در گزارش شیك بار مطرح شد؛

تكمیل مترو تهران 200 هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد

تكمیل مترو تهران 200 هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد

به گزارش شیك بار رئیس كمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، اظهار داشت: برای تكمیل تمام كمبودهای مترو به 200 هزار میلیارد اعتبار نیاز است كه اگر همین روند در مترو دنبال شود 20 سال دیگر هم مترو كامل نمی گردد.محمد علیخانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جلسه ای كه اخیرا با مدیران مترو داشته اند، اضافه كرد: در این نشست درباب ساختار مترو صحبت و عنوان شد كه در مدیریت مترو تشتت وجود دارد و استقلال و تمركز مدیریتی كه قبل از این در مترو وجود داشت دیگر وجود ندارد.
وی افزود: تشتت مدیریتی و ناهماهنگی ساختاری سبب شده پیشنهاداتی درباب چارت آنجا پیشنهاد شود كه مورد تایید كمیسیون عمران و حمل و نقل نیز بود، باید به شركت مترو اختیارات بیشتری داد و چارت آن اصلاح گردد و همان قدرتی كه در زمان آقای هاشمی وجود داشت باردیگر به مترو داده شود تا كمتر ناهماهنگی ایجاد شود.
تجهیزات واگن های مترو همچنان در گمرك خاك می خورد
علیخانی در ادامه با اشاره به تلاش های مسئولان شهری برای تامین واگن های مترو، اظهار داشت: تلاش هایی برای تامین تجهیزات مترو در داخل كشور شده است و طی تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری دولت به امضا رسیده در حال ساخت واگن مترو در داخل كشور هستند كه یك نمونه واگن در داخل ساخته شود كه برمبنای تفاهم انجام شده باید ۷۰ درصد این واگن داخلی باشد اما در حال تلاش است تجهیزات پیچیده تر مانند در و ترمز واگن های مترو نیز در داخل تولید شود. این مساله بعنوان یك كار زیربنایی بسیار عالی است كه ما در طولانی مدت از تجهیزات خارجی بی نیاز شویم. اما برای حل مشكل كمبود مترو در كوتاه مدت باید چاره جویی شود.
وی افزود: همچنان قسمتی از تجهیزات مترو در گمرك خاك می خورد و تابحال تنها ۷۰ واگن كه حدود ۱۰ قطار می شود ترخیص شده كه ۴ قطار تحویل مترو شده و ۶ قطار دیگر نیز در دست تهیه است.
رئیس كمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اشاره كرد: اگر روند كنونی ادامه داشته باشد اساسا در حوزه واگن مترو و اتوبوس با بحران رو به رو خواهیم شد و دولت باید در این عرصه به تعهدات خود عمل كند.
وی درباب سرانجام ۶۳۰ واگنی كه مقرر است دولت به شهرداری تحویل دهد، اظهار داشت: این ۶۳۰ واگن در پیچ و خم اداری قرار دارد.
علیخانی با اشاره به افزایش قیمت واگن مترو اظهار داشت: واگن مترو از ۵ میلیارد به ۱۵ میلیارد رسیده است و یك قطار مترو ۱۰۰ میلیارد قیمت دارد كه با این اعتبارات كنونی ۲۰ سال دیگر نیز مترو تجهیزاتش تكمیل نمی گردد.
نیاز به ۲۰۰ هزار میلیارد برای تكمیل مترو
رئیس كمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اشاره كرد: برای تكمیل خطوط مترو ۲۰۰ هزار میلیارد پول نیاز است و با انتشار اوراق مشاركت هزار یا دو هزار میلیاردی تا ۲۰ سال دیگر نیز نمی توان مترو تهران را تكمیل كرد.
بسته پیشنهادی برای تامین اعتبارات مترو
علیخانی در ادامه با اشاره به اینكه برای تامین اعتبارات مترو بسته های پیشنهادی دیگری جز منابعی كه شهرداری تامین می كند دنبال می نماییم، اظهار داشت: مترو ۲۶۵ ایستگاه دارد كه در امتداد TOD تا شعاع ۳۰۰ تا ۵۰۰ متری ایستگاه ها شهرداری می تواند تراكم بدهد. شهروندان نیز می توانند تمام نیازهای لازم خودرا در اطراف مترو با ۵ دقیقه پیاده روی تامین كنند اما هم اكنون چنین نگاهی در شهرداری وجود ندارد و اجازه ساخت داده نمی گردد. این رویكرد باید اصلاح گردد، نیاز است طرح تفصیلی مورد بازبینی قرار گیرد. طرح كمیسیون عمران در این خصوص آماده است، مذاكراتی با شهرداری انجام شده و معتقدیم باید از این راه برای توسعه مترو استفاده گردد.


منبع:

1398/07/12
14:17:47
5.0 / 5
1851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری