از سوی وزیر راه و شهرسازی

ضوابط راه اندازی ساختمان های با مصالح بنایی برای اجرا ابلاغ گردید

ضوابط راه اندازی ساختمان های با مصالح بنایی برای اجرا ابلاغ گردید

به گزارش شیك بار وزیر راه و شهرسازی ویرایش سوم مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان با مبحث ضوابط طراحی و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی را برای اجرا به دستگاه های ذی ربط ابلاغ نمود.به گزارش شیك بار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در نامه ای به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، فرج الله رجبی رئیس شورای مركزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مدیران كل راه و شهرسازی سراسر كشور، ویرایش سوم مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان «طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی» را كه تهیه، تدوین و تصویب گردید را برای اجرا، ابلاغ نمود.
در نامه وزیر راه و شهرسازی آمده است: در اجرای ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴، بدینوسیله ویرایش سوم مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان «طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی» كه مراحل تهیه، تدوین و تصویب را در وزارت راه و شهرسازی گذرانده جهت استحضار و صدور دستور برای اجرا از تاریخ اول آبان ۹۸ در كل كشور، ابلاغ می شود.
در ادامه آمده است: زمان انقضای ویرایش سال ۱۳۹۲ مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، دو سال پس از تاریخ این ابلاغ خواهد بود و ازاین رو از تاریخ اول آبان ۹۸ لغایت دو سال پس از تاریخ این ابلاغ، استفاده از هركدام از دو ویرایش فوق الذكر مجاز شمرده خواهد شد.
بر اساس اعلام مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی ویرایش ۱۳۹۸ مبحث هشتم مشتمل بر پنج فصل كلیات، مشخصات مصالح و كنترل كیفیت، ضوابط عمومی، ساختمان های بنایی مسلح، ساختمان های بنایی با كلاف و سه پیوست است. در ویرایش جدید، بحث ساختمان های بنایی مسلح به صورت جامع عرضه شده است. این ساختمان ها با عنایت به عملكرد مناسب در مقابل زلزله، در كشورهای پیشرفته لرزه خیز هم مورد استفاده قرار می گیرند. ازاین رو با عنایت به تكمیل و گسترش این فصل از مبحث با افزودن مباحث مربوط به بارگذاری، تحلیل و طراحی ساختمان های بنایی مسلح به روش مقاومت نهایی، مجموعه ای كامل در اختیار جامعه مهندسان قرار داده شده است تا مشوقی جهت استفاده گسترده از ساختمان بنایی مسلح در ایران باشد.
فصل پنجم ویرایش جدید مبحث، تحت عنوان ساختمان های بنایی باكلاف، به صورت كلی باردیگر نویسی شده است. این فصل نسبت به ویرایش قبلی گسترش قابل توجهی یافته و خیلی از ابهامات و كمبودهای موجود بر طرف شده است. همچنین، با عنایت به وجود امكانات فنی و اقتصادی ساخت ساختمان های بنایی باكلاف در اقصی نقاط كشور و نظر به صدمه پذیر بودن ساختمان های بنایی سنتی غیرمسلح (بدون كلاف)، بحث اخیر از مبحث هشتم حذف گردیده است. رعایت الزامات مندرج در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی، در كنار سایر مباحث مقررات ملی ساختمان و هم استانداردها و آئین نامه های ساختمانی نقش موثری در ارتقای كیفیت این ساختمان ها خواهد داشت.

1398/07/17
22:11:27
5.0 / 5
1879
تگهای خبر: احداث , امكانات , بار , بنیاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری