مهر خبر می دهد

نشانه های رونق در بازار مسكن

نشانه های رونق در بازار مسكن

شیك بار: تعداد معاملات مسكن در پایتخت در مهرماه امسال نسبت به شهریور رشد 21 درصدی داشته اما میانگین افزایش قیمت مسكن در تهران كمتر از یك درصد بوده است.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی جزئیات بازار مسكن مهر ماه در تهران را منتشر نمود كه برمبنای آن به سبب ثبت ۳۴۵۷ فقره مبایعه نامه، تعداد معاملات مسكن در این ماه نسبت به ماه قبل (شهریور) كه تنها ۲۸۵۵ فقره معامله مسكن انجام شده بود، ۲۱ درصد رشد داشته است.
بر اساس اعلام این دفتر، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در مهر ماه در تهران، ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود كه نسبت به ماه گذشته كه این شاخص، ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان در هر متر مربع برآورد شده بود، رشد بسیار اندك ۰.۹ درصد (كمتر از یك درصد) را نشان میدهد.
به گفته كارشناسان، این اتفاق در بازار مسكن مهرماه پایتخت بسیار نادر است چونكه در سال های اخیر همواره افزایش معاملات با افزایش قیمت همراه بود. با این وجود در مهر ماه امسال برای اولین بار در سال های اخیر، افزایش معاملات مسكن سبب افزایش قیمت نشده است.
مهمترین دلیل افزایش اندك متوسط قیمت مسكن در مهر ماه، افزایش قیمت در مناطق شمالی و گران قیمت پایتخت بوده است.
كاهش قیمت در ۷ منطقه شهر تهران
این در حالی است كه متوسط قیمت در مناطق میانی و متوسط نشین پایتخت شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ كاهشی بوده است.
اما نرخ ها در مناطق جنوبی و قدیمی پایتخت كه عنوان بافت فرسوده را بر خود یدك می كشند، افزایشی بود. بنظر می رسد علت افزایش قیمت در مناطق ۱۲، ۱۳، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹، افزایش تعداد معاملات مسكن در بافت های فرسوده و نیز خانه های ارزان قیمت بوده باشد. به خصوص كه خیلی از خانوارهای واقع در دهك های ۴ تا ۷ كه در گذشته توان خرید در مناطق مركزی و غربی تهران را داشتند، هم اكنون تنها قدرت خرید مسكن در محله های ارزان قیمت جنوبی پایتخت یا بافت های فرسوده را دارند.
تعداد معاملات مسكن در مناطق ۲۱ و ۲۲ در مهر ماه نسبت به شهریور ماه از رشد چندانی برخوردار نیست امام مناطق ۱۰، ۱۳، و ۱۵ رشد قابل توجهی از نظر تعداد معاملات مسكن داشته اند.
همین اتفاق برای منطقه ۲ تهران نیز رخ داده و تعداد معاملات در مهر ماه نسبت به شهریور امسال رشد ۲۴.۱ درصد رشد داشته اما قیمت از روند نسبتا با ثباتی برخوردار بوده و ۴۰۰ هزار تومان در هر متر مربع افزایش قیمت ثبت شده است.
ركورد افزایش قیمت ماههای اخیر: مهرماه در منطقه یك تهران
با این حال در منطقه یك تهران كه ماه گذشته متوسط قیمت مسكن ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان در هر متر مربع ثبت شده بود، در مهر ماه امسال به ۲۸ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع رسید كه رشد ۳.۲ میلیون تومانی در یك ماه داشته و بیشترین میزان افزایش قیمت در یك ماه گذشته در مناطق ۲۲ گانه تهران شمرده می شود.
گفتنی است در مهر ماه سال قبل در شهر تهران ۹ هزار و ۵۶۱ فقره معامله مسكن به ثبت رسیده بود كه ۶۳.۸ درصد بیشتر از معاملات مهر ماه امسال بوده است.
همچنین متوسط قیمت مسكن در مهر ۹۷ در شهر تهران ۸ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان در هر متر مربع بود كه این شاخص در مهرماه امسال به ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده و از رشدی ۳۲.۸ درصدی حكایت دارد.


منبع:

1398/08/08
09:27:34
5.0 / 5
2070
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری