معاون وزیر راه اعلام كرد؛

كمیسیون ماده ۱۰۰ مانع تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز

كمیسیون ماده ۱۰۰ مانع تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز

شیك بار: دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: برخی ساخت و سازها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به سبب وجود كمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی شوند.به گزارش شیك بار به نقل از صداوسیما، فرزانه صادق مالواجرد اضافه كرد: كمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها محل جریمه كردن و ترمیم درآمد شهرداری ها شده است كه در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد كه دولت در این باره لایحه ای را به مجلس تقدیم خواهدنمود.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برخی ساخت و سازها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به سبب وجود كمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی شوند از این رو تغییر كمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور كار دولت قرار گرفته است.
وی افزود: وزارت راه و شهرسازی و وزارت كشور درباب این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با لطمه شناسی، معضلاتی را كه كمیسیون ماده ۱۰۰ به وجود آورده حل و فصل شود. لایحه تغییر این كمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود.
وی افزود: البته آنچه مصوبه می شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد كه این كار بالقطع همكاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می طلبد.
صادق مالواجرد اظهار داشت: ساخت و سازهایی كه در كنار بستر رودخانه ها انجام شده است بیان كننده ورود به طبیعت و دستكاری آن است كه منجر به اتفاقات ناخوشایندی شده است.
وی با اشاره به اینكه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهرها همچون مواردی است كه باید مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: زمانی كه سطح اشغال زمین در شهرها به سبب افزایش ساخت و سازها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاك كمتر می شود و آب جاری می شود.
صادق مالواجرد اضافه كرد: باید جانمایی درستی برای ساخت و سازها و طرح های توسعه ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه ها ممنوع شود. ضمن اینكه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازبینی در برنامه ریزی ها داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه باید حریم بستر رودخانه ها در مناطقی كه گرفتار سیل شدند باردیگر بازبینی شود، اظهار داشت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همكاری وزارتخانه ها به جدیت دنبال شود. همین طور باید پهنه هایی در همه شهرها ایجاد و سایت های بحران در شهرها تجهیز شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه برخوردها و پیگیری ها درباره تخلف در حریم رودخانه ها پررنگ تر شده است، اضافه كرد: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی كه تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همكاری بین قوا است.
وی افزود: با عنایت به سیل اخیر، جابجایی در مكان یابی سایت ها و طرح های شهرسازی انجام می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه آئین نامه كنترل شهرسازی را آغاز كردیم، اظهار داشت: در نقشه كاربری اراضی، هر اتفاقی كه در شهرها می افتد مشخص می شود و طرح ها همه باید در چارچوب طرح فرادست اجرا شود.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با اشاره به اینكه اولین جلسه شورای عالی شهرسازی با سوژه لطمه شناسی و بررسی سیل برگزار شد، اظهار داشت: میزان بارش ها و حجم آب در پشت سدها بررسی گردید این میزان از حجم آب از زمانی كه خشكسالی داشتیم بیشتر بود و به سبب افزایش میزان آب در بستر رودخانه ها، سیل بوجود آمد.
وی با اشاره به اینكه سیلاب گل آلود بیان كننده شسته شدن خاك به سبب نبود پوشش گیاهی است، تاكید كرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم.
وظیفه كمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.

1398/02/06
16:25:34
5.0 / 5
2288
تگهای خبر: بار , زمین , ساختمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری