معاون وزارت راه در گزارش شیك بار تشریح كرد

سال 99 سال رونق مسكن سازی

سال 99 سال رونق مسكن سازی

به گزارش شیك بار معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در انتها ثبت نام طرح ملی مسكن، جزئیات ساخت و ساز امسال را شرح داد.محمود محمودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه ثبت نام طرح ملی مسكن به پایان رسید، و وارد فاز اجرا و ساخت و ساز شده ایم، در مورد علت طولانی شدن فرایند ثبت نام این طرح اظهار داشت: مرحله اول ثبت نام را از ۱۸ آبان تا ۳۰ آذر سال قبل به پایان رساندیم كه ۲۴۰ هزار نفر نام نویسی كردند؛ اما قرار شد به دستور وزیر راه و شهرسازی، قرار شد ثبت نام در مرحله دوم برای آن دسته از افرادی كه نتوانستند در مرحله اول نام نویسی كنند، صورت گیرد كه این اتفاق از ۱۷ اسفند ۹۸ رخ داد كه مرحله دوم در ۹ روز انجام گرفت.
وی افزود: در این مرحله، ثبت نام را پیامكی كردیم تا كسانی كه اینترنت ندارند، از منزل خارج نشوند و با ارسال كد ملی سرپرست خانوار به سامانه پیامكی، بتوانند نام نویسی كنند كه این اتفاق با استقبال گسترده متقاضیان مواجه شد؛ بگونه ای كه ۷۰ درصد متقاضیان با ارسال پیامك ثبت نام كردند. در این ۹ روز همه ۳۱ استان نام نویسی كردند و برخی استان ها هم توانستند ظرفیت جدید ایجاد كنند كه اگر كسی از ثبت نام جا ماند، بتواند در این طرح تقاضای خویش را به وزارت راه و شهرسازی ارسال نماید.
احتمال افزایش ظرفیت به بیشتر از ۴۰۰ هزار واحد
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره نحوه پایش و غربالگری متقاضیان خاطرنشان كرد: قرار نیست همه كسانی كه ثبت نام می كنند، پذیرش شوند؛ ظرفیتی كه داریم حول و حوش ۴۰۰ هزار نفر است كه بر مبنای شاخص هایی كه اعلام می نماییم، افراد واجد شرایط، اولویت بندی خواهند شد؛ در حد ظرفیتی كه زمین داشته باشیم، متقاضیان را پوشش می دهیم اگر هم از ۴۰۰ هزار نفر بیشتر شد، شاخصهای اولویت بندی را سخت گیرانه تر اعمال خواهیم كرد؛ اما امكان دارد در بعضی از شهرها بتوانیم ظرفیت جدید ایجاد نماییم.
ساخت برخی پروژه های مسكن ملی شروع شده / سال جاری، ‏‬جهش تولید در بخش مسكن داریم
وی درباره انتقاد برخی انبوه سازان از عدم همكاری وزارت راه و شهرسازی با سازندگان اظهار داشت: انبوه سازان مشكلی برای اجرای طرح ملی مسكن ندارند؛ بخشی از اجرا با بنیاد مسكن، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، شركت عمران شهرهای جدید و… است كه بعضاً برخی پروژه ها شروع شده است؛ ساخت و ساز هم به سازندگان واگذار شده؛ ازاین رو مشكلی با قراردادهای جاری وزارت راه و شهرسازی نخواهند داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نامگذاری سال جاری بعنوان سال جهش تولید، به تلاش وزارت راه و شهرسازی برای تحقق این شعار در بخش مسكن اشاره و اظهار نمود: هم اكنون به علت شیوع كرونا، امكان دارد برخی پروژه ها متوقف شده یا با كندی در حال اجرا باشند؛ اما با برطرف شدن چالش كرونا، شاهد یك حالت انفجاری در حوزه ساخت و ساز خواهیم بود.
به گفته دبیر شورایعالی مسكن، وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد برای تحقق شعار جهش تولید در بخش مسكن، از تمام ظرفیت های بخش های دولتی، نهادهای حاكمیتی و همینطور بخش خصوصی برای افزایش تولید مسكن استفاده نماید تا طرح ملی مسكن در اجرا با مشكل مواجه نشود.
اجرای مسكن ملی مانند مسكن مهر، فرسایشی نمی شود
محمودزاده در مورد احتمال فرسایشی شدن طرح ملی مسكن مانند طرح مسكن مهر خاطرنشان كرد: استان هایی كه در مسكن مهر، برنامه ریزی درستی كرده و متقاضیان هم آورده های خویش را بموقع پرداخت كردند، پروژه ها در موعد مقرر عملیاتی شد؛ بانك مسكن هم تسهیلات را در زمان مورد نظر پرداخت كرده بودند ما هیچ موردی نداشتیم كه بانك به تعهداتش عمل نكند؛ ازاین رو اگر در طرح ملی هم متقاضیان در زمان مقرر به انجام تعهدات خود عمل كنند، پروژه ها طولانی نخواهد شد؛ به خصوص كه پروژه های مسكن ملی مانند مسكن مهر، بزرگ مقیاس نیست.
وی افزود: ساختمان ها از نظر فنی یك و نیم تا دو سال قابل راه اندازی هستند؛ اما اینكه منابع مالی آنها بموقع تأمین اعتبار شود، به آورده متقاضیان بستگی دارد؛ همین مشكل در مسكن مهر هم رخ داد و برخی متقاضیان بموقع آورده های خویش را واریز نكردند كه متأسفانه زیان آن به كل متقاضیان پروژه وارد شد.
اگر متقاضی دو قسط از آورده های خویش را ندهد، سلب امتیاز می شود
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه به جهت اینكه اشتباه مسكن مهر، در مسكن ملی تكرار نشود، چه راهكاری دارید؟، تصریح كرد: در قراردادها میان متقاضی و مجری، بندی وارد كرده ایم كه اگر متقاضیان، دو قسط خویش را ندهند، بلافاصله با متقاضی دیگری جایگزین می شوند و از فهرست های ذخیره، متقاضی جدیدی معرفی خواهد شد.
قیمت هر واحد مسكن ملی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان
وی درباره تعداد اقساط آورده های مردمی اظهار داشت: رقم دقیقی تعیین نشده و پروژه به پروژه تعداد اقساط آورده ها متفاوت می باشد كه در قرارداد مستقیم مردم با پیمانكار در هر پروژه ذكر می شود. بسته به پیشرفت پروژه، به متقاضیان رقم آورده ها در هر مرحله اعلام می شود. از همین رو نمی توان رقم مشخصی برای كل پروژه ها مشخص كرد. مثلاً در بعضی استان ها مصالح سهل الوصول تر و قیمت تمام مصالح پایین تر است اما در بعضی استان ها امكان دارد مصالح گران تر برای سازنده دربیاید. اعدادی كه در بعضی رسانه ها ذكر شده، همگی به صورت مثال است نه واقعی.
محمودزاده قیمت تمام شده احتمالی و ناخالص ساخت مسكن ملی به نرخ امروز را بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان در هر متر مربع عنوان و اظهار نمود: اگر فرض كنید، یك واحد ۷۵ متری مفید ساخته شود، با مشاعات آن، به صورت ناخالص به ۱۰۰ متر مربع می رسد كه حول و حوش ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان نرخ تمام شده آن خواهد بود.


منبع:

1399/01/19
23:14:46
5.0 / 5
1932
تگهای خبر: بار , بنیاد , تولید , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری