معاون آخوندی خبر داد:

جلسه لاریجانی و آخوندی درباره الحاق خیابان مردم به حریم مجلس

جلسه لاریجانی و آخوندی درباره الحاق خیابان مردم به حریم مجلس

شیك بار: دبیر شورای عالی و شهرسازی از دیدار هفته آینده وزیر راه و شهرسازی با رئیس مجلس شورای اسلامی با مبحث بررسی الحاق خیابان مردم به حریم مجلس اطلاع داد.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، محمد سعید ایزدی در نشست خبری با اشاره به اینكه طرح جامع سرزمین با همكاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تدوین شده اظهار داشت: مقرر است این طرح به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری برسد و دیگر شاهد وجود مصوبه های مختلف درباره طرح آمایش سرزمین نباشیم.
وی با اشاره به اینكه شورای عالی شهرسازی و معماری در گذشته درگیر مسائل روزمره بود، اظهار داشت: با عنایت به اینكه این شورا جایگاه سیاستگذاری دارد، از سال قبل رویكرد ما در شورا تغییر نمود و به مسائل كلان شهرسازی می پردازیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی یكی از مسائل جدی شهرهای ایران را رودخانه های شهری دانست و اظهار داشت: این رودخانه ها معضلات زیادی داشته و در مواردی رودخانه را پوشاندند و روی آن ساخت و ساز انجام دادند كه نمونه آن در تهران بود و رودخانه شهری را به بازار تبدیل كردند. بنابراین در شورای عالی شهرسازی مصوبه ای به تصویب رساندیم و قرار شد از این پس رودخانه های درون شهری حفظ شوند.
ایزدی از دیگر اقدامات شورای عالی شهرسازی و معماری را همكاری با حرفه مندان این حوزه برای رفع مشكلات آنها عنوان و اظهاركرد: یكی از مهمترین مشكلات فعالان حوزه معماری و شهرسازی مطالبات آنها از دولت در مورد مشاوره های طرح ها بود كه تا آخر سال ۹۶ كلیه دیون مهندسان مشاور را در حوزه وزارت راه و شهرسازی پرداخت كردیم و در حال مذاكره با سایر دستگاه ها هستیم تا آنها هم دیون خود به حرفه مندان مهندسی مشاور معماری و شهرسازی را پرداخت كنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه طراحی های سابق طرح های جامع شهری دیگر پاسخگوی وضعیت شهرسازی كشور نیست، اظهار داشت: در دوره جدید شورای عالی شهرسازی رویكرد جدیدی برای تدوین طرح های جامع شروع كرده ایم كه در ۵ شهر همچون اصفهان و سنندج بعنوان پایلوت طرح های جامع با روش جدید طراحی شده است.
وی یكی دیگر از اقدامات این شورا را پیگیری و اجرای قانون جابجایی پادگان ها و تصویب طرح های انتقال پادگان های ارومیه، اصفهان و خرم آباد دانست و اضافه كرد: با جابجایی این پادگان ها عرصه های در اختیار نیروهای مسلح به شهروندان واگذار خواهد شد و سرانه كاربری شهری و عرصه عمومی شهرها افزایش خواهد یافت. همینطور مقرر است بزودی مبحث انتقال پادگان های ۰۶ تهران و ۷۷ مشهد در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شود.
دبیر شورای عالی شهرستان و معماری با اشاره به دیگر مصوبات این شورا در مورد ضرورت حفظ باغات شهرها همچون باغات منطقه كن به تصویب مقررات بلندمرتبه سازی در آینده نزدیك در این شورا اشاره نمود و اظهارداشت: ضوابط بلندمرتبه سازی آماده شده و بعد از تصویب در شورای عالی شهرسازی به دستگاه های ذیربط ابلاغ خواهد گردید. همینطور در جهت اجرای همین ضوابط هفته گذشته در این شورا با احداث ساختمان ۱۱ طبقه در منطقه سعادت آباد مخالفت كردیم.
به گفته ایزدی، طرح جامع بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در شورای عالی شهرسازی تجدید نظر شد و ماه گذشته طرح جامع پیرامون حرم رضوی با تجدیدنظرهای جدید را به شهرداری مشهد ابلاغ كردیم. بر مبنای تجدیدنظرهای صورت گرفته مقرر است از تخریب و تعریض خیابان ها جلوگیری شده، بافت پرارزش پیرامون حرم حفظ شود و از هرگونه بلندمرتبه سازی در پیرامون حرم مطهر رضوی جلوگیری به عمل آید. همینطور از واگذاری و فروش تراكم های جدید جلوگیری خواهد شد.
وی اضافه كرد: در طرح قبلی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، بیش از ۹۵ درصد بافت اجازه تخریب داشت كه در طرح جدید به ۲۰ درصد و تنها برای زیرساختها مجوز تخریب داده می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره نتیجه مذاكرات شورای عالی شهرسازی و معماری با مجلس شورای اسلامی در مورد ساخت و ساز پیرامون مجلس و واگذاری خیابان «مردم» به این قوه اظهار داشت: هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی طی مكاتبه ای با رئیس مجلس درخواست برگزاری نشستی درباره نتایج واگذاری خیابان های اطراف مجلس به این قوه عرضه شد كه روز گذشته آقای لاریجانی با آن موافقت نمود و مقرر است هفته آینده وزیر راه و رئیس مجلس در مورد واگذاری خیابان «مردم» بعنوان یكی از مصوبات گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری مذاكره داشته باشد.

1397/06/07
14:31:26
5.0 / 5
2938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری