مهر خبر می دهد؛

تكلیف جدید برای اقساط بازگشتی مسكن مهر

تكلیف جدید برای اقساط بازگشتی مسكن مهر

شیك بار: كمیسیون اقتصادی دولت در حالی بانك عامل بخش مسكن را موظف به پرداخت 40 هزار وام مسكن به بازنشستگان كرده كه كمی قبل تر، این بانك از اختصاص اقساط بازگشتی مسكن مهر به صندوق یكم آگاهی داده بود.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، در جلسه كمیسیون اقتصادی دولت كه به ریاست فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، بانك عامل بخش مسكن موظف شده مطابق بند «ط» تبصره «۱۶» قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور، از محل منابع حاصل از بازگشت اقساط مسكن مهر، تعداد ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسكن بدون نیاز به سپرده گذاری را به بازنشستگان اعطا كند. البته این تصمیم تنها برای بازنشستگانی قابلیت اجرایی خواهد داشت كه حداقل ۵ سال از بازنشسته شدن آنها گذشته و در ۱۰ سال اخیر هم، خود و یا همسرشان، فاقد واحد مسكونی بوده اند و حتی از تسهیلات خرید یا ساخت مسكن هم استفاده نكرده اند.
سود وام مسكن بازنشستگان، معادل نرخ سود وام مسكن مهر
همچنین با تصمیم كمیسیون اقتصادی دولت، سقف فردی تسهیلات پرداختی از محل تبصره مذكور در كلان شهرها ۵۰ میلیون و سایر شهرها و روستاها ۴۰ میلیون تومان تعیین شده كه در قبال ستاندن وثایق و تضامینی معتبر، مطابق ضوابط و مقررات قابلیت پرداخت دارد؛ بااینكه سایر شرایط اعطای تسهیلات نیز باید با پیشنهاد بانك عامل بخش مسكن به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.
آنگونه كه این مصوبه اعلام نموده، نرخ سود این تسهیلات در تهران ۹ درصد، در مراكز استان ها ۷ درصد و در سایر شهرها و روستاها ۴ درصد بوده و شامل تمامی بازنشستگان شامل كشوری، لشكری و تأمین اجتماعی كه مستمری بازنشستگی آنها كمتر از ۳ میلیون تومان در ماه است، می شود.
با ۵۰ میلیون تومان چند متر از یك واحد مسكونی می توان در تهران خرید؟
آنگونه كه بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان می دهد، سود تسهیلات مسكن مهر نیز دقیقا با فرمول مشابه وام مسكن بازنشستگان اعمال شده بود كه بر این اساس، در تهران ۹درصد، در كلانشهرها و مراكز استان ها ۷ درصد و در سایر شهرها ۴ درصد تعیین شده بود؛ بااینكه در سال های پایانی دهه ۸۰ نیز كه طرح مسكن مهر اجرایی شد، با وام های ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی امكان ساخت مسكن وجود نداشت یا به سختی امكان آن فراهم می شد، اما به نظر می آید طراحان بخشنامه وام مسكن بازنشستگان در كمیسیون اقتصادی دولت، افزایش ۱۲۰ درصدی مسكن در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل كه برمبنای اعلام مركز آمار ایران رخ داده را، در نظر نگرفته اند.
بر اساس آنچه بانك مركزی اعلام نموده، میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در تهران بیشتر از ۱۲ میلیون تومان است كه برای یك واحد مسكونی ۵۰ متر مربعی در پایتخت، ۶۰۰ میلیون تومان باید از طرف خریداران هزینه شود.
این در حالی است كه سقف وام مسكن بازنشستگان در تهران ۵۰ میلیون تومان است كه معادل قیمت ۴ متر مربع از یك واحد مسكونی و معادل ۸ درصد از یك واحد مسكونی ۵۰ متری در پایتخت خواهد بود.
مقایسه با شرایط وام مسكن یكم و وام مسكن از محل اوراق
بر اساس مصوبه كمیسیون اقتصاد دولت، تسهیلات خرید مسكن صرفاً برای واحدهای كمتر از ۱۵ سال ساخت، قابل پرداخت بوده و مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات مذكور با احتساب دوران مشاركت مدنیِ مشابه، ۱۰ سال تعیین شده است.
گفتنی است هم اكنون سقف سن بنا برای مشمولان تسهیلات مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم، ۱۵ سال و برای دریافت سقف تسهیلات از محل اوراق تسهیلات مسكن، ۲۵ و ۸۰ درصد سقف تسهیلات، ۳۰ سال تعیین شده است.
زوجین بازنشسته فراموش شدند
در حالی این بخشنامه در كمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسیده است كه در آن فكری برای زوجین بازنشسته نشده است.
بنابراین آن دسته از زوجین بازنشسته ای كه مشمول دریافت این وام می شوند، مشخص نیست آیا به هر دوی آنها وام مسكن ۵۰ میلیون تومانی معادل ۱۰۰ میلیون تومان تعلق می گیرد یا صرفا یك فقره وام ۵۰ میلیونی به سرپرست خانوار داده می شود؟
اقساط وام مسكن بازنشستگان را صندوق های بازنشستگی مستقیما به حساب بانك عامل مسكن واریز می كنند
در این میان، صندوق های بازنشستگی كشوری، لشكری و تأمین اجتماعی موظف شده اند ضمن تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات پرداختی به بازنشستگان معرفی شده تا تسویه كامل تسهیلات اعطایی، حداكثر ظرف یك ماه برمبنای اطلاعات اعلامی بانك عامل بخش مسكن، نسبت به كسر اقساط ماهانه تسهیلات خرید یا ساخت مسكن دریافت كنندگان تسهیلات مذكور از مستمریِ مستمری بگیران اقدام نموده و حداكثر تا ۱۰ روز از تاریخ پرداخت مستمری های ایشان به حساب بانك عامل بخش مسكن واریز نماید.
به گزارش شیك بار به نقل از مهر، بخشنامه مصوب در كمیسیون اقتصاد دولت در حالی مطرح شده كه هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی نیز به علت اهمیت و نقش برجسته بخش های مسكن و حمل و نقل به عضویت این كمیسیون درآمد.
چاله خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی طرح مسكن مهر از قبل كَنده شده بود
با این حال، قبل از این بارها ابوالقاسم رحیمی اناركی، مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن بعد از ستاندن مصوبه هیات دولت در خصوص استمهال ۱۰ ساله بازگشت منابع «خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانك مركزی برای اجرای طرح مسكن مهر» به بانك مركزی، اعلام نموده بود معادل ۳ سال از ۱۰ سال استمهال اقساط بازگشتی مسكن مهر، به تكمیل پروژه های نیمه تمام این طرح اختصاص یافته و معادل ۷ سال مابقی نیز به صندوق پس انداز مسكن یكم تعلق می گیرد و سپس این صندوق در سال هشتم به بعد می تواند به سوددهی از محل اقساط بازگشتی صندوق مسكن یكم برسد.
بر اساس آنچه رحیمی اناركی می گوید، درآمد سالانه بانك عامل بخش مسكن از محل اقساط بازگشتی مسكن مهر كه به صندوق مسكن یكم اختصاص داده می شود، ۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
۲۰ هزار میلیارد تومان اقساط بازگشتی مسكن مهر چه شد؟
این ادعای مدیران بانك عامل بخش مسكن در حالی است كه مجید كیانپور، عضو كمیسیون عمران مجلس در تیرماه سال ۹۷ در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری از بازگشت بیشتر از ۱۷ هزار میلیارد تومان از اقساط بازگشتی مسكن مهر آگاهی داده بود؛ بدین سبب با احتساب بازگشت سالانه ۳ هزار میلیارد تومان اقساط مسكن مهر، این رقم تا كنون به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است كه هنوز از طرف بانك عامل بخش مسكن، شفاف سازی درباب این ارقام صورت نگرفته است.
۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانك عامل مسكن، سوخت شد
همچنین برمبنای قانون بودجه سال ۹۶، بانك عامل بخش مسكن مجاز به افزایش سرمایه تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان شد كه بانك مركزی در امتداد اجرای این قانون، ظرف سال های ۹۶ و ۹۷ و در هر یك از این دو سال، معادل ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی های بانك عامل بخش مسكن به بانك مركزی را بعنوان افزایش سرمایه این بانك منظور كرده است كه بگفته محمد هاشم بت شكن مدیرعامل سابق بانك مذكور، عملا پول جدیدی به بانك عامل بخش مسكن تزریق نشد و این بانك نتوانست برنامه های توسعه ای خودرا اجرا نماید.


منبع:

1398/09/04
23:13:22
5.0 / 5
1834
تگهای خبر: بار , حمل و نقل , مسكن , وزیر راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری