تصویب كلیات لایحه ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی در شورای شهر تهران

تصویب كلیات لایحه ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی در شورای شهر تهران

به گزارش شیك بار اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز كلیات لایحه ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی بلوك های شهر تهران را متناسب با آخرین دفترچه ارزش معاملاتی املاك مصوب كردند.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، كلیات لایحه ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی هر یك از بلوك های شهر تهران برپایه آخرین دفترچه ارزش معاملاتی املاك (موضوع ماده ۶۴ قانون مالیات مستقیم) مبحث تبصره ۳ ذیل ماده یكم مصوبه عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه ای در جلسه امروز شورای شهر تهران با ۱۳ رأی موافق به تصویب رسید.
در ابتدای جلسه گلپایگانی گزارشی از این لایحه عرضه كرد و پس از آن مرتضی الویری رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، جمع بندی دو كمیسیون مشترك برنامه و بودجه و معماری و شهرسازی را نسبت به این لایحه ارائه نمود.
بنا به قول الویری اواخر سال قبل در چارچوب تبصره ۳ ذیل ماده یكم مصوبه عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه ای این امكان به شهرداری داده شده بود كه این لایحه را عرضه نماید. مجموع افزایش در نظر گرفته در این لایحه به صورت میانگین ۷۰ درصد است اما متناسب با مناطق بین ۵۰ تا ۱۲۰ درصد متغیر است.
وی تاكید كرد: نرخ تورم مسكن پارسال ۱۱۲ درصد بود و نرخ تورم بانك مركزی ۳۱ و نیم درصد. اگر قرار بود مبنای ما نرخ تورم مسكن باشد این ضریب بیشتر از این بود.
ناهید خداكرمی در مخالفت با این لایحه تصریح كرد: ما نباید كاری را كه دولت انجام می دهد، تكرار نماییم. این شیوه را نمی پذیرم. اینكه تخلفات ساختمانی دلیلی شود كه ضریب افزایش یابد، قابل قبول نیست.
محمود میرلوحی در موافقت با لایحه مذكور اظهار داشت: هر كدام از دوستان اساسا نظرات كارشناسی خویش را دارند اما یادمان باشد كه در سال ۹۳ و ۹۴ این ضرایب انجام نشد. آن هم به علت مسائل انتخاباتی و با عنایت به كسری بودجه، مدیریت وقت ۵ هزار میلیارد تومان استقراض كرد كه امروز من و شما باید آنرا پرداخت نماییم. نمی گردد كه تراكم نفروشیم و به سمت باغات برویم.
وی اضافه كرد: در سال ۹۳ قیمت یك تن آسفالت ۸۰ هزار تومان بود اما امروز قیمت آن ۵۰۰ هزار تومان شده است. مدیریت شهری از كجا این بودجه را تأمین می كند؟ یارانه سفر شهروندان با مترو به صورت روزانه ۲۵ میلیارد تومان است.
میرلوحی اظهار داشت: سیاست شورا این است كه نمی خواهد استقراض كند ازاین رو باید به سمت منابع پایدار برویم. اگر اصلاح رویكرد نداشته باشیم ناچار خواهیم بود كه همانند مدیریت گذشته رفتار نماییم.
وی اضافه كرد: امروز تجاری سازی جواب نمی دهد. بانك ها از ۱۰ سال پیش ورود به مال سازی داشتند و امروز متوجه شدند كه اشتباه كردند.
در آخر بعد از عرضه اظهار نظرهای موافقان و مخالفان، گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، توضیحاتی را ارائه نمود.
گلپایگانی با اشاره به اینكه امروز سوداگری در مسكن در مناطق گران شهر تهران یكی از طریق های كسب درآمد شده است، اظهار داشت: در حالیكه واحدهای خالی زیادی درشهر تهران وجود دارد، دو میلیون نفر در مسكن بد زندگی می كنند. برپایه سبك جمعیتی، طرح تفصیلی مناطق شمال تهران و میانی، سقف جمعیتی شان پر شده است.
وی افزود: باید سرمایه را به سمت مناطق میانه و مناطق ناكارآمد سوق دهیم. این عوارض قابل ملاحظه نیست اما باید متناسب با اقتصاد شهر و معیارهای طرح هادی و تفصیلی بعضی از بلوك، عوارض بیشتری دهند.

1398/03/28
13:57:39
5.0 / 5
2111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری