پس از ارائه گزارش تفریغ بودجه ۹۵ شهرداری صورت گرفت:

تصویب تكالیف اصلاح تفریغ بودجه شهرداری تهران

تصویب تكالیف اصلاح تفریغ بودجه شهرداری تهران

شیك بار: با رای اعضای شورای شهر تهران تكالیف شهرداری تهران در مورد اصلاحات تفریغ بودجه شهرداری به تصویب رسید.به گزارش شیك بار به نقل از مهر، استماع گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ شهرداری تهران اولین دستور جلسه شصت و هشتم شورای شهر تهران بود كه توسط حسابرس قانونی در صحن شورا عرضه شد.
انحراف ۳۰ درصدی در عملكرد بودجه سال ۹۵
مرتضی الویری، رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تشریح این گزارش اظهار داشت: گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ در زمان شهرداری آقای قالیباف به شورا عرضه شد و متعاقب آن این گزارش به كمیسیون های شورا عرضه شد تا نظرات خویش را به شورا اعلام كنند.
وی با اشاره به اینكه روال گذشته در تفریغ بودجه ارسال عین گزارش به شهرداری جهت اصلاح موضوعات بود اظهار داشت: بعد از بحث های كارشناسی قرار شد در این دوره برای نخستین بار شورای شهر تكالیفی را هم برای اصلاح ایرادات، رفع انحرافات و كنترل آن با هدف ارتقا نظم و انضباط مالی برای شهرداری مشخص نماید.
رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در قالب گزارشی تصریح كرد: جمع كل منابع و درآمدها به صورت مصوب در سال ۹۵ در حدود ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تعیین شده بود این درحالی است كه مجموع میزان منابع و درآمد كسب شده در این سال با حدود ۲۲ درصد انحراف به رقم ۲۲ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان رسیده است كه بیشترین درآمد مازاد در درآمدهای سرمایه ای و مالی بوده است.
الویری همینطور به انحراف ۳۰ درصدی در عملكرد بودجه مصوب اشاره نمود و اظهار داشت: این تفاوت در میان درآمد مصوب و عملكرد حدود ۵ هزار میلیارد تومان است كه عموما با استفاده از منابع بانكی تهیه شده است.
ضرورت تولید دیوان محاسبات شهر
ابراهیم امینی، عضو شورای شهر تهران در جریان بررسی این مورد بر لزوم تولید دیوان محاسبات شهر تصریح كرد و اظهار داشت: تهیه چنین گزارش هایی بیشتر رفع تكلیف است این در شرایطی است كه با تشكیل دیوان محاسبات شهر انسجام لازم نسبت به همه مباحث مالی شهرداری بوجود آمده و بعنوان بازوی نظارتی عمل می كند.
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران بعد از اظهار نظر اعضای شورای شهر تهران در این خصوص اظهار داشت: با عنایت به اینكه گزارش بودجه سال ۹۶ شهرداری هنوز به شورا عرضه نشده است از شهرداری می خواهیم تا این گزارش را هرچه سریعتر به شورا ارسال نماید.
وی همینطور به نظرات بعضی از اعضای شورای شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: توقع ما از تفریغ بودجه باید همان باشد كه تفریغ بر مبنای آن تهیه می گردد.
رییس شورا تصریح كرد: زمانی كه ما تكلیفی برای حسابرس مشخص نكرده ایم، حسابرس وظیفه ندارد كه عملكرد مالی را با عملكرد كاری مقایسه كند.
رئیس شورای شهر تهران همینطور تصریح كرد: اینكه افزایش درآمدی تولید شود تخلف فرض نمی گردد چون كه شهرداری اجازه داشته است كه درآمد اضافه داشته باشد و اختلاف حساب بوجود آمده را در لوایح بعدی جبران كرده است.
وی تصریح كرد: در حالی باید مبحث تخلف را از این مبحث جدا نماییم كه ممكن است عملكرد انجام شده به نفع شهرداری نبوده و یا مثبت ارزیابی نشده است كه آن مبحث دیگری است.
مرتضی الویری، رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تشریح تفریغ بودجه تصریح كرد: گزارش های حسابرسی و تفریغ بودجه در واقع یك نوع عكس برداری از وضعیت مالی موجود است كه به مانند آئینه همه چیز را نشان داده است حال اگر در آئینه نازیبایی مشخص شد این وظیفه دیگری است كه باید اصلاحات لازم در مورد آن صورت گیرد.
وی تصریح كرد: هرچند كه درآمد شهرداری در سال ۹۵ افزایش یافته است اما توازن در مورد آن دیده نمی گردد به نظر می رسد كه مناسب در مورد آن انجام نگرفته اما باید توجه داشت كه كار مغایر قانون در مورد آن صورت نگرفته است.
رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورا خاطرنشان كرد: علی رغم اینكه در این سال ۵ هزار میلیارد تومان افزایش درآمد وجود داشته است اما در بعضی بخش ها هزینه ها به صورت كامل تخصیص داده نشده و در بعضی از بخش ها بیشتر تخصیص صورت گرفته است.
محمد علی افشانی شهردار تهران، بعد از استماع این گزارش از برنامه اصلاحی برای حل اشكالات موجود در تفریغ بودجه اطلاع داد و از اعضای شورای شهر تهران خواست تا در جریان بررسی ماده واحده مرتبط تكالیفی را برای شهرداری مشخص كنند كه شهرداری توان انجام آن را داشته باشد.
سید حسن رسولی، عضو شورای شهر تهران با تاكی بر اینكه انتظارات از نظارت مالی خوب است اظهار داشت: اما در این بررسی ها باید در نظر داشت كه اساس تفریغ بودجه بر چه مبنایی شكل گرفته، بودجه عملیاتی پیش از بررسی عملكرد باید تنظیم شود و در نهایت تا زمانی كه نوسانات نرخ های مسلط بر اقتصاد به ثبات نرسند عملا تعیین هزینه های عملكردی كاری غیر ممكن است.
در نهایت بعد از بررسی و اصلاحات لازم كلیات ماده واحده و تبصره های در رابطه با تفریغ بودجه شهرداری تهران به تصویب رسید.

1397/03/21
15:04:53
5.0 / 5
2028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Shikbar شیک بار
shikbar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شیك بار محفوظ است

شیك بار

حمل و نقل و باربری