اخطار معاون وزیر راه به تعاونی های غیرفعال

اراضی تعاونی های غیرفعال به طرح ملی مسكن واگذار می شود

اراضی تعاونی های غیرفعال به طرح ملی مسكن واگذار می شود

به گزارش شیك بار مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن اظهار داشت: اراضی اختصاص یافته به تعاونی های غیرفعال به طرح اقدام ملی مسكن اختصاص، می یابد.به گزارش شیك بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی نبیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن درباب رفع مشكلات تعاونی هایی كه اراضی آنها توسط سازمان ملی زمین و مسكن تامین شده است و در محدوده های شهری واقع هستند، اظهار داشت: قسمتی از اراضی سازمان ملی زمین و مسكن در سنوات گذشته بوسیله تعاونی ها برای ساخت وساز اختصاص یافته است كه باید این پروژه ها فعال باشند و در زمانبندی اعلام شده، ساخت و ساز را انجام دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: سازمان ملی زمین و مسكن در بازه زمانی مشخص كه عموماً یكسال است به تعاونی ها اجازه عمران می دهد. بدین معنا از زمانیكه زمین از طرف سازمان ملی به برخی تعاونی های مسكن اختصاص می یابد، عموماً یكسال زمان لازم است تا طراحی، پروانه از شهرداری ستاندن و كار عمرانی آغاز شود. سازمان ملی از تعاونی ها تعهد می گیرد تا در مدت زمان تعیین شده عملیات عمرانی ساخت و ساز را آغاز كنند كه شروع عملیات در آن اراضی به منزله ساخت و ساز در آن زمین ها شمرده می شود.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن اضافه كرد: الان سازمان ملی در سطح كشور برمبنای طرح اقدام ملی كه از سال قبل آغاز شد تمام زمین هایی كه در سطح كشور در اختیار تعاونی ها قرار داده را از نظر میزان فعالیت و پیشرفت فیزیكی پروژه ها، پایش كرده است. به تعاونی های غیرفعال اخطار دادیم تا اگر در مدت زمان تعیین شده ساخت و سازها آغاز نشود زمین ها و اراضی دولتی سازمان ملی از آن تعاونی ها گرفته می شود و در اختیار استان هایی كه طرح اقدام ملی را انجام می دهند قرار خواهد گرفت.
نبیان در پاسخ به این پرسش كه تكلیف آن دسته از تعاونی ها كه شروع به كار عملیات ساختمانی دارند، اما پس از مدتی آنرا رها كرده و عملیات ساختمانی در آن ادامه پیدا نمی كند، چه خواهد شد؟، اظهار داشت: در این موارد چندین نكته باید مورد توجه قرار بگیرد. اول آنكه پروژه، پیشرفت ۲۰ تا ۳۰ درصدی اولیه دارد و كار خوابیده است یا توقف عملیات ساختمانی به سبب اختلاف مربوط به پلاك زمین است كه در شهرداری ها باید حل و فصل شود و قابل رفع است. همچنین، چنانچه زمین دارای معارض حقیقی و یا حقوقی باشد نیز از نظر سازمان موجه است و بدین معنا، پروژه به اختیار افراد نخوابیده است.
وی افزود: الان قسمتی از پروژه های مسكن مهر هستند كه پیشرفت ۲۰ تا ۳۰ درصدی دارند و به سبب اختلافات حقوقی ایجاد شده، مشكلات مختلفی برای سازمان، به وجود آورده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی همین طور درباب آنكه تكلیف مردمی كه به هر علت درگیر این تعاونی ها هستند چه می شود؟ اظهار داشت: در بحث تعاونی ها، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، نیز وارد عمل می شود. از یك سو نیز سازمان ملی از طرف وزارت راه و شهرسازی برای ارائه مجوز قانونی برای تعاونی است و از طرف دیگر وزارت تعاون كه مشكلات این دسته از تعاونی ها باید با مشاركت این دو وزارتخانه حل و فصل شود.
نبیان افزود: در بحث مسكن مهر، پیگیری هایی را انجام دادیم و برمبنای پیگیری های انجام شده، معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، مكاتبه ای را با مدیران خود در سراسر كشور انجام داده تا درباب بحث تعاونی ها برای رفع اشكال تعاونی ها به جد وارد بشوند و پیگیری كنند. این مساله الان توسط ادارات كل تعاون استانها در بحث مسكن مهر، در دست پیگیری قرار دارد.
به گفته این مقام مسؤول بحث تعاونی ها در شورای مسكن كه در استانداری ها، تشكیل می شود متولی آن استاندار و یا نماینده تام الاختیار وی معاون عمرانی است در آن جلسات مشكلات این چنینی را بوسیله ادارات كل تعاون و ادارات كل راه و شهرسازی، بررسی می كنند.


منبع:

1399/01/23
13:40:53
5.0 / 5
2093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری