معاون وزیر اقتصاد خواستار تخصیص منابع صندوق توسعه به مسكن یكم شد

معاون وزیر اقتصاد خواستار تخصیص منابع صندوق توسعه به مسكن یكم شد

شیك بار: معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر منابع صندوق توسعه ملی به صندوق پس انداز مسكن یكم اختصاص می یافت، بانك عامل مسكن می توانست سقف وام خانه اولی ها را افزایش دهد.به گزارش شیك بار به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمدعلی دهقان دهنوی با تشریح مكانیزم صندوق پس انداز مسكن یكم كه با هدف كمك به خرید مسكن توسط خانه اولی ها طراحی شده است، اظهار نمود: این صندوق بر پایه رژیم پس انداز اشخاص طراحی شد و البته از ابتدا مقرر شد بانك عامل بخش مسكن بوسیله منابع دولتی كه قبلاً تزریق شده بود نیز برای اعطای تسهیلات به سپرده گذاران در صندوق یكم استفاده نماید.
وی با اشاره به اینكه افزایش قیمت مسكن چه به شكل تدریجی و چه به صورت جهشی می تواند قدرت خرید تسهیلات را به شدت تحت تاثیر قرار دهد، اظهار داشت: هم اكنون نیز تحت تاثیر جهش قیمت مسكن در سال قبل قدرت خرید تسهیلات ویژه خانه اولی ها به پایین ترین حد كاهش پیدا كرده است.
دهقان دهنوی معتقد می باشد راهكار خروج از این وضعیت را نباید در داخل صندوق جست وجو كرد، بلكه باید به دنبال منابعی در خارج از صندوق باشیم تا به كمك بیاید و بتواند قدرت خرید این نوع تسهیلات را كه ویژه خانه اولی ها طراحی شده است، احیا كند.
معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه از شروع طراحی صندوق یكم، راهكار تقویت قدرت خرید تسهیلات از این محل در صورت افزایش قیمت ها پیش بینی شده بود، اظهار نمود: طرح اقدام این بود كه در طول دوره های زمانی مشخص، متناسب با تغییرات قیمت مسكن سقف تسهیلات پرداختی نیز به تدریجی افزایش یابد. اما عملیاتی شدن این برنامه تحت تاثیر عوامل پیرامونی و اقتصاد كلان كشور قرار دارد و در نتیجه زمینه اجرای آن فراهم نشد.
وی توضیح داد: یكی از عوامل بیرونی مؤثر بر این موضوع، نرخ سود بانكی است. از آنجائیكه نرخ سود در اقتصاد ما بالاست، زمانی كه سقف تسهیلات افزوده می شود، مبلغ اقساط امكان دارد به كلی از استطاعت تسهیلات گیرندگان و به خصوص خانه اولی ها بیرون رود. از طرفی اگر قرار باشد نرخ سود تسهیلات كم شود هم نیازمند منابعی به جز سپرده های متقاضیان مسكن در صندوق یكم هستیم تا به كمك بیاید.
دهقان دهنوی با اشاره به اینكه بانك عامل بخش مسكن در سال های اخیر تلاش زیادی كرد تا بتواند منابعی را بابت تسهیلات دهی به سپرده گذاران صندوق پس انداز مسكن یكم اضافه كند، تصریح كرد: این منابع می توانست از محل سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانك مذكور تأمین شود و یا منابع یارانه ای دیگری از طرف دولت به این مساله اختصاص پیدا كند. اما به سبب وجود بعضی از محدودیت ها این اتفاق نیفتاد و در نتیجه امكان ترمیم سقف تسهیلات متناسب با افزایش قیمت مسكن پیدا نشد.
به گفته این مقام مسئول اگر سقف تسهیلات بوسیله یكی از دو راهكار تامین منابع به شكل سپرده گذاری دولت با نرخ های پایین در بانك مسكن و یا تزریق منابع یارانه ای از محل بودجه عمومی بطور میانگین سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا كند، تا حدود قابل توجهی می توان قدرت خرید تسهیلات صندوق یكم را جبران كرد و مكانیزم صندوق می تواند در بازار مسكن نیاز خانه اولی ها را كماكان تامین كند.
وی معتقد می باشد با وجود محدودیت منابع یارانه ای دولت، همین حالا هم می توان از این راهكار برای احیای صندوق پس انداز مسكن یكم استفاده نمود.


منبع:

1398/04/25
15:36:26
5.0 / 5
1637
تگهای خبر: زمین , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری