در صحن شورا صورت گرفت

كلیات لایحه تعیین نرخ عوارض پارك حاشیه ای در سال ۹۹ تصویب گردید

كلیات لایحه تعیین نرخ عوارض پارك حاشیه ای در سال ۹۹ تصویب گردید

به گزارش شیك بار اعضای شورای اسلامی شهر تهران كلیات لایحه تعیین نرخ عوارض پارك حاشیه ای و تعیین ضوابط واگذاری بهره برداری از پاركینگ های عمومی شهرداری تهران به تصویب رساندند.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، در یكصد و نود و چهارمین جلسه شورا بررسی لایحه "تعیین نرخ عوارض پارك حاشیه ای و تعیین ضوابط واگذاری بهره برداری از پاركینگ های عمومی شهرداری تهران"در دستور قرار گرفت.
محمد علیخانی رئیس كمیسیون عمران و حمل و نقل شهرداری تهران در توضیح این لایحه اظهار داشت: ماهیتاً فضای پارك حاشیه ای با پاركینگ های عمومی شهرداری تهران متفاوت است و نخستین كار ما این بود كه این دو مبحث را از هم جدا نماییم چون كه ضوابط هر كدام متفاوت می باشد.
علیخانی اضافه كرد: متاسفانه پاركینگ های عمومی شهرداری تهران به علت پایین بودن نرخ ورودیه برای بهره برداران توجیه نداشته و خیلی از آنها از كاربری پاركینگ عمومی خارج شده یا اجاره داده شده اند به خودرو سازها یا اسقاطی ها و عملاً از پاركنیگ های عمومی خارج شده و یا حتی تبدیل به انبار شده اند. بنابراین در بررسی های كارشناسی به این نتیجه رسیدیم كه باید قیمت ها را واقعی تر كنند تا بهره برداران ناچار نباشند كاربری آنرا عوض كنند و در این راستا پاركینگ های عمومی رده بندی و درجه بندی شوند. در همین راستا هوشمند سازی خدمات هم همچون راهكارهای موجود است.
وی افزود: در این رده بندی پاركینگ های موتور سیكلت و هم سواری های مسافربری و اتوبوس مسافربری هم دیده شده است.
علیخانی افزود: گزارش اعمال این اقدامات بر حسب موقعیت مكانی و میزان عرضه و تقاضا و بهره گیری از مدیریت هوشمند باید ظرف مدت یك ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه به شورا ارسال شود.
رییس كمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در توضیح بحث پارك حاشیه ای هم اظهار داشت: پارسال متاسفانه به واسطه برداشت اشتباه سازمان حمل و نقل از مصوبه شورا، آن مصوبه اجرا گذاشته نشد. شورا نرخ را ارسال كرده بود و هیچ اعتراضی روی آن صورت نگرفته و تلقی دوستان این بوده كه حتما باید مكاتبه می كردند و متاسفانه كلی هم به واسطه برداشت غلطشان زیان دیدند. بنابراین بر این اساس مجدداً نرخ گذاری صورت گرفت و ضوابطی هم تعیین شده همچون اینكه تخفیفاتی به كسانی كه كارت شهروندی شان را شارژ كنند تعلق گیرد و یا اینكه بهره برداران به ازای ایجاد هر ۷۰ فضای پارك باید یك فضا مخصوص پارك خودرو های ویژه معلولان به صورت مجانی اختصاص دهند.
در ادامه كلیات لایحه به رای گذاشته شد و به تصویب رسید.
در ادامه جلسه پیشنهادهای اعضا در جهت بررسی جزئیات لایحه عرضه شد.
شهر بانو امانی پیشنهاد كرد در تبصره ششم این لایحه مربوط به فضای پارك حاشیه ای یك درصد عوارض معابر مجاز مدیریت پارك حاشیه ای به ۳ درصد افزایش یابد.
وی افزود: نهادهای دولتی به شكلی فضای عمومی را تبدیل به پاك كرده اند و علاوه بر فضای پارك داخلی خود فضای عمومی را تبدیل به پاركینگ خصوص كردند بنابراین این عوارض باید به ۳ درصد افزایش یابد.
این پیشنهاد در نهایت به تصویب نرسید.
در ادامه پیشنهادی از جانب زهرا نژاد بهرام در خصوص رزرو فضای پارك به صورت هوشمند عرضه شد كه این پیشنهاد هم به تصویب نرسید.
ادامه بررسی پیشنهادهای دیگر در این لایحه به جلسه بعد شورا موكول گشت.

1398/11/08
20:45:57
5.0 / 5
2115
تگهای خبر: بار , حمل و نقل , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری