گزارش شیك بار به نقل از مهر؛

وام ۱۰۰ میلیونی مسكن، اوراق تسهیلات را گران نكرد

وام ۱۰۰ میلیونی مسكن، اوراق تسهیلات را گران نكرد

به گزارش شیك بار در حالیكه پیش بینی می شد تا صدور مجوز افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت مسكن به خریداران تا ۱۰۰ میلیون تومان بازار مسكن را رونق بدهد، اما قیمت اوراق تسهیلات فعلا در ثبات قرار دارد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسكن تا ۱۰۰ میلیون تومان در تهران، تأثیری بر افزایش نرخ اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس نداشت.
در حالی كه همواره پیش بینی می شود افزایش سقف تسهیلات مسكن، این بازار را با رونق مواجه كند، اما مصوبه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار تأثیری در قیمت اوراق تسهیلات مسكن نداشت و این اوراق همچنان در دامنه قیمتی ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان در نوسان است.
هر چند كه هفته گذشته نرخ برخی از نمادهای معاملاتی این اوراق تا ۵۲ هزار تومان هم كاهش یافته بود، اما تغییرات اخیر و افزایش حدوداً ۲ هزار تومانی قیمت اوراق تسهیلات مسكن، سبب بروز نوسان جدی در بازار خرید و فروش این برگه ها نشد.
با توجه به اینكه از چهارشنبه هفته گذشته (۱۵ اسفند) اعتبار برگه های تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۵ منقضی شده و دیگر هیچیك از اوراق تسهیلات مسكن سال ۹۵ در معاملات هفته جاری فرابورس قابل خرید و فروش نیست، شاهد افزایش اندك برگه های «تسه» بوده ایم چراكه هم اكنون تمامی برگه های در دسترس خریداران، حداقل تا فروردین سال آینده معتبر بوده و دیگر شاهد تفاوت قیمت نمادهای معاملاتی به علت نزدیك بودن زمان انقضای تاریخ اعتبار آنها نخواهیم بود.
گفتنی است هر برگه تسهیلات مسكن از زمان صدور تا دو سال اعتبار دارد كه هم اكنون، قدیمی ترین برگه های تسهیلات مسكن كه در بازار این اوراق معامله می شود، برگه های «تسه ۹۶۰۱» (اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹۶) است كه تا فروردین ۹۸ امكان خرید و فروش آنها در این بازار وجود دارد.
با این حال انتظار می رفت تا با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسكن به خریداران واحدهای مسكونی نوساز، بازار این اوراق با افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت مواجه شود كه این اتفاق رخ نداد. به نظر می آید نزدیك شدن به روزهای پایانی سال و روزهای ابتدایی فروردین سال آینده كه به صورت سنتی سبب كاهش معاملات مسكن می شود، در راكد ماندن بازار مسكن بی تأثیر نباشد.
كاهش خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن از نظر حجم و تعداد
در معاملات امروز فرابورس، اغلب نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن در بازه قیمتی ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان به فروش رفتند كه سبب شده بود تا برخی از نمادهای دیگر به علت عدم استقبال خریداران، وارد چرخه خرید و فروش نشوند. به گونه ای كه حجم برگه های عرضه شده در نماد «تسه ۹۷۰۷» (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر امسال) تنها ۶ برگه، در نماد تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور سال گذشته) تنها ۴ برگه، در نماد تسه ۹۷۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ماه امسال) تنها ۸ برگه و … در آمار امروز اوراق تسهیلات مسكن دیده می شود.

1397/12/20
14:49:02
5.0 / 5
2103
تگهای خبر: بار , خرید و فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری