حق شناس در بازدید از خانه كتاب خبر داد؛

راه اندازی پهنه فرهنگی رودكی در تهران

راه اندازی پهنه فرهنگی رودكی در تهران

شیك بار: رییس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در دیدار با مدیرعامل خانه كتاب، از طریق اندازی پهنه فرهنگی رودكی در تهران اطلاع داد.به گزارش شیك بار به نقل از روابط عمومی موسسه خانه كتاب، محمدجواد حق شناس، رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و علی اعطا، سخنگو و عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران عصر روز شنبه (۱۶ تیرماه) ضمن دیدار و گفتگو با نیكنام حسینی پور، مدیر عامل خانه كتاب از بخش های مختلف این موسسه بازدید نمودند.
حسینی پور در این دیدار اظهار داشت: سایت اهل قلم موسسه خانه كتاب نزدیك به ۱۸ هزار عضو دارد كه نزدیك به ۸ هزار نفر از آنها اهل قلم تهران هستند. ما به دنبال پالایش اعضای سایت هستیم تا بتوانیم به درستی به اهالی قلم خدمات عرضه نماییم.
مدیرعامل خانه كتاب افزود: سال قبل به ۲۰۰ نفر از اهالی قلم از سراسر كشور وام با بازپرداخت ۳۶ ماه اعطا شد.
وی با اشاره به اینكه شهرداری امكانات رفاهی دارد كه می تواند آنها را در اختیار اهالی قلم هر منطقه قرار دهد، اظهار نمود: خانه كتاب می تواند در معرفی و شناسایی اهالی قلم هر منطقه با شهرداری همكاری كند. این اقدامات می تواند از تهران آغاز و به سایر استان ها تسری پیدا كند و اهالی قلم شهرستان ها نیر از خدمات رفاهی شهرداری استفاده نماید.
حسینی پور بیان كرد: خیابان انقلاب و ادامه آن حضور كتابفروشی ها، بخشی از هویت انقلاب اسلامی است. این هویت به مرور در حال تغییر شكل است. كتابفروشی از نظر اقتصادی درآمدزا نیست و خیلی از كتابفروشی ها به كافه تبدیل شدند. این هویت باید حفظ شود. سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری می توانند به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به كتابفروشی ها شكل دهند تا دیگر شاهد تغییر كاربری آنها نباشیم.
در ادامه این دیدار، محمدجواد حق شناس هم در سخنانی اظهار داشت: پهنه فرهنگی رودكی با همكاری شهرداری مناطق ۱۱، سازمان زیباسازی شهر تهران، شركت توسعه فضاهای فرهنگی و دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی بعنوان یك گذر فرهنگی در تهران راه اندازی خواهد شد.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: نمودهای اصلی این گذر فرهنگی، پشتیبانی از امر كتاب، كتابخوانی و كتابفروشی است. این قلب فرهنگی با چند گذر پیوند می خورد؛ دو گذر فرهنگی در این راستا تعریف كردیم كه از میدان انقلاب آغاز و به چهار راه ولیعصر، چهار راه كالج و نوفل لوشاتو می رسد و به پهنه اصلی گذر فرهنگی وصل می گردد. گذر دوم از میدان هفتم تیر تا سر حافظ را شامل می گردد. این گذرها را بعنوان گذر كتاب تعریف كردیم.
وی افزود: گذر صنایع دستی هم به علت وجود مراكز فروش صنایع دستی در خیابان استاد نجات اللهی (ویلای سابق) راه اندازی می گردد. همینطور بر طبق این طرح، تهران دارای گذر ساز و نوا هم خواهد شد كه این گذر در خیابان لارستان به علت وجود فروشندگان ادوات موسیقی تولید خواهد شد. گذر نمایش محدوده خیابان لاله زار به خاطر وجود سینماها و سالن های نمایش قدیمی را دربرمی گیرد.
حق شناس بیان كرد: دو مركز مهم فرهنگی مانند تئاتر شهر و تالار وحدت و مجموعه رودكی هم در این پهنه واقع شده اند. همینطور سالن فرهنگ كه یكی از قدیمی ترین سالن های پایتخت شناخته می شود، در كنار مركز ارامنه كه در انتهای خیابان خارك در كنار ۴ سفارت خانه روسیه، فرانسه، واتیكان و ارمنسان واقع شده هم بر قوام فرهنگی، هنری و معماری این پهنه افزوده است. البته در تعیین محدوده فرهنگی رودكی نباید از وجود مراكز فرهنگی ای مانند وزارت ارشاد، انتشارات های معتبر گیتا شناسی غافل ماند.
بر اساس این گزارش، بازدید از بخش های مختلف موسسه خانه كتاب اعم از مركز كتاب پژوهی ایران، سرای اهل قلم، خبرگزاری كتاب ایران و... از دیگر برنامه های این دیدار بود.

1397/04/18
15:26:09
5.0 / 5
2335
تگهای خبر: خدمات , سازمان , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری