گزارش شیك بار به نقل از مهر؛

تحلیل بازار مسكن بهار ۹۷، بازارهای موازی جذاب تر از خرید ملك

تحلیل بازار مسكن بهار ۹۷، بازارهای موازی جذاب تر از خرید ملك

شیك بار: مقایسه تحلیلی بازار مسكن در بهار امسال نسبت به بازارهای موازی، نشان داده است سایر بازارها شامل سهام، سكه و ارز نسبت به مسكن، ارزش افزوده بیشتری داشته اند كه ناشی از فعالیت های سوداگرایانه است.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی گزارشی از وضعیت بازار مسكن در سه ماهه ابتدایی سال جاری را منتشر نمود.
بر اساس این گزارش، میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران در سه ماهه اول سال ۹۷ (بهار امسال)، ۶ میلیون و ۲۰ هزار تومان برآورد شده كه نسبت به سه ماهه پیش از آن (زمستان ۹۶) ۹ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال پیش از آن (بهار ۹۶)، معادل ۳۶ درصد افزایش یافته است.
نرخ رشد قیمت مسكن و مقایسه آن با تورم عمومی
با این حال ركورد بیشترین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در بهار امسال، در اختیار منطقه ۱ تهران با متری ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و كمترین نرخ میانگین قیمت مسكن در فصل گذشته (بهار ۹۷) در اختیار منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان قرار داشت؛ این در شرایطی است كه نرخ تورم عمومی در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل، ۱۰.۴ درصد اعلام شده بود.
مقایسه نرخ رشد قیمت مسكن با تورم عمومی نشان داده است كه این شاخص (نرخ رشد قیمت مسكن) از سال ۹۲ تا ۹۵ همواره از تورم عمومی عقب تر بوده است؛ به نحوی كه در سال ۹۵ این دو شاخص به یكدیگر نزدیك شدند؛ اما از سال ۹۶، نرخ رشد قیمت مسكن از نرخ تورم عمومی پیشی می گیرد كه در نهایت، در بهار امسال بین این دو شاخص شكاف گسترده تری به وجود می آید.

در بهار امسال، بیشترین نرخ رشد افزایش مسكن در شهر تهران به منطقه ۵ با ۵۴.۸ درصد و كمترین نرخ رشد قیمت مسكن نیز، به منطقه ۱۶ با ۱۶درصد متعلق می باشد.
در سه ماهه ابتدایی سال جاری، تعداد معاملات ثبت شده واحدهای مسكونی نسبت به زمستان سال قبل (فصل پیش از آن) ۲۸ درصد و نسبت به سه ماهه ابتدایی سال پیش از آن، ۵.۵ درصد رشد داشته است. در بهار ۹۷، ۳۹ هزار و ۹۸۰ فقره معامله واحد مسكونی به ثبت رسید.
فراوانی معاملات مسكن بهار امسال بر مبنای قیمت، متراژ و سن بنا
بنا به اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، بیش از ۵۷ درصد معاملات انجام شده به واحدهای با عمر كمتر از ۱۰ سال و حدود ۴۵ درصد به واحدهای بین متری ۲ تا ۵ میلیون تومان متعلق می باشد. ۷۴ درصد معاملات هم به واحدهای مسكونی زیر ۱۰۰ متر مربع مربوط می گردد.
بر اساس این گزارش، بیشترین تعداد معاملات مسكن به واحدهای با سن كمتر از ۵ سال با ۳۸.۶ درصد و كمترین حجم معاملات مسكن به واحدهای مسكونی بالای ۲۰ سال با ۱۱.۷ درصد اختصاص دارد.
از نظر قیمتی هم واحدهای مسكونی واقع در بازه قیمتی متری ۳ تا ۴ میلیون تومان با ۱۷.۲ درصد پُرمتقاضی ترین واحدها و خانه های واقع در بازه قیمتی زیر متری ۲ میلیون تومان، با فراوانی ۱.۶ درصد كم استقبال ترین واحدهای مورد معامله در فصل اول سال جاری بودند.
از نظر متراژ هم آپارتمان های مسكونی با زیربنای ۶۰ تا ۸۰ متر مربعی با فراوانی ۲۸.۳ درصد بیشترین میزان تقاضای خرید و واحدهای واقع در بازه متراژی ۱۸۰ تا ۲۰۰ متر مربعی هم كمترین میزان استقبال خریداران مسكن را در اختیار داشتند.
از دیگر خصوصیت های معاملات مسكن در بهار سال جاری، تعلق داشتن بیش از ۵۰ درصد كل خرید و فروش ها به واحدهای زیر ۴۰۰ میلیون تومانی است.
اقبال به ساخت و سازهای جدید
همچنین در بهار امسال تعداد پروانه های ساختمانی صادره با رشد مناسبی روبه رو شد و به رقم ۱۹ هزار و ۶۰۰ پروانه ساخت و ساز رسید كه نسبت به بهار سال قبل حدود ۳۱.۴ درصد رشد داشته است؛ اما نسبت به فصل پیش از آن (زمستان ۹۶) كه بیش از ۲۱ هزار پروانه ساختمانی صادر شد، رشد منفی ۶.۳ درصدی را تجربه نمود.

مقایسه سودهای حاصله از سرمایه گذاری در مسكن با سكه، ارز و سهام
مقایسه بازارهای رقیب با بازار مسكن در كنار تورم عمومی نشان داده است سود حاصل از سرمایه گذاری در همه بازارها اعم از مسكن، بورس، سكه و ارز از تورم عمومی پیشی گرفته است.
با این حال بازار مسكن كم سود ده ترین بازار میان رقبای خود است كه جدول زیر شامل مقایسه نرخ رشد بازارهای موازی شامل نرخ رشد شاخص كل بورس، سكه، ارز و متوسط قیمت یك متر مربع واحد مسكونی در تهران به خوبی این تفاوت را نشان می دهد:

تورم عمومی
بازار مسكن
بازار سكه
بازار ارز
بازار سهام
۱۰.۴
۳۶
۶۸.۵
۵۵.۲
۳۸.۳


1397/06/16
01:03:02
5.0 / 5
2554
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری