حناچی:

لایحه محرك اقتصادی به شورا عرضه شد

لایحه محرك اقتصادی به شورا عرضه شد

به گزارش شیك بار شهردار تهران اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص و بحرانی در ماه های اخیر به علت شیوع كرونا، درآمدهای شهرداری تهران و البته همه كلانشهرهای تهران از چند منظر با كاهش جدی روبرو شده است.به گزارش شیک بار به نقل از مهر، پیروز حناچی در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران لایحه دو فوریتی بعنوان بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا را به شورا ارائه نمود.
وی درباره این لایحه دو فوریتی اظهار داشت: شرایط جدید بگونه ای است که علاوه بر بحث درمان و سلامت مردم، تأثیرات دیگری هم همچون تأثیرات جدی در شیوه اداره امور شهر و درآمدهای ما داشته است. در روزهای نیمه دوم اسفند و نیمه اول فروردین ماه با ظرفیت ۸۰ درصد حوزه حمل و نقل عمومی بار کمتر از ده درصد ظرفیت عادی را به دوش می کشیدیم.
شهردار تهران افزود: در حوزه حمل و نقل عمومی در شرکت واحد بخش عمده ای از بار ما برعهده بخش خصوصی است و بنابراین پیشنهاداتی را در چارچوب یک لایحه دو فوریتی به شورای شهر عرضه کردیم چون که به مفهوم اقدام عاجل و سریع است. اگر اعضای شورای شهر تشخیص دهند که به یک فوریت تغییر کند، از نظر ما در اولویت قرار گرفتن مطرح است.
وی در مورد عرضه این لایحه دو فوریتی اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص و بحرانی در ماه های اخیر به علت شیوع کرونا درآمدهای شهرداری تهران و البته همه کلانشهرهای تهران از چند منظر با کاهش جدی روبرو شده است. اجرای فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت تردد از یکسو و چشم انداز اقتصادی از سوی دیگر سبب شده که درآمد شهرداری در اسفندماه که زمان پرداخت عوارض از سوی مؤدیان در سال ۹۸ با کاهش مواجه شود.
حناچی افزود: بر مبنای برآوردها، اجرای فاصله گذاری اجتماعی با ادامه شرایط فعلی با کاهش بیشتری هم امکان دارد مواجه شود. در کنار این امر بخشی از درآمدهای ناشی از فروش خدمات توسط واحدهای شهرداری شامل بخش های ورزشی، تفریحی، فرهنگی که معمولاً در روزهای نوروز اوج فعالیت ها را دارند، به صورت کامل متوقف گردید.
شهردار تهران اظهار داشت: بخش مهم دیگر منابع درآمدی ناشی از رکود سنگین فعالیتهای اصناف و به تبع آن کاهش درآمدهای شهرداری از محل دریافت مالیات هم مطرح است. لغو طرح ترافیک هم مشکلاتی برای تحقق بودجه در شهرداری تهران را زیاد کرد.
وی با اشاره به به اقداماتی که برای مقابله با انتشار کرونا توسط شهرداری تهران صورت گرفت، اظهار داشت: پاکسازی، ضدعفونی معابر و اماکن، واگن های مترو، افزایش حجم پسماند، بالا رفتن حجم کار، افزایش فعالیت در بهشت زهرا و غربالگری پرسنل سبب بالا رفتن هزینه های شهرداری در این مدت شده که حقوق و مزایا و دستمزد پرسنل را با مشکل مواجه خواهد نمود.
حناچی بیان نمود: علاوه بر این موارد هم مشکلات جدی برای اقشار مختلف شهروندان به وجود آمده است و مجموعه مدیریت شهری در جهت مسئولیت های اجتماعی خود مبحث کمک به شهروندان را مورد توجه قرار داده و با هدف برون رفت از بحران کمک به رونق کسب و کار در شهر در سال جدید هم مد نظر قرار گرفته است. همینطور پشتیبانی از صدمه دیدگان با کسب نظرات مشورتی متخصصین و نخبگان حوزه شهری لایحه ای را تقدیم شورای محترم کردیم که امیدواریم به تصویب برسد.
شهردار تهران اظهار داشت: در ستاد ملی کرونا هم بحث شد و رئیس جمهور اعتقاد دارد که برای عبور از این شرایط بحرانی نیازمند گردش سریع تر چرخ اقتصادی کشور هستیم و در تلاش هستیم تا بخش هایی را که می توانیم برپایه ضوابط فعال نماییم. امیدواریم با عرضه این لایحه بتوانیم ظرفیت های مغفول واقع شده را به حرکت درآوریم. امیدوارم با تصویب این لایحه جهش ویژه ای در شرایط کرونایی داشته باشیم.
حناچی اظهار داشت: لازم است به نکته ای اشاره کنم؛ پیرو توافقات قبلی پادگان ۰۶ که بزرگترین و پادگان تهران بوده است فردا در شورایعالی شهرسازی مطرح خواهد شد و بر مبنای توافقات ۷۰ درصد فضای پادگان در اختیار شهر تهران قرار خواهد گرفت و ۳۰ درصد به نیروهای مسلح واگذار خواهد شد. تعهداتی که برای این توافق انجام شده، نصف توافق اولیه ای است که در دوره قبل انجام شده است و سعی کردیم از حدود یک و دویست به ۶۵۰ متر مربع کاهش دهیم و امیدوارم با همین شکل در شورایعالی شهرسازی به تصویب برسد.
شهردار تهران افزود: از همکاری نیروهای مسلح و ارتش ایران در اینجا به علت سعه صدری که داشتند تشکر می کنم.

1399/02/07
18:07:42
5.0 / 5
1933
تگهای خبر: اداره , بار , ترافیك , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری