقدام می کنیم؛ در صورتیکه با نوسازی این ناوگان، امکان تخصصی تر شدن شناورها به صورت حمل فله بر، حمل مایعات، یخچال دار و کانتینری کوچک وجود داشت که این فرصت در سال های گذشته از دست رفته است.
سازمان بنادر: آشپزی ناایمن لنج دارها، سبب آتش سوزی می شود!
بروز سوانح و آتش سوزی برای شناورهای سنتی در حالی اتفاق می افتد که جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی روز گذشته در اظهاراتی عجیب، علت این سوانح را عدم رعایت ایمنی از طرف دارندگان شناورهای سنتی اعلام نموده بود؛ وی در این اظهار نظر، کوچک ترین اشاره ای به عدم تمرکز سازمان بنادر و دریانوردی بر نوسازی شناورهای سنتی نداشته است.
اسلامی می گوید: عدم رعایت ایمنی از طرف خدمه، استفاده از تجهیزات غیر استاندارد اضافی روی شناور مانند موتورپمپ های بنزینی و نگهداری بنزین غیرمجاز روی شناورها از دلیلهای حریق شناورهای سنتی است؛ این مسئله را می توان در ابعاد مختلف بررسی کرد که ساختار ضعیف لنج های چوبی و فایبرگلاس برای مقاومت در هنگام بروز حریق و ضعف آموزش خدمه شناورهای سنتی از مهمترین آنها است.
عضوهیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: رفتار غیرایمن در نحوه انتقال سوخت در شناورها، رفتار غیرایمن در هنگام آشپزی روی شناور و عدم رعایت صفافی ایمن لنج ها را می توان از دلیلهای دیگر حریق در شناورهای سنتی نام برد.
دستورالعمل مهم سازمان بنادر: همیشه حداقل یک نفر از خدمه کنار لنج ها بایستد!
وی اقدامات سازمان بنادر را ابلاغ دستورالعمل هایی چون ممنوعیت استفاده از پمپ های بنزینی روی شناورهای سنتی، گردنگیر لنج ها به حضور حداقل خدمه شناور در هنگام پارک و کنار اسکله و افزایش نظارت های ایمنی شناورهای سنتی عنوان کرد!
عفیفی پور: در ماه های اخیر حوادث آتش سوزی شناور افزایش داشته است
الله مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در نوسازی ناوگان فرسوده دریایی گفت: این سازمان در سال های گذشته تمرکز خوبی روی نوسازی ناوگان شناوری مسافری داشته و از محل وجوه اداره شده، داشته است و هم اکنون از هیچ یکی از مبادی رسمی حمل دریایی مسافر، هیچ شناور فرسوده ای فعال نیست و همگی ایمن هستند.
وی افزود: وام هایی که سال های گذشته به کشتی سازی های بومی و محلی داده ایم که به تولید لندینگ کرافت بپردازند، نتایج نسبتاً خوبی داشت؛ اما به سبب دو سال تحریم سخت صنایع دریایی، مشکلاتی هم دراین زمینه داشته ایم. با این وجود از بنادر کوچک مانند جاسک و شهید باهنر، شناورهای تجاری کوچک لندینگ کرافت تردد زیادی به بنادر جنوب خلیج فارس دارند؛ این در حالیست که قبل از این فقط شناورهای سنتی در این بندر فعال بودند.
هزینه های نوسازی ناوگان برای لنج دارها به صرفه نیست
این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی اشاره کرد: از مالکان شناورهای سنتی خواسته ایم تا برای نوسازی لنج ها از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر مراجعه کنند؛ اما نیامدند.
وی علت آنرا انفرادی کار کردن دارندگان لنج ها عنوان و اظهار نمود: در ماه های اخیر که فشار تحریم ها و به دنبال آن، شیوع ویروس کرونا تشدید شد، استقبال مالکان شناورها از نوسازی ناوگان به شدت کاهش یافته است؛ بدین جهت در چند ماه اخیر حوادث آتش سوزی رشد یافته است چون هزینه نوسازی بالاست و برای دارندگان لنج ها، نوسازی به صرفه نیست. شرایط اقتصادی حاکم بر زندگی لنج داران و نیز شرایط فرهنگی آنها اجازه نوسازی نمی دهد.


منبع:

1399/04/19
22:58:01
5.0 / 5
1786
تگهای خبر: اداره , بار , تجارت , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری