گزارش شیك بار

خیز اوراق تسهیلات مسكن برای ورود به كانال 50 هزارتومان

خیز اوراق تسهیلات مسكن برای ورود به كانال 50 هزارتومان

شیك بار: در صورتیكه طی دو سال 97 و 98 میانگین قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسكن در بازه 40 هزار تومانی تثبیت شده، در دو سه روز اخیر قیمت برخی نمادهای تسه تنها اندكی از 50 هزار تومان فاصله دارند.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، از چهارشنبه ۳ دی ماه با تصویب شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسكن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن چه در بانك تخصصی این بخش و چه در سایر بانكهای تجاری از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان و تسهیلات جعاله تعمیرات مسكن نیز از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت.
اگرچه بانك مسكن از سه شنبه ۱۷ دی ماه دستورالعمل اجرایی آنرا به شعب خود ابلاغ نمود، اما تا زمان به جریان افتادن پرونده های متقاضیان دریافت سقف جدید تسهیلات مسكن، حدود دو هفته زمان لازم بود تا این افزایش سقف وام، بازار اوراق تسهیلات مسكن را هم درگیر كند؛ درگیری ای كه به شكل افزایش قیمت رخ داد و سبب شد در دو روز ابتدایی بازار، قیمت برخی نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن ۴۵ هزار تومان را رد كرده و حتی در یكی دو نمادهای معاملاتی، در آستانه ورود به كانال ۵۰ هزار تومانی قرار گیرد.
این در حالی است كه برمبنای اعلام فرابورس، میانگین قیمت این اوراق در سال قبل و ۹ ماهه ابتدایی امسال در بازه ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان تثبیت شده بود و این نخستین بارست كه قیمت برخی نمادهای معاملاتی تا آستانه ۵۰ هزار تومانی هم به پیش می رود. بنظر می رسد در هفته های آتی و باتوجه به پیش بینی افزایش رونق بازار مسكن در اواخر زمستان، قیمت این برگه ها از ۵۰ هزار تومان هم فراتر برود.
گران ترین نماد اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر امسال) با ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص داشت اما میانگین قیمت فروش این نماد در روز جاری (یكشنبه ۲۹ دی ماه) ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود. حدود هزار نفر در صف خرید این نماد ایستادند تا نزدیك ۱۶ هزار برگه از این نماد خریداری كنند.
تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد ۹۸) نیز در معاملات امروز فرابورس تا ۴۸ هزار تومان كشف قیمت شد اما میانگین قیمتی این برگه ها در ۴۳ هزار و ۶۶۰ تومان باقی ماند. همین طور تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت ۹۸) نیز در گران ترین و ارزان ترین قیمت ها به ترتیب ۴۶ و ۴۴ هزار تومان قیمت گذاری شد كه با میانگین ۴۵ هزار تومان در حال دست به دست شدن در بازار سرمایه است. تسه ۹۸۰۱ (اوراق تسهیلات فروردین امسال) نیز در زمره نمادهایی بود كه تعیین قیمت تا ۴۸ هزار تومان را در معاملات امروز توانست تجربه كند.
گفتنی است ۸ نماد معاملاتی صادره در ماه های مختلف سال قبل در معاملات امروز در بازه قیمتی ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان خرید و فروش شد.
بیشترین حجم خرید به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۵ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد سال گذشته) با خرید ۴۶ هزار برگه و ۶۲۸ فقره معامله اختصاص داشت كه بااینكه در بازه قیمتی ۴۲ هزار و ۸۸۰ تومان تا ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود، اما توانست با ایجاد بازار ۲ میلیارد تومانی، ارزشمندترین نماد معاملاتی امروز باشد.
گفتنی است از ۲۵ دی ماه و همزمان با ابلاغ سقف های جدید تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات، فرابورس بعنوان نهاد ناظر محدودیت خرید برگه های گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن را از ۱۶۰ برگه در هر جلسه معاملاتی به ۲۸۰ برگه افزایش داد.
برای دریافت تسهیلات مسكن ۲۴۰ میلیون تومانی (وام مسكن زوجین در تهران) متقاضیان می بایست ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی خریداری كنند كه با احتساب میانگین هر برگه ۴۵ هزار تومان، ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از این وام بعنوان هزینه خرید اوراق كسر خواهد شد.


منبع:

1398/10/30
13:43:06
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: بار , تجربه , خرید و فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری