معاون سازمان مالیاتی به مهر خبر داد

رقم مالیات بر اجاره بها مشخص شد، كسر ۱۵ درصد از درآمد موجران

رقم مالیات بر اجاره بها مشخص شد، كسر ۱۵ درصد از درآمد موجران

به گزارش شیك بار معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی جزئیات لایحه اصلاح قانون مالیات بر اجاره بها را شرح داد.نادر جنتی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مالیات بر اجاره بها گفت: وزارت راه و شهرسازی با عنایت به التهابات بازار مسكن به دنبال اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم است.
وی اضافه كرد: بر طبق این تبصره ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، كسانی كه مجتمع های مسكونی كه الگوی مصرف مسكن را رعایت كرده یا بیشتر از ۳ واحد مسكن راه اندازی كنند، بطور كلی از پرداخت مالیات معافند؛ در غیر این صورت، واحدهای مسكونی زیر ۱۵۰ متر مربع یا تا مجموع ۱۵۰ متر در تهران و تا ۲۰۰ متر در سایر استان های كشور از مالیات بر اجاره بها بطور كامل معاف هستند.
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی تصریح كرد: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی به كمیسیون اقتصاد دولت ارائه داد كه به سبب آن پیشنهاد، واحدهای مسكونی زیر ۱۵۰ متر در تهران و زیر ۲۰۰ متر در سایر شهرها در صورتی می توانند از این معافیت استفاده كنند كه ۲ شرط را رعایت كنند؛ یكی اینكه قراردادهای اجاره مسكن میان موجر و مستأجر دو سالانه باشد؛ دوم اینكه مبلغ اجاره ای كه در چارچوب كارگروه تعیین سقف اجاره بها، تعیین و اعلام می شود، از طرف موجر تخطی نشود.
وی افزود: این پیشنهاد در كمیسیون فرعی اقتصادی دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سپس به كمیسیون اصلی اقتصاد دولت رفت. اما نهایتا مقرر شد تا معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همراه با معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و سازمان برنامه و بودجه راهكاری پیدا و به كمیسیون اقتصاد دولت ارائه نمایند.
جنتی درباره پیشنهاد سازمان امور مالیاتی درباب مالیات بر اجاره بها بیان داشت: ما در سازمان امور مالیاتی بر این نظریم كه بجای اصلاح قانون، همین قانون موجود اجرا شود؛ هم اكنون ماده ۵۴ مكرر قانون مالیات های مستقیم را درباب مالیات بر خانه های خالی داریم. در این ماده اعلام شده برمبنای سامانه ملی املاك و اسكان كه وزارت راه و شهرسازی باید طراحی و اجرا كند، خانه های خالی شناسایی و از آنها مالیات گرفته شود؛ اگر این سامانه راه اندازی و از خانه های خالی كه بسیار زیادند، مالیات گرفته شود، دیگر این خانه ها خالی نمی مانند و در بازار عرضه می شوند كه خود به خود در كاهش اجاره بها مؤثر است.
وی درباره میزان درصد مالیاتی كه مقرر است از موجران گرفته شود، اظهار داشت: در مذاكراتی كه میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی بوده، درباره نرخ مالیاتی كه مقرر است از موجر ستاندن شود، صحبتی نشد و فقط به واحدهای مسكونی كه مشمول مالیات بر اجاره بها یا معافیت مالیاتی می شوند، پرداخته شد. اما آن دسته از موجرانی كه موارد مذكور در این پیشنهاد را رعایت نكرده و مشمول پرداخت مالیات بر احاره بها شوند، ۲۵ درصد هزینه استهلاكات منزل، طبق قانون معاف از مالیات بر اجاره بها بوده و مابقی درآمد حاصل از اجاره بها را طبق ماده ۳۱ قانون مالیات های مستقیم پرداخت خواهند كرد.
معاون سازمان امور مالیاتی تاكید كرد: برمبنای ماده ۳۱ قانون مالیات های مستقیم، درآمد تا ۵۰ میلیون تومان، مشمول ۱۵ درصد مالیات، تا ۱۰۰ میلیون تومان، مشمول ۲۰ درصد و درآمد بالای ۱۰۰ میلیون تومان، مشمول ۲۵ درصد مالیات خواهد شد.

1398/06/23
21:49:14
5.0 / 5
1592
تگهای خبر: بار , ساختمان , سازمان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری