فخاری مطرح كرد

انتقاد از كم كاری شهرداری در زمینه پشتیبانی از حقوق معلولان

انتقاد از كم كاری شهرداری در زمینه پشتیبانی از حقوق معلولان

به گزارش شیك بار عضو شورای اسلامی شهر تهران با استناد به قانون از وظیفه شهرداری در جهت پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت گفت و اضافه كرد: شهرداری دراین زمینه كم كاری كرده است.


به گزارش شیك بار به نقل از مهر، الهام فخاری عضو شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی امروز این شورا با استناد به ماده ۴ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان مصوب ۱۳۹۶.۱۲.۲۰ مجلس شورای اسلامی كه در تاریخ ۱۳۹۷.۲.۱ به دستگاه های مربوطه ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: به باعث این ماده شهرداری‏ها مكلفند صدور پروانه راه اندازی و بازسازی و آخر كار برای تمامی ساختمان‏ها و اماكن با كاربری عمومی همچون مجتمع‏ های مسكونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات بعد از آن در مورد دسترس ‏پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط كنند.

وی ادامه داد: این در شرایطی است كه با گذشت یك سال ونیم و بعد از ارزیابی های میدانی و دریافت گزارش های ارزیابی از سازمان های مردم نهاد پشتیبانی از حقوق توانیابان می توان گفت شهرداری تهران در اجرای این مهم از جدیت كافی برخوردار نبوده است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به گزارش ارزیابی كمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: بر طبق این گزارش كه در زمینه سرویس بهداشتی توانیابان در اماكن عمومی ( پارك ها، فروشگاه ها و...) تهیه و تنظیم شده است مشكلات عدیده ای همچون كم توجهی به مناسب سازی سرویس های بهداشتی برای توانیابان، قفل بودن سرویس های بهداشتی مناسب سازی شده، عدم رعایت استانداردهای جهانی و خلاء استانداردهای شهری در این حوزه، عدم مناسب سازی مسیر منتهی به سرویس های بهداشتی، نظارت ناكافی و عدم ایجاد ضمانت اجرایی دستورها و قوانین مناسب سازی، نبود تابلوهای راهنما در ورودی و داخل پارك ها و اماكن عمومی مناسب سازی شده، مشاهده می شود.

فخاری با اشاره به تعطیلی مجدد خطوط ۶ و ۷ مترو با هدف بهبود وضعیت آنها و افتتاح مجددآنها در ماه های اخیر اظهار داشت: به جرأت می توان گفت تنها افراد سالم و جوان امكان استفاده از برخی ایستگاهها را دارا می باشند و افراد دارای معلولیت، سالمندان و دیگر گروه های توان یاب فرصت استفاده از این امكان شهری را ندارند.

وی ادامه داد: این خطوط به آسانسور تجهیز نشده است و وجود پلكان طولانی در كنار جای خالی پله برقی از فقدان برنامه ریزی هدفمند و فراموشی اصل دسترسی توانیابان به امكانات شهری حكایت می كند.

عضو شورای شهر تهران درمورد مبلمان شهری ویژه افراد دارای معلولیت اظهار داشت: علایم حسی جهت استفاده روشندلان وجود ندارد و نگاه حداقلی و رفع تكلیف در این حوزه مشهود است. همینطور ضوابط و مقررات تدوین شده بیشتر مربوط به توان یابان جسمی حركتی است و سایر گروه های توان یاب را پوشش نمی دهد. به بیان دیگر این ضوابط از جامعیت برخوردار نیست.

فخاری اضافه كرد: گرچه در شهرداری ستادی خاص با وظایف مشخص برای تحقق ضوابط و مقررات مناسب سازی تشكیل می شود اما ضعف ساختاری ون ظارت ضعیف سبب شده تا شهرداری مناطق به صورت یكپارچه در اجرای ضوابط عمل نكنند ود ر نتیجه فعالیتهای انجام شده از انسجام برخوردار نیست.

وی تصریح كرد: نظام كنترلی و نظارتی مشخص و تعریف شده بر روش اجرای پروژه ها در جهت تحقق الزامات مناسب سازی وجود ندارد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه در بهینه سازی محیط شهری برای توان یابان اصلاح سازوكار برنامه ریزی، طراحی، نظارت و ارزشیابی لزوم دارد، اظهار داشت: در كنار این اقدام، فرهنگ سازی و آموزش مدیران اجرایی و كاركنان شهرداری تهران در مبحث شرایط، نیازها و خصوصیت های خاص توان یابان اگر با حذف كلمه یا عبارتی در قانون، تغییری در كلیت قانون پیش نیاید، باید نتیجه گرفت كه قانونگذار اشتباه كرده است. چون فرض قاطع بر حكمت و تسلط قانونگذار است، حدودا این مورد محال است.

فخاری اظهار داشت: با تفسیری كه دوستان ما در شهرداری از ماده ۲۴ دارند، با حذف كلمه«بازسازی» هیچ تفاوتی در قانون به وجود نمی آید. ازاین رو تفسیر افراد در شهرداری اشتباه است.

فخاری با اشاره به اینكه به عقیده شهرداری بازسازی یعنی تخریب كل ساختمان و راه اندازی یك بنای جدید، اظهار داشت: در صورتی كه این تعریف معادل همان راه اندازی ساختمان است.

عضو شورای شهر تهران اضافه كرد: اگر بازسازی را به مفهوم عرفی آن یعنی تعمیرات تعریف نماییم، اتفاقات بسیار خوبی در جهت مناسب سازی در شهر تهران می افتد.


منبع:

1398/09/11
13:40:45
5.0 / 5
1859
تگهای خبر: امكانات , بار , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری