واعظی:

اتصال خط آهن شلمچه به عراق دنبال می گردد

اتصال خط آهن شلمچه به عراق دنبال می گردد

شیك بار: شلمچه - رئیس دفتر رئیس جمهور پیگیری اجرای هرچه سریع تر هسته اتصال راه آهن شلمچه به بصره را وعده كرد و از گرفتن وعده اجرای این طرح از كاندیدای تصدی وزارت راه و شهرسازی اطلاع داد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، عصر امروز محمود واعظی در جلسه ستاد اربعین در ساختمان تجاری منطقه آزاد اروند در مرز شلمچه اظهار نمود: یكی از طرح هایی كه از سال قبل قرار بوده اجرایی شود هسته اتصال راه آهن شلمچه به بصره است كه نظر موافق رئیس جمهور هم دریافت شده اما مشغله كاری فراوان و سخت گیری ها وزارتخانه های تابعه مانع انجام كار به نحوه مطلوب شد كه این مورد امسال با جدیت بیشتر دنبال می گردد.
وی از گرفتن نظر موافق گزینه تصدی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای این طرح اطلاع داد و اظهار داشت: با كاندید وزارت راه هم صحبت و از او خواسته شد كه در صورت دریافت رای اعتماد مجلس نخستین اقدام پیگیری مسئله راه آهن باشد و وی هم در پاسخ خواسته است هر اقدام مورد نیازی برای اجرای طرح صورت گیرد.
مدیر دفتر نهاد ریاست جمهوری بر ابراز علاقمندی دبیر شورای عالی مناطق آزاد كشور برای اجرای این طرح هم تصریح كرد و اضافه كرد: قرار بر این است تا هفته آینده و در صورت رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، در تهران جلسه ای برای بررسی مبحث اتصال راه آهن شلمچه به بصره با حضور مسئولان استان خوزستان و منطقه برگزار گردد كه در آن جلسه اجرای طرح صورت جلسه و عملیاتی شود.
وی، اجرای این طرح را عاملی در رونق منطقه دانست و توضیح داد: خوزستان به تنهایی می تواند ۵۰ درصد بازار عراق را تامین كند و اگر قطار بین شلمچه و بصره وجود داشته باشد مسئله هزینه جابه جایی اقلام صادراتی رفع خواهد شد و هزینه حمل و نقل كه كاهش پیدا كند كالای ایران در مقابل كالاهای وارد شده از كشورهای دیگر مزیت پیدا می كند.
واعظی، رونق گردشگری را دیگر مزیت اجرای این طرح دانست و اظهار داشت: با اجرای قانون حذف روادید چهره شهرهای خرمشهر و آبادان تغییر كرده است كه اجرای این خط ریلی علاوه بر موارد اقتصادی مسئله گردشگری را هم رونق می دهد و می توان این رونق را به سایر استان ها تسری داد.
وی در ادامه از اجرای طرح جامع اربعین در دو رمز شلمچه و چذابه اشاره و آنها را طرح های خوب و لازم الاجرا خواند و اظهار نمود: طرح هایی كه هم برای شلمچه و هم در چذابه طراحی شده طرح خیلی خوب و مهمی است كه حتما باید صورت گیرد چراكه می توانند ماندگار بماند و مواردی همچون بارندگی شب گذشته كه سبب به زحمت افتادن زائران و تولید مشكل برای بعضی از چادرها شده است با اتخاذ تدابیری برای داشتن موكب های ثابت كه بتوان همیشه از آنها بهره برد تكرار نخواهد شد.
مدیر دفتر نهاد ریاست جمهوری اجرای طرح جامع را كاری نیازمند همكاری و اتحاد دانست و از همه همچون منطقه آزاد، شهردای ها و نهادهای دولتی و مردم خواست برای انجام ان در كنار یكدیگر باشند.
وی در ادامه اقدامات انجام شده در مرزهای خوزستان را حاصل برنامه ریزی یك ساله دانست و اظهار داشت: كار انجام شده اقدام تشكیلاتی بسیار خوبی است و سال قبل از استاندار خوزستان خواسته شده بود در اواخر سفر اربعین برای سال آینده برنامه ریزی شود و امسال شاهد بودیم كه تفاوت ها نسبت به سال قبل بسیار زیاد است و در بحث جاده و آب و برق، نسبت به سال قبل تغییرات بسیار مشهود بوده است.
واعظی اقدامات انجام شده در مرزها برای اربعین را قابل تجلیل دانست و در ادامه با اشاره به نقش مردم در رقم خوردن كنگره اربعین، بیان كرد: این اربعین كه به كنگره تبدیل گشته است شروع آن با مردم بوده است و خواست همگانی بود و بر این اساس مهم می باشد از مردم تشكر شود اكنون هم مردم خدمت كنندگان اصلی هستند.
وی اضافه كرد: از میان موكب شلمچه كه سال های گذشته بعضی از آنها از استان های دیگر آمده بودند امسال اغلب مواكب بومی خوزستان هستند و این نشان دهنده اوج عشق و علاقه آنها است.
مدیر دفتر نهاد ریاست جمهوری، انتخاب عادل عبدالمهدی به نخست وزیری عراق را هم یك مزیت برای تحكیم ارتباطات میان ایران و عراق یاد كرد و اظهار داشت: نتیجه انتخابات و انتخاب عادل عبدالمهدی مزیتی است چون كه وی بسیار علاقمند به تحكیم روابط با ایران و سرافرازی شیعه در منطقه و جهان است.
وی به مشكلات زائران برای تامین ارز در عراق هم اشاره و اظهار نمود: از یك ماه با دولت عراق به جهت اینكه دینار در ایران توزیع شود مذاكره انجام می گردد و عراق پاسخ را به هفته های آینده واگذار می كردند و بالاخره در هفته گذشته به ما اعلام گردید كه این مورد امكان پذیر نیست طرح ارز تبادلی طرحی بود كه با سرعت ریخته و مشكلات بسیاری مواجه گردید اما طبق گزارشی كه امروز بامداد در چذابه داده شد و در شلمچه با دوربین ضبط شده است مشاهده می گردد هركس در كمتر از دو دقیقه ارز خویش را دریافت می كند.

1397/08/05
14:44:27
5.0 / 5
2523
تگهای خبر: بار , تولید , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری