رئیس كل گمرك در گفت وگو با مهر:

۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده داریم، كالاهایی با ۵ سال رهاشدگی

۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده داریم، كالاهایی با ۵ سال رهاشدگی

شیك بار: رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اینكه ۳ یا ۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده در گمركات وجود دارد، اظهار داشت: ظرف ۱۰ سال قبل كالاهایی كه در مناطق آزاد بودند ۳ یا ۴ بار تعیین تكلیف شده اند.مهدی میراشرفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از ۳۵ میلیارد دلار كالایی كه طی ۱۰ ماه سال جاری به كشور وارد شده، ۱۰ میلیارد دلار مربوط به كالاهای اساسی و ۲۵ میلیارد دلار باز عموما مربوط به كالاهای واسطه ای، ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه واحدهای تولیدی بوده است كه بیشتر از ۸۰ درصد واردات كشور را می سازند.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران اضافه كرد: تحریم امكان دارد برخی عوارضی هم برای كشور داشته باشد؛ اما هماهنگی بین دستگاهی می تواند این عوارض را به حداقل برساند و رسوب كالا را بكاهد.
وی با اشاره به رسوب كالا در گمركات، اظهار داشت: بحث رسوب كالا در گمركات به زمان گذشته برمی گردد؛ به این معنا كه تا چند ماه پیش، در مناطق آزاد و ویژه كالاها مشمول قانون متروكه نمی شدند؛ اما از چند ماه گذشته، مدت توقف این كالاها به ۲ ماه كاهش یافته است.
میراشرفی اضافه كرد: یك بخش از كالاهایی كه تحت عنوان كالای رسوبی از آن یاد می شود، عموما كالاهایی هستند كه از سنوات گذشته، متروكه بوده است؛ همانطور كه كالاهایی وجود دارند كه از ۵ سال پیش، در بنادر رسوب شده اند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ظرف ۱۰ سال گذشته، كالاهایی كه در مناطق آزاد بوده اند، ۳ یا ۴ بار تعیین تكلیف شده اند، برای اینكه قانون امور گمركی در آنجا ناظر نبوده و قوانین منطقه، حاكم است.
وی اشاره كرد: قانون مناطق آزاد به این نحو است كه عملا با تصمیم خود منطقه، كالا متروكه می شود؛ اما الان قانون جدید مدت توقف را به دو ماه كاهش داده است كه این مساله، باعث شده كالاهایی كه از سنوات قبل رسوب شده بودند، خودرا نشان دهند.
میراشرفی اظهار داشت: قبلا عنوان می شد كه بالای ۳ تا ۴ هزار كانتینر كالای رسوب شده وجود دارد، اما من فكر می كنم با این اقداماتی كه دستگاههایی همچون سازمان بنادر، مناطق آزاد و سازمان اموال تملیكی انجام می دهند، این حجم رو به كاهش رود.

1397/11/20
23:09:42
5.0 / 5
2372
تگهای خبر: بار , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری