طی ۶ ماه نخست امسال رقم خورد؛

رشد۶۳درصدی پرداخت وام خرید مسكن، كاهش ۱۲ درصدی تسهیلات ساخت

رشد۶۳درصدی پرداخت وام خرید مسكن، كاهش ۱۲ درصدی تسهیلات ساخت

شیك بار: بانك عامل بخش مسكن اعلام نمود: طی ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، تسهیلات ساخت مسكن ۱۲ درصد كاهش داشته و علت آنرا كاهش ساخت و ساز عنوان كرده است.به گزارش شیك بار به نقل از بانك عامل بخش مسكن، در ۶ ماه اول امسال، حجم پرداخت تسهیلات خرید مسكن توسط این بانك به لحاظ تعداد (فقره تسهیلات) با رشد ۶۳ درصدی مواجه گردید كه این میزان رشد در دامنه پوشش متقاضیان تسهیلات خرید مسكن در سال های گذشته بی سابقه بوده است.
از ابتدای سال ۹۷ تا آخر شهریور ماه، ۱۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار در شهرهای سراسر كشور با استفاده از تسهیلات بانكی صاحب خانه شدند. این تعداد تسهیلات به اشكال مختلف شامل تسهیلات از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن، تسهیلات صندوق پس انداز مسكن و همینطور تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم به متقاضیان برای خرید مسكن پرداخت شده است.
در این مدت ۱۱۱ هزار و ۲۰۰ فقره انواع تسهیلات خرید مسكن با ارزش كل ۵ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان به متقاضیان خرید خانه در شهرهای سراسر كشور پرداخت گردید. تسهیلات پرداختی برای خرید مسكن به لحاظ فقره و ارزش به ترتیب ۶۳ درصد و ۵۵ درصد نسبت به نیمه اول سال قبل (مدت مشابه سال قبل) رشد داشته است.
در نیمه اول امسال تعداد تسهیلاتی كه بانك عامل بخش مسكن برای ساخت مسكن در قالب تسهیلات مشاركت مدنی به سازنده ها و فعالان ساختمانی پرداخت كرد، ۱۲ درصد كمتر از نیمه اول سال قبل بوده است.
بررسی ها درباره علت رشد منفی در استفاده سازنده ها از تسهیلات ساخت حكایت از آن دارد كه بازار ساخت و ساز در ماه های اخیر به خاطر اثر منفی تحولات اقتصادی و تورم مصالح ساختمانی، دچار ركود خفیف شد و از رونق سال قبل فاصله گرفت.
سازنده ها در ماه های اخیر در مواجهه با تلاطم قیمت زمین و مصالح ساختمانی و همینطور مبهم شدن وضعیت آینده، از شروع پروژه های جدید ساختمانی خودداری كردند. این اتفاق بر روند استفاده از تسهیلات ساخت مسكن اثر منفی گذاشت.
بر اساس آنچه بانك عامل بخش مسكن اعلام نموده، در شهریور امسال كل منابع در اختیار این بانك ۲۲.۵ درصد نسبت به شهریور سال قبل افزایش پیدا كرد اما كل تسهیلاتی كه در شهریور امسال پرداخت كرد از رشد ۲۳ درصدی نسبت به شهریور ۹۶ برخوردار شد.
در نیمه اول امسال بانك عامل، ۲۴۳ هزار فقره انواع تسهیلات در حوزه های مختلف بخش مسكن و ساختمان پرداخت كرد. ارزش ریالی تسهیلات پرداختی در این مدت رقمی بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان بوده است. حجم پرداخت تسهیلات توسط این بانك در ۶ ماه اول سال جاری به لحاظ تعداد از رشد ۴۶ درصدی و به لحاظ ارزش ریالی از رشد ۳۷ درصدی نسبت به نیمه اول سال ۹۶ برخوردار بوده است.
عمده تسهیلاتی كه بانك مذكور در نیمه اول سال ۹۷ پرداخت كرد، از جنس تسهیلات خرید مسكن بوده است.

1397/07/17
13:28:34
5.0 / 5
2072
تگهای خبر: بار , زمین , ساختمان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری