یك طرح و چندین سوال؛

بازآفرینی شهری خمین از ذهنیت تا واقعیت، اعتبارات طرح در هاله ابهام

بازآفرینی شهری خمین از ذهنیت تا واقعیت، اعتبارات طرح در هاله ابهام

شیك بار: خمین- طرح بازآفرینی شهری خمین بعنوان سومین شهر استان مركزی از نظر وسعت مناطق حاشیه نشین و بافت فرسوده در انتظار جذب و تامین اعتبار است تا از ذهنیت به واقعیت تبدیل گردد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها، زهرا عباسی: نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و ارتقای كیفیت زندگی در سكونت گاه های غیر رسمی و بافت های ناكارآمد و قدیمی و پهنه های شهری و پهنه های با كاربری ناسازگار شهری، از اهداف پیاده سازی طرح های بازآفرینی شهری است.
مسئولیت دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری با ساختار سازمانی معین بر عهده شهرداری ها است كه بر طبق آن برنامه های كوتاه مدت، دراز مدت در جهت باز آفرینی محلات هدف را در جلسات این ستاد با حضور ۲۹ دستگاه اجرایی مورد بررسی و تصویب قرار می دهد.
ارتقای حقوق شهروندی، كیفیت زندگی، بازیابی هویت شهری، پیشگیری از بازتولید محلات ناكارآمد شهری، عمومی كردن دغدغه احیا، بهسازی و نوسازی محلات فرسوده و تحقق اهداف و مفاد سند ملی راهبردی از اهداف ستاد باز آفرینی شهری می باشد كه در آیین نامه نحوه فعالیت این ستاد مدنظر قرار گرفته است.
طبق قانون برنامه ششم توسعه ۲۷۰ محله در كشور برای بازآفرینی شهری مشخص شده كه سهم استان مركزی از این تعداد ۳۵ محله است. در این راستا برای شهر خمین هم طرح بازآفرینی شهری در دستور كار قرار گرفته اما هنوز سكونت گاه های غیر رسمی و محدوده های حاشیه نشین این شهر مشخص و مصوب نشده در حالیكه برای اجرای طرح باز آفرینی، محلات هدف باید شناسایی و اولویت بندی شوند.
از سوی دیگر اجرای برنامه های عمرانی و توسعه زیرساخت ها و ارتقای كیفیت فرهنگی و اجتماعی در محلات هدف طرح بازآفرینی شهر خمین، نیازمند این است كه اعتباراتی برای اجرایی شدن آن مشخص شود و اختصاص پیدا كند. اینكه آیا در ردیف بودجه شهرستان خمین، سهم مشخص شده بازآفرینی شهری تخصیص می یابد یا نه و اینكه آیا ۲۹ دستگاه اجرایی مسئول باید از اعتبارات خود به این طرح اختصاص دهند یا نه، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جذب اعتبار برای اجرای طرح بازآفرینی شهری خمین ضروری است
فرماندار شهرستان خمین در گفت و گو با خبرنگار مهر در این زمینه تصریح كرد: سهم اعتبارات دستگاه های اجرایی شهرستان برای اجرای این طرح پاسخگو نخواهد بود، باید برای جذب اعتبارات مشخص شده در طرح بازآفرینی شهری برنامه ریزی اصولی انجام پذیرد تا با تخصیص بودجه، این مهم عملیاتی شود.
در طرح باز آفرینی شهری علاوه بر توسعه و ارتقای زیرساخت های محلات فرسوده و ناكارآمد شهر، ارتقای وضعیت شاخص های فرهنگی و اجتماعی هم باید مدنظر قرار گیرداحمد طهرانی بیان كرد: جلسات ستاد بازآفرینی شهری در جهت تحقق مفاد سند ملی راهبردی احیا و نوسازی بافت های فرسوده و اجرای اهداف و مصوبات با حضور دستگاه های مشخص شده در كارگروه به صورت ویژه پیگیری و برگزار گردد تا هر چه سریعتر در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد.
فرماندار شهرستان خمین خاطرنشان ساخت: حاشیه نشینی و احداث سكونت گاه های غیر رسمی از صدمه های اولویت دار زندگی شهری است، طبق شاخص های در نظر گرفته شده در شهرستان خمین سكونت گاه های غیر رسمی و حاشیه نشین مشخص و مصوب نشده است، اما مناطق كم برخوردار و فرسوده وجود دارد كه نیازمند نوسازی و بهسازی است.
وی خاطرنشان كرد: یكی از اهدافی كه در آئین نامه اجرایی ستاد بازآفرینی شهری به آن اشاره شده، پیشگیری و پیش نگری در ارتباط با بازتولید محدوده ها و محله های ناكارآمد شهری می باشد كه نیازمند توجه ویژه است.
فرماندار شهرستان خمین ادامه داد: همینطور در طرح باز آفرینی شهری، علاوه بر توسعه و ارتقای زیرساخت های محلات فرسوده و ناكارآمد شهری، ارتقای كیفیت و وضعیت شاخص های فرهنگی و اجتماعی هم باید مد نظر قرار گیرد.

نیاز به ۵۰۰میلیارد ریال بودجه برای فاز اول بازآفرینی شهری خمین
شهردار خمین هم در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: در شهرستان خمین ۱۳ محله در ۲۳۷ هكتار برای اجرای طرح بازآفرینی شهری و بهسازی و نوسازی مشخص شده است.
ابوالفضل مرتضیان بیان كرد: از مجموع محله های مشخص شده شهر خمین، سه محله بیت تاریخی امام خمینی(ره)، اسماعیل بیگی و محسن آباد در اولویت اجرای طرح بازآفرینی شهری و بهسازی و نوسازی قرار گرفته اند.
ردیف اعتباری در كتابچه بودجه سال جاری، برای اجرای طرح بازآفرینی شهری خمین مشخص شده و در صورت جذب اعتبارات، این طرح اجرایی خواهد شدشهردار خمین با اشاره به اینكه طرح های مطالعاتی در جهت احیا، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و تاریخی شهرستان خمین انجام و مصوب شده است، تصریح كرد: در این راستا طرح ۲۴ متری یادگار امام، مجتمع آفتاب و خیابان فردوسی این شهرستان آماده اجرا هستند.
مرتضیان خاطرنشان كرد: ردیف اعتباری در كتابچه بودجه سال جاری، برای اجرای طرح باز آفرینی شهری خمین مشخص شده و در صورت جذب اعتبارات شهرستان خمین این طرح اجرا می گردد.
وی ادامه داد: فقط برای مرحله اول اجرای طرح بازآفرینی شهری خمین در سه محله ذكر شده، بیش از ۵۰۰میلیارد ریال بودجه مورد نیاز است كه اگر تحقق یابد، شهرداری كار عملیاتی را آغاز خواهد نمود.
به نظر می رسد اجرای طرح بازآفرینی شهری در شهر خمین بعنوان زادگان بنیان گذار انقلاب كه هر ساله میزبان گردشگران بسیار بوده و همینطور سومین شهر استان مركزی از نظر وسعت مناطق حاشیه نشین می باشد، لزوم است و در جهت اجرایی شدن این مهم باید در كنار انجام مطالعات كارشناسی و فنی، جذب اعتبار و سرمایه گذاری هم در دستور كار قرار گیرد.
*عكس: زهرا عباسی

1397/04/05
13:23:24
5.0 / 5
2363
تگهای خبر: بار , تولید , زمین , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری