سالاری عنوان كرد؛

ایرادات كمیسیون شهرسازی برای تعیین تعرفه جابجایی درختان

ایرادات كمیسیون شهرسازی برای تعیین تعرفه جابجایی درختان

به گزارش شیك بار محمد سالاری اظهار داشت: در لایحه شهرداری برای تعیین تعرفه جابجایی درختان شاخص تدوین شده صرفاً بن درخت است و گونه درختان، امكانات حمل ونقل و جابجایی و فصل مناسب جابجایی درخت مشخص نشده است.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، محمد سالاری رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه عرضه شده از جانب شهرداری تهران برای تعیین تعرفه جابجایی درختان در شهر تهران عرضه داده است، تصریح كرد: در دوره چهارم شورا، مصوبه ای درمورد سربرداری درختان شهر تهران داشتیم كه بر مبنای یكی از تبصره های آن، شهرداری تهران ملزم است تعرفه پایه جابجایی درختان در شهر را اعلام نماید، بنابراین شهرداری در جهت این تكلیف لایحه فعلی را عرضه داده است.
وی افزود: بر مبنای بررسی ها و جلساتی كه ما با حقوقدانان داشتیم به دو دلیل این لایحه را رد كردیم و حتی به این نتیجه رسیدیم كه تكلیفی هم كه شورا برای شهرداری گذاشته اشكالاتی دارد.
سالاری خاطرنشان كرد: اول اینكه در تبصره ۲ ماده ۸ آیین نامه اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها می گوید شهرداری موظف است در صورت درخواست متقاضی برای جابجایی و سربرداری درخت با رعایت ضوابط و اصول علمی و ایمنی اقدام نماید و امكانات و تسهیلات مورد نیاز را در قبال دریافت اجرت ها و هزینه های مربوطه در اختیار متقاضی قرار دهد؛ یعنی اگر شهرداری خودش خواست، نسبت به جابجایی و سربرداری اقدام نماید مانند سایر خدماتی كه عرضه می دهد باید قیمت ها را اعلام نماید و شورا هم آنها را مصوب كند.
رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: بر مبنای لایحه ای كه سازمان بوستان ها عرضه كرده است شهرداری قرار نیست این كار را انجام دهد بلكه ناظر بر این است كه قرارداد بین شركت های خصوصی و مردم نوشته شود و این مغایر قانون فرادست است. اگر اینگونه باشد، صدها خدمت توسط بخشی از مردم یا بخشی از شركت ها به مردم داده می شود، مگر ما در مدیریت شهری برای خرید و فروش نهال، كود و... تعرفه مشخص می كنیم؟ بنابراین اگر هم مقرر است تعرفه مشخص نماییم باید مردم با شهرداری قرارداد بنویسند و شهرداری آن زمان وظیفه خویش را به بخش خصوصی برونسپاری كند اما طرف حساب، شهرداری باشد.
وی با اشاره به جلسه با حقوقدانان تصریح كرد: به فرض كه شورا لایحه فعلی را پذیرفت و از این مورد حقوقی عبور كرد، در اینصورت هم شاخص تعرفه ای كه تدوین شده صرفا بن درخت است و گونه درختان، امكانات حمل ونقل و جابجایی، ریسك های انتقال درخت و فصل مناسب جابجایی درخت مشخص نشده است و ضمانت اجرایی برای رعایت تعرفه هایی كه ما مصوب می نماییم معلوم نیست و هزینه های انجام حرص و سبك سازی درختان هم دیده نشده است.
سالاری تصریح كرد: مساله دیگر اینكه مشاركت مردم حذف شده و در نهایت ما به این دلایل مخالف لایحه هستیم و اگر مقرر است تایید گردد قراردادها باید بین مردم و شهرداری باشد.

1397/10/11
13:58:35
5.0 / 5
1931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری