گزارش شیك بار

روزهای ناخوش مسكن سازان

روزهای ناخوش مسكن سازان

شیك بار: در 7 ماهه ابتدایی امسال تنها 37 هزار و 226 پروانه ساختمانی صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش 19 درصدی داشته است.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، برمبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در ۸ ماهه ابتدایی امسال ۴۰ هزار و ۵۸۳ فقره مبایعه نامه امضا شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل (۸ ماهه ۹۷) كه این شاخص ۹۴ هزار و ۱۷ فقره بوده است، كاهش ۵۶.۸ درصدی داشته است.
بیشترین تعداد معاملات مسكن امسال در اردیبهشت امسال رخ داد كه ۱۲ هزار ۳۱۷ فقره معامله مسكن بود كه نسبت به اردیبهشت سال قبل كه ۱۹ هزار و ۴۴۲ فقره مبایعه نامه به ثبت رسید و توانست بیشترین تعداد معاملات مسكن در ۸ ماهه نخست سال ۹۷ را كسب كند، كاهش ۳۶.۶ درصدی را نشان میدهد.
ركورد كمترین مبایعات مسكن نیز امسال در ماه شهریور با تعداد ۲ هزار و ۸۵۵ معامله اختصاص دارد كه در ۱۰ سال قبل این تعداد معامله مسكن بی نظیر بوده است. این در حالیست كه در شهریور سال قبل ۱۰ هزار و ۵۳۷ معامله مسكن به ثبت رسید كه درنتیجه كاهش ۷۲.۹ درصدی در آخرین ماه تابستان امسال انجام شد.
رشد ۷۵.۵ درصدی قیمت مسكن
در حالی در ۸ ماه امسال تعداد معاملات مسكن نسبت به مدت مشابه سال قبل به نصف رسیده بود كه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در پایتخت در بازه زمانی مذكور، رشد ۷۵.۵ درصدی داشته است. به شكلی كه میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در ۸ ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان بوده در صورتیكه در ۸ ماهه نخست سال ۹۷، این شاخص ۷ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.
گران قیمت ترین ماه امسال، تیرماه با میانگین قیمتی ۱۳ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود كه نسبت به ماه پیش از آن رشد ۱.۴ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (تیر ماه ۹۷) رشد ۹۴.۹ درصدی داشته است.
اما بلافاصله بعد از تیرماه امسال روند نزولی قیمت مسكن شروع شده و به ترتیب در ماه های مرداد، شهریور، مهر و آبان امسال نسبت به ماه های مشابه سال پیش از آن (مرداد تا آبان ۹۷) افزایش میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی ۷۷.۵، ۵۶.۶، ۴۸.۸ و ۳۷.۴ درصد بوده است. ضمن اینكه حدودا در هر ۴ ماه مذكور نسبت به ماه های پیش از آن نیز افزایش قیمت مسكن منفی بوده است اما هنوز میانگین قیمت مسكن نتوانسته به میانگین قیمت مسكن در فروردین ماه امسال كه با متری ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ارزانترین ماه مسكَنی امسال بود، برسد.
روند نزولی ارزش ریالی مبایعات مسكن با كاهش قیمت ها
ارزش ریالی مبایعات در ۸ ماهه ابتدایی امسال ۴۲ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان بود در صورتیكه در سال قبل این رقم به ۵۷ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان در ۸ ماهه ابتدایی ۹۷ رسیده بود كه كاهش ۲۵.۳ درصدی را نشان میدهد.
۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از ارزش كل مبایعات مسكن در ۸ ماهه امسال به اردیبهشت ماه متعلق می باشد به جز دو ماه فروردین و اردیبهشت امسال كه ارزش معاملات نسبت به دو ماه نخست سال قبل رشد مثبت داشته، از خرداد تا آبان امسال ارزش ریالی مبایعات مسكن نسبت به ماه های مشابه در سال قبل رشد منفی داشته است.
سود ساخت و ساز در آستانه جذاب شدن
تعداد پروانه ساختمانی صادره در ۷ ماهه ابتدایی امسال نیز ۳۷ هزار و ۲۲۶ فقره بود در صورتیكه در مدت مشابه سال قبل (۷ ماهه ۹۷)، تعداد ۴۵ هزار و ۹۶۶ پروانه ساختمانی مسكونی صادر گردیده است كه نشان دهنده كاهش ۱۹ درصدی صدور پروانه ساختمانی در مدت مذكور است.
بیشترین تعداد پروانه ساختمانی در ۷ ماهه ابتدایی سال های ۹۷ و ۹۸ در ماه های اردیبهشت صادر شده كه به ترتیب ۸ هزار و ۴۷۰ و ۶ هزار و ۶۳۵ فقره بوده است. به جز مهر ماه امسال كه با صدور ۵ هزار و ۵۲۴ پروانه ساختمانی نسبت به مهر ماه ۹۷ با صدور ۵ هزار و ۲۵۶ پروانه ساختمانی، رشد ۵.۱ درصدی داشته، در همه ماه های نیمه نخست امسال شاهد كاهش صدور پروانه ساختمانی نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل بوده ایم.


منبع:

1398/09/05
14:53:23
5.0 / 5
2199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری