رئیس پیشین بنیاد مستضعفان خبر داد:

جزئیات اقدامات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در پنج سال قبل

جزئیات اقدامات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در پنج سال قبل

شیك بار: رئیس سابق بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، جزئیات اقدامات محرومیت زدایی این بنیاد در پنج سال قبل را تشریح نمود.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، محمد سعیدی كیا در مراسم تودیع و معارفه ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، با تشكر از رهبر معظم انقلاب برای اعتماد به وی ظرف پنج سال خدمت در این نهاد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب پنج سال پیش در حكم خود، چند مورد همچون تجدید ساختار بنیاد، كاهش بروكراسی، ترویج مدیریت جهادی، به كارگیری جوانان متعهد، رفع محرومیت و بهینه سازی فعالیت های اقتصادی بنیاد را متذكر شدند.
رئیس سابق بنیاد مستضعفان اضافه كرد: برای محرومیت زدایی واقعی، بنیاد علوی را بعنوان بازوی توانمند بنیاد مستضعفان، محور محرومیت زدایی قرار دادیم؛ بر این اساس بودجه بنیاد علوی در سال ۹۳ معادل ۶۰ میلیارد تومان بود كه در سال ۹۷ به ۵۱۵ میلیارد تومان و در سال ۹۸ به ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت كه معادل ۴۰ درصد بودجه امسال بنیاد مستضعفان است.
سعیدی كیا اشاره كرد: از دیگر اقدامات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان، تأمین مسكن برای خانوارهای دارای چند معلول با همكاری بنیاد مسكن، سازمان ملی زمین و مسكن، سازمان بهزیستی و انجمن خیرین مسكن ساز است؛ ضمن اینكه برای خانوارهای دارای سه نوزاد و بیشتر، مسكن تهیه كرده ایم؛ از طرف دیگر، طراحی سفر زیارتی ارزان به مشهد و تأمین سیمان بلاعوض بازسازی واحدهای مسكونی حادثه دیده در سوانح طبیعی در كنار تأمین سبد كالای مادران حامله مستضعف، از دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان در حوزه محرومیت زدایی بوده است.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: با همكاری بنیاد علوی و معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری، دو بانك متعلق به بنیاد در دو سال قبل تسهیلات یارانه ای برای اشتغال روستایی مناطق محروم تأمین كرده اند كه در سال اول برای هر استان ۲۰ و در سال دوم ۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد.
وی افزود: در نتیجه این اقدامات، ظرف سه سال اخیر تا تیرماه امسال، جامعه هدف، امكان دریافت تسهیلات از بانك مربوطه را دریافت نمودند كه تابحال به ۳۲۰۰ طرح، وام اعطا شده، ۲۲۰۰ طرح نیز مورد بهره برداری قرار گرفته و محصولات آنها وارد بازار شده است.
سعیدی كیا با اشاره به الگوی توسعه منطقه محروم قلعه گنج در استان كرمان بعنوان الگو و مدل آبادانی و پیشرفت مناطق محروم، اظهار داشت: با وام های روستایی در قلعه گنج، اشتغال خوبی به وجود آمد كه بنا بر اعلام استانداری كرمان، نرخ بیكاری در این شهر از ۲۵ درصد تك رقمی شد و آمار جرم و جنایت نیز ۷۰ درصد كاهش یافت؛ ضمن اینكه الگوی توسعه قلعه گنج از جانب وزیر كشور بعنوان الگوی توسعه مناطق محروم به همه استانداران ابلاغ شده؛ سپس در ۱۱ منطقه دیگر و ۱۶۰۰ روستا الگوی قلعه گنج شروع شده است.
وی درباره ساماندهی فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان اظهار داشت: تعداد هلدینگ را از ۲۲ به ۱۰ هلدینگ كاهش داده؛ ۸۰ شركت را منحل و ۹ شركت را وارد بورس كردیم و ۱۱ شركت دیگر، شرایط ورود به بورس را دریافت كرده اند.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان با اشاره به تدوین بخشنامه ترویج مدیریت جهادی و استفاده از جوانان متعهد در سطوح مدیریتی بنیاد اضافه كرد: ۴۴ جوان متعهد را به عضویت هیات مدیره شركت های تابعه بنیاد درآورده ایم.
سعیدی كیا با اشاره به رشد سالانه ۱۰ درصدی اقتصادی بنیاد مستضعفان اظهار داشت: برای بهینه سازی فعالیت های اقتصادی بنیاد، در پروژه های زیر ۱۰۰ میلیارد تومان حضور نداریم و فعالیت هایی چون توسعه كاشت زیتون، پرورش دام سبك شیری و واگذاری آن به متقاضیان محروم، شكل گیری زنجیره تولید فولاد و صادرات محصولات فولادی آن به ۱۵ كشور را اجرا كرده ایم.
وی درباره حضور بنیاد مستضعفان در پروژه آزادراه تهران- شمال گفت: این پروژه به آرزوی مردم تبدیل شده؛ اما با ورود بنیاد مستضعفان، با استفاده از توان مهندسان ایرانی، حالا در حال نهایی شدن است و طی ماه های آینده، قطعه یك آزادراه تهران- شمال به بهره برداری می رسد. همین طور نیروگاه های خرمشهر، خرم آباد و چابهار در دست ساخت است.
سعیدی كیا با اشاره به اینكه صادرات بنیاد مستضعفان از ۳۰۰ میلیون یورو در سال ۹۳ به ۹۰۰ میلیون یورو در سال ۹۷ افزایش یافته است، اشاره كرد: مجموع فروش شركت های بنیاد ۲۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۳ به ۳۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش یافته كه رشد ۱۵ درصدی داشته است؛ ضمن اینكه مالیات بنیاد مستضعفان نیز تا آخر سال ۹۶ بطور كامل پرداخت شده است.


منبع:

1398/05/03
11:20:56
5.0 / 5
1506
تگهای خبر: بار , بنیاد , تولید , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری