سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خبر داد

جانمایی مراكز امن اضطراری بر روی نقشه پایتخت

جانمایی مراكز امن اضطراری بر روی نقشه پایتخت

شیك بار: معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از جانمایی مراكز امن اضطراری شهر تهران بر روی نقشه پایتخت آگاهی داد.


به گزارش شیك بار به نقل از مهر، حیدر كلهری معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینكه مراكز امن اضطراری به منظور ارتقای توانمندی واكنش اضطراری شهر تهران در سطح محلات طی ۷۲ ساعت اولیه پس از وقوع زلزله تعیین شده است، اظهار داشت: تخلیه امن بخشی از مرحله پاسخگویی و واكنش اضطراری در چرخه مدیریت بحران به حساب می آید كه طی آن افراد یك منطقه یا محله كه در معرض خطر قرار دارند یا حادثه ای برای آنان رخ داده است، در نقاط امنی كه از قبل تعیین و معرفی شده و امكانات و خدمات مورد نیاز افراد پناهجو در آنها آماده شده، مستقر می شوند.

وی افزود: بر همین اساس، تابحال بر روی نقشه شهر تهران حدود ۲۴۰۰ نقطه بعنوان مراكز امن اضطراری شهر تهران شناسایی و جانمایی شده كه با عنایت به آنكه شهر پویا و در حال تغییر و تحول است، طبیعی است كه به روز رسانی این مراكز به صورت مستمر صورت خواهد گرفت.

معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هدف از تهیه نقشه تخلیه امن اضطراری محلات شهر تهران را شناسایی و انتخاب مكان های امن و در دسترس برای تخلیه و استقرار شهروندان برای ۷۲ ساعت بعد از بحران اعلام نمود و اظهار داشت: شهروندان باید بدانند در ساعت های اولیه زلزله در كدام مكان عمومی مثل بوستان ها، مساجد، مدارس و مجموعه های ورزشی می توانند حضور یابند تا اضطراب و استرس كمتری داشته باشند. خانواده ها هم باید بدانند دست كم در كجا یكدیگر را پیدا كرده و از سلامت هم با خبر شوند.

به قول كلهری، این مراكز حتی می تواند مورد استفاده امدادگران رسمی برای ثبت نام و عرضه اقلام اضطراری در صورت استمرار وضعیت بحرانی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه آشنایی با این نقشه ها بخشی از فرایند آموزش، اطلاع رسانی و مانور مردمی در محلات است، اظهار داشت: در این نقشه ها فضاهای امن و قابل اتكا از قبل توسط كارشناسان شناسایی شده است. اولویت اول پارك ها و فضاهای روباز موجود است و در صورت كمبود این فضاها اولویت دوم فضاهای باز یا بسته مجموعه های ورزشی، مدارس یا اماكن عمومی دیگر است. در واقع امتیاز اصلی این نقشه ها شناسایی و معرفی مكان هایی است كه برای تخلیه امن در ۷۲ ساعت اول می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد دلایلی كه می تواند منجر به تخلیه امن شود اظهار داشت: مواردی همچون وقوع زلزله منجر به صدمه دیدگی ساختمان ها و منازل مردم، خطر بالقوه ای مانند احتمال وقوع آتش سوزی، نشت مواد خطرناك یا وقوع مخاطرات زمین شناختی نظیر زمین لغزش كه توسط مقامات و افراد مسئول اعلام گردد همچون این موارد است.


منبع:

1398/07/03
14:30:07
5.0 / 5
1543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری