در دوران پسانفت هستیم

در دوران پسانفت هستیم

به گزارش شیك بار معاون انجمن بین المللی طراحان و برنامه ریزان شهری منطقه ای قطر اظهار داشت: ما در دوران پسانفت هستیم و در این دوران ایران و قطر باید بداننداگربه سمت یك شهرپایدارحركت نكنندستون اقتصادی آنهافرومیریزدبه گزارش شیك بار به نقل از مهر، علی عبدالرئوف معاون انجمن بین المللی طراحان و برنامه ریزان شهری منطقه ای (ISOCARP)، قطر با حضور در نشست شهرهای تاب آور و زیست پذیر برای همه كه قبل از آغاز مراسم جایزه جهانی خشت طلایی تهران در برج میلاد انجام شد با اشاره به اینكه من از بیشتر از ۶۰ كشور دیدن كرده ام اظهار داشت: ایران جایگاه خاصی در قلب من دارد برای اینكه تنها یك كشور است بلكه یك ملت است آن هم ملتی كه از آن الهام می گیریم.
وی افزود: طی ۵ الی ۱۰ سال قبل وقتی كارشناسان غربی به كشورهای خاورمیانه سفر می كنند ایده هایی را تحت عنوان شهر هوشمند، شهر سازگار با محیط زیست، تاب آور و... مطرح می كنند و در واقع انبوهی از مطالب جدید عنوان می شود. مفاهیم جدید به وجود می آیند كه ما نمی دانیم كه باید با آنها چكار نماییم.
عبدالرئوف به تعریف شهر پرداخت و اظهار داشت: وقتی درباره یك شهر صحبت می نماییم در واقع درباب رابطه بین مكان و شهروندان صحبت كرده ایم. شهر باید مكانی برای زیست مردم باشد.
وی با اشاره به ضرورت احترام و توجه به طبیعت عنوان كرد: وقتی از احترام به طبیعت صحبت می نماییم در واقع به كیفیت زندگی توجه كرده ایم. وقتی از طبیعت صحبت به میان می آید باید به آن احترام گذاشت در غیر این صورت تنها برای ما یك پوستر باقی می ماند یعنی ما پوستر یك درخت را داریم اما از آن درخت در طبیعت وجود ندارد. ما باید این مسئولیت را بپذیریم كه انسان ها یك محیط سبز را به یك محیط خاكستری و سیاه تبدیل نموده اند.
معاون انجمن بین المللی طراحان و برنامه ریزان شهری منطقه ای (ISOCARP)، قطر با اشاره به اینكه باید تلاش شود تا شهرها مكان های خوبی برای زیست مردم باشند عنوان كرد: وقتی از مفهوم تاب آوری صحبت می شود كارشناسان غربی به این مساله تنها از منظر تغییرات اقلیمی نگاه می كنند. این در حالیست كه نگاه های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. بعنوان مثال ایران امروز هدف تحریم قرار گرفته یا قطر گرفتار محاصره اقتصادی شده است. مبارزه ای كه شهروندان شهرها می توانند داشته باشند در زمره تاب آوری قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه دنیای پیرامون ما به سرعت در حال تحول است اظهار داشت: ما در دوران پسانفت هستیم و در این دوران ایران و قطر باید بدانند كه اگر به سمت یك شهر پایدار حركت نكنند ستون اقتصادی آنها فرو می ریزد و بالتبع پایداری شهرها از این لحاظ تأمین نخواهد شد. این كه شهرها را چگونه برای پارادایم پسانفت آماده نماییم موضوعی حائز اهمیت می باشد و می توان از آن بعنوان یك چالش اساسی نام برد.
عبدالرئوف افزود: برای طراحان و معماران شهری این مساله حائز اهمیت می باشد كه فضای عمومی را به شكلی طراحی نمایند كه مكانی برای ارتباط مردم باشد. به نظر من بهتر است بجای صحبت درباره شهر هوشمند به شهرها از منظره شهرهای ابلهانه نگاه نماییم. یعنی بر خلاف شهرهای هوشمند، شهرهایی ایجاد نماییم كه مردم را به حرف زدن با یكدیگر ترغیب می كند.
معاون انجمن بین المللی طراحان و برنامه ریزان شهری منطقه ای (ISOCARP)، قطر تاكید كرد: وقتی از شهرها صحبت می نماییم باید این مساله را مدنظر داشته باشیم كه در آنها احترام به همه شهروندان باید لحاظ شود. برای اینكه احترام به شهروندان و گوش كردن به آنها زمینه را برای رسیدن به یك شهر آرمانی فراهم می آورد.
عبدالرئوف افزود: وقتی به كشورهای مختلف دنیا سفر می كنم آنچه مرا تحت تأثیر قرار می دهد برج های آسمان خراش و مال ها نیست بلكه مواردی است كه بر مردم تمركز كرده است. ما الان باید به سمت اقتصادهای دانش بنیان و خلاق حركت نماییم و به نفت متكی نباشیم.


1398/08/11
20:54:23
5.0 / 5
1542
تگهای خبر: بار , زمین , سفر , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری