معاون وزیر راه و شهرسازی:

نیمی از ساكنان كلانشهرها مستأجر هستند

نیمی از ساكنان كلانشهرها مستأجر هستند

به گزارش شیك بار معاون امور مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: ۴۳ درصد تهرانی ها و حدود ۵۰ درصد ساكنان كلانشهرها اجاره نشین هستند.به گزارش شیک بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده در مورد کارت مصالح ساختمانی و راهکارهای اجرایی آنکه منجر به کاهش قیمت تمام شده مسکن خواهد شد، اظهار داشت: به منظور عرضه کارت مصالح ساختمانی، پیشتر مصوبه ای گذرانده شده در خصوص اینکه شرکتی با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکیل گردد تا شرکت تشکیل شده نسبت به فروش اعتباری مصالح ساختمانی، اقدام نماید.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: در مرحله اول تأسیس این شرکت برنامه ریزی شده تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تحت مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با پشتوانه تأمین مصالح شرکت مشترک تأمین شود که عملیات اجرایی آن در حال انجام می باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که این شرکت تأسیس شده است و مراحلی از کار آن شرکت در حال پیشرفت است، در مورد دیگر راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای رونق مسکن، توضیح داد: در مورد بورس مسکن، وزارت راه و شهرسازی، گام هایی برداشته است تا غیر از دو مصالح اصلی که از راه بورس، معامله می شود سایر مصالح ساختمان هم از راه بورس، خرید و فروش شوند.
محمودزاده از دیگر برنامه های در حال پیگیری معاونت مسکن و ساختمان را پیگیری مبحث خرید تعهدی و تهاتری عنوان نمود و اظهار داشت: با روش های طراحی شده، پیشبینی می شود تا ۲۰ درصد قیمت تمام شده ساخت، با مجموعه راهبردهای وزارت راه و شهرسازی کاهش یاید. مجموعه این روش ها یکی از تاثیرگذارترین موارد در کاهش قیمت تمام شده و مدیریت قیمت ساخت است.
وی در مورد بازار اجاره و قیمت افسارگسیخته مسکن و راهکارهای وزارتخانه راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره بها، اعلام نمود: اعتقاد کارشناسی ما این است که اگر برای دهک های ۴ تا ۷ اقدامی در مورد تأمین مسکن انجام نشود، آنها گرفتار مشکلات جدی برای تأمین مسکن و پرداخت اجاره بها خواهند شد. بنابراین لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها در حال پیگیری است.
۵۰ درصد جمیعت کلانشهرها اجاره نشین هستند
محمودزاده خاطرنشان کرد: هدف از تدوین لایحه قانونمند کردن بازار مسکن و اجاره بها، تعیین قیمت نیست بلکه ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها، مدنظر است. در عین حال، با عنایت به این که بر مبنای آخرین سرشماری در کشور، به صورت متوسط جمعیت اجاره نشین به جمعیت صاحب خانه در مقیاس کشوری ۳۱.۷ درصد و در مقیاس شهر تهران ۴۳.۵ درصد برآورد شده و با این احتساب در کلانشهرها نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت شهر را اجاره نشین ها به خود اختصاص داده اند. ازاین رو ساماندهی این بخش لزوم داشت که در برنامه هم قرار گرفته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت باید از منافع قشر ضعیف که امکان تأمین مسکن را ندارند، حمایت کند، پیگیری تصویب قانونی به منظور ساماندهی بازار اجاره بها را برای تأمین این هدف لزوم دانست.
محمودزاده توضیح داد: با عنایت به این که حوزه مسکن، حوزه ای پیچیده و چندبعدی است ازاین رو مباحث و موضوعات گوناگون این بخش از قانون و مقررات تا ساماندهی فعالان این بخش همه باید همزمان صورت گیرد تا به خروجی مؤثری دست یافت.
وی بخشی از مشکلات امروز کشور را در مورد بازار اجاره بها به عدم عرضه و تولید کافی مسکن در سال های گذشته، مرتبط دانست و اظهار داشت: با اجرای طرح اقدام ملی مسکن تلاش خواهد شد تا بخشی از کمبودها در تولید ناکافی مسکن در سال های گذشته جبران شود.

1399/03/19
13:16:26
5.0 / 5
1686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری